StoryEditorNowości

Fendt przedstawił prototyp ciągnika napędzanego wodorem!

Prezentując swój pierwszy ciągnik napędzany wodorem, Fendt ogłasza udział w szerszym projekcie badawczym, którego celem jest określenie możliwości zastosowania tego paliwa alternatywnego do zasilania maszyn rolniczych.
02.03.2023., 06:00h

Bawarskie Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii zorganizowało 27 lutego konferencję w Straubing, na której naukowcy, politycy i przede wszystkim praktycy, dyskutowali o możliwościach zastosowania wodoru w rolnictwie i leśnictwie. Obie branże mają kluczowe znaczenie w transformacji energetycznej. Dotyczy to zarówno produkcji i wykorzystania energii w gospodarstwach, jak i maszyn rolniczych.

Prototyp ciągnika Fendt na wodór!

Podczas wydarzenia w bawarskim Straubing miała miejsce również premiera pierwszego, w barwach Fendt, ciągnika napędzanego wodorem! Producent z Marktoberdorfu wraz z innymi partnerami jest zaangażowany w projekt rolniczy H2Agrar, który ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania infrastruktury wodorowej do zastosowań rolniczych. W ramach projektu, w kwietniu tego roku Fendt dostarczy dwa prototypy pierwszej generacji ciągników napędzanych wodorem do gospodarstw w Haren (Emsland) w Dolnej Saksonii.

Projekt wykorzystania rolniczych ciągników z napędem wodorowym

Przez cały czas trwania projektu będą one pracowały w gospodarstwach testowych w warunkach rzeczywistych. Pozwoli to określić zapotrzebowanie na paliwo wodorowe w codziennej pracy. Jednocześnie badane będą wymagania techniczne, które musi spełnić infrastruktura wodorowa w rolnictwie. Zebrane w ten sposób doświadczenie i dane będą podstawą do dalszych badań nad redukcją emisji dwutlenku węgla z gazów wydechowych pojazdów rolniczych.

Czy wodór może być w przyszłości paliwem rolniczym?

„Ukoronowaniem jest oczywiście sytuacja, w której rolnicy wykorzystują wodór jako paliwo do swoich traktorów lub maszyn rolniczych. Mam nadzieję, że firma Fendt będzie nadal rozwijać ten prototyp, ponieważ takich maszyn będziemy potrzebować w przyszłości” — powiedział Hubert Aiwanger, bawarski minister ds. gospodarki, rozwoju regionalnego i energii.

W ramach wspólnego projektu H2Agrar i Green H2 Hub-Haren, Dolna Saksonia finansuje rozwój infrastruktury wodorowej w regionie Emsland. Ma on być wykorzystywany przede wszystkim w sektorze mobilności oraz w rolnictwie. Do jego produkcji wykorzystywana jest zielona energia z lokalnej farmy wiatrowej. Na projektem współpracuje kilka firm, w tym Fendt (AGCO), CEC Haren GmbH, Röchling Engineering Plastics, a także Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku i Uniwersytet Nauk Stosowanych w Emden.

opr. aj

fot. firmowe

18. maj 2024 14:29