StoryEditor

Elektryczny ciągnik OXE-E na smyczy! Zobacz film!

Włoska firma Agrirobot GPS opracowała ciekawy projekt elektrycznego traktora OXE-E, który nie potrzebuje akumulatorów. Zobacz, jak to działa?
18.04.2023., 15:00h

Elektryczny OXE-E na gąsienicach

Firma Agrirobot GPS Srl z Padwy we Włoch opracowała autonomiczny ciągnik gąsienicowy o nazwie OXE-E. Co ciekawe, jak większość tego typu projektów, nie potrzebuje akumulatorów. Otóż jest zasilany prądem trójfazowym o napięciu 380 V za pomocą kabla o długości 1,5 km. Dzięki temu maszyna może pracować 24 godziny na dobę bez potrzeby ładowania ani dolewania paliwa. Dodatkowo ciągnik nie generuje hałasu i spalin – pod warunkiem, że zasilająca go energia elektryczna pochodzi ze OZE.

Zielona moc i cicha praca ciągnika OXE-E

Jak pokazano w Internecie i mediach społecznościowych, pojazd świetnie sprawdzi się w ciężkich pracach, tj. orka, spulchnianie gleby, uprawa przedsiewna oraz siew. Traktor OXE-E o długości 4,50 m, szerokości 3 m i wysokości 3,40 m ma masę ok. 20 t i wyposażony jest w dwa oddzielne napędy gąsienicowe o mocy od 50 do 100 kW każdy. Kolejne 150 kW można wykorzystać do napędu narzędzi towarzyszących. Z powodzeniem może współpracować z 7-skibowym pługiem obracalnym.

Planowanie pracy ciągnika z komputera domowego

OXE-E porusza się po polu autonomicznie zarówno w uprawie, jak i na uwrociach, a dzięki gąsienicowemu układowi jezdnemu maszyna zawraca praktycznie w miejscu! Dedykowane do ciągnika oprogramowanie umożliwia operatorowi ustawienie wszystkich parametry niezbędnych do autonomicznej pracy pojazdu, na komputerze domowym. Instrukcje są następnie przekazywane do ciągnika, który wykona je samodzielnie.

opr. aj

fot. firmowe

18. czerwiec 2024 23:05