
Choć John Deere wprowadzając nowe sieczkarnie polowe nie zdetronizował najmocniejszej na świecie Krone BiG X 1180 o mocy 1156 KM, o której przeczytasz tutaj: Tak pracuje Krone BiG X 1180! to jednak przekroczył barierę dla wielu nieprzekraczajlną....
Nowe sieczkarnie John Deere: F8 i F9 zastępują serię 8000 i 9000
John Deere oficjalnie zaprezentował nową generację sieczkarni polowych, oznaczoną jako F8 i F9. To następcy dobrze znanych serii 8000 i 9000, ale w tym przypadku nie chodzi tylko o zmianę numeru – nowości jest znacznie więcej, a część z nich zaskoczy nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Maszyny zaprezentowano w Wielkiej Brytanii i już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z czymś nowym. Nowe nadwozie, większa kabina i luksusowe wyposażenie przeniesione z kombajnu X9 mówią jedno: komfort operatora staje się dla producenta priorytetem.
Nowa kabina i luksus jak w X9
Nowa kabina w modelach F8 i F9 to nie tylko więcej miejsca, ale i rozwiązania z najwyższej półki. Automatycznie zamykane drzwi, obracalny fotel z funkcją masażu i zupełnie nowy joystick CommandPro – to tylko początek listy. Co ważne, na joysticku można indywidualnie zaprogramować aż do 11 funkcji, co pozwala dostosować sterowanie maszyną do własnych potrzeb.
Zobacz także: Dziś terminale Isobus i prowadzenie równoległe. Jutro? Pakiety autonomicznego sterowania!
Na wyposażeniu znalazły się również dwa terminale: G5 oraz G5-Plus. Pierwszy obsługuje najważniejsze ustawienia maszyny, a drugi można wykorzystać m.in. do wyświetlania obrazu z nowej kamery przeładunkowej albo prezentacji danych o plonie z czujnika HarvestLab NIRS.
Moc silnika w nowych sieczkarniach John Deere przekroczył 1000 KM!
Pod maską F8 pracuje nowy silnik John Deere 14X. Jednostka napędowa o pojemności 13,6 l z 6 cylindrami i dwoma turbosprężarkami w topowym dla serii F8 modelu 600 generuje aż 645 KM. Ale prawdziwy pokaz mocy zaczyna się w serii F9.
Tu do gry wchodzą silniki 18X oraz 24-litrowe jednostki Liebherr. Najmocniejszy model F9 1000 przebija psychologiczną granicę – 1000 KM, generując maksymalnie 1020 KM, co oznacza wzrost o 50 KM względem dotychczasowego lidera z 970 KM.
Usprawniony przepływ masy i nowy system montażu gniotownika
W kwestii przepływu masy John Deere postawił na sprawdzone rozwiązania – cztery walce wciągające, bębny z wieloma nożami i opcjonalne powłoki z węglika spiekanego Duraline. Ale są też zmiany – nowy system montażu gniotownika ziarna na szynach pozwala lepiej rozłożyć jego masę (zwłaszcza w dużej wersji XStream z walcami o średnicy 305 mm), a jednocześnie zapewnia wygodniejszy dostęp przez kanał wciągający.
Zobacz także: W jaki sposób szybko dociążyć ciągnik? Laforge EZ Ballast teraz także dla serii John Deere 6R!
Zmieniono również układ chłodzenia i przeprojektowano ramę główną, co przełożyło się na większą zwrotność, szczególnie w modelu F8.
Co John Deere zmienił w nowych sieczkarniach?
Gruntownie zmieniono także system podawania zakiszacza. Teraz składa się z trzech zbiorników: 50-litrowego na koncentrat, 328-litrowego zbiornika głównego w tylnej części maszyny oraz 30-litrowego zbiornika na czystą wodę, dzięki któremu system może być automatycznie przepłukiwany po zakończonej pracy. To ma zapobiec zapychaniu się pomp i rozpylaczy.
Sieczkarnia z regulacją ciśnienia w oponach
Nowością jest też fabrycznie montowany system regulacji ciśnienia w oponach PTG, zintegrowany z ISOBUS-em. Dzięki temu operator może na bieżąco dostosować ciśnienie do warunków, nie ruszając się z fotela. Całość wspomaga potężny sprężarka dwutłokowa o wydajności 1000 l/min, zamontowana bezpośrednio przy silniku.
Nowy standard w segmencie dużych sieczkarni polowych
John Deere F8 i F9 to coś więcej niż kolejne numery na maszynie. To zupełnie nowy poziom komfortu, mocy i funkcjonalności, który śmiało można nazwać przeskokiem pokoleniowym. Maszyny łączą to, co sprawdzone, z innowacjami, które odpowiadają na realne potrzeby nowoczesnych gospodarstw.
opr. aj
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie profitechnika.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych nowościach ze świata techniki rolniczej i prezentujemy dla Ciebie raporty z testów maszyn. Z nami będziesz na bieżąco!
Odwiedź nas także w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, YouTube oraz TikTok.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.