StoryEditorNOWOŚCI FIŃSKIEGO PRODUCENTA

Dlaczego Valtra wprowadza nowe ciągniki serii Q?

W czerwcu 2022 roku Valtra zaprezentowała nową serię ciągników Q. Gdzie znajdą swoje miejsce w portfolio fińskiego producenta?
08.09.2022., 13:50h
Artur JakubekArtur Jakubek

Przypomnijmy, że fiński producent ciągników z Suolahti pierwsze modele piątej generacji zaprezentował jeszcze w 2020 roku. Była to nowo wprowadzona seria ciągników w zakresie mocy od 105 do 135 KM. Rodzina traktorów pogrupowanych w seriach F, A, N, T i S, powiększyła się wówczas o segment G. W miarę upływu czasu piąta generacja ciągników pojawiała się w kolejnych seriach. Gdy, do odświeżenia pozostały już tylko najmocniejsze modele spod znaku "S", Valtra zaskoczyła kolejną nową serią.

Valtra stawia na jakość w nowych ciągnikach rolniczych

W połowie 2022 roku producent ogłosił, że między dotychczasową serią T5, a S4 pojawi się nowa, oznaczona literą Q. Stanowi skrót od angielskiego słowa quality, czyli jakość. Seria Q to 5 modeli ciągników w zakresie mocy od 230 do 305 KM. Co ważne, wyglądem zewnętrznym nie różnią się od pozostałych serii 5. generacji. Podobnie jest w środku, w standardzie podłokietnik SmartTouch – taki sam, jak w pozostałych modelach, począwszy od Valtra G105, a na S394 skończywszy.

Ciągnikami nowej serii Q pracowaliśmy na początku września na jednym z 4 pokazów Valtra DemoTour. Odwiedziliśmy okolice miejscowości Lipno, gdzie współorganizatorem wydarzenia był dealer marki – firma Agrolmet Gniewkowo. Oprócz sprawdzenia maszyn w ciężkiej pracy na polu z agregatami i siewnikiem Väderstad, dowiedzieliśmy się również, dlaczego Valtra zdecydowała się wprowadzić nową serię do swego portfolio.

Dla kogo są skierowane traktory Valtra Q?

Nurtowało nas pytanie, dlaczego Valtra przygotowała nową serię i dla jakich gospodarstw opracowano ciągniki Q? Według producenta są one odpowiedzią na zapotrzebowanie rolników, dla których model T255, czyli najmocniejszy w serii T, z mocą nominalną 230 KM (271 KM maksymalnie z boostem) i momentem obrotowym sięgającym 1000 Nm, miał za małą siłę uciągu, z powodu zbyt niskiej masy.

Z tego powodu modele Q5 są cięższe, mocniejsze i mają większy od T5 rozstaw osi, ale tylko o 5 cm, żeby zachować dobrą zwrotność. W podstawowej wersji masa ciągnika wynosi ok. 9,2 t (ok. 2 tony więcej niż T5), ale co ważne, ciągniki Q można dociążyć do maksymalnie 16 t!

image

Przednie lampy z przodu na masce i na górze kabiny w serii Q są wykonane w technologii LED. Spore wrażenie robił również czarny, matowy lakier – dostępny w wyposażeniu Unlimited

FOTO:

Duża masa, moc i przede wszystkim wysoki moment obrotowy, w największym modelu Q305 sięgający 1280 Nm, mają zapewnić uciąg niezbędny w ciężkich pracach pociągowych. Z tego względu Valtra Q sprawdzi się w pracach na ciężkich glebach, a także w dużych i średniej wielkości gospodarstwach lub firmach usługowych.

Nowa maszyna rolnicza Valtry pracuje jak bestia

Jednostką napędową w serii Q jest znany z serii T, silnik AgcoPower o pojemności 7,4 l, który w zależności od modelu zapewnia moc od 230 do 305 KM. Valtra Q występuje wyłącznie z przekładnią bezstopniową ML260 (do wyboru wersja 40 lub 50 km/h). Co ważne, w ciągniku są osobne zbiorniki na olej hydrauliczny i przekładniowy, więc nie ma niebezpieczeństwa, że do przekładni dostanie się zanieczyszczony olej z podpiętej maszyny. Wydajna pompa zapewnia wydatek oleju na poziomie 200 l/min.

image
Co Valtra N155 robi na pustyni?

Wiele możliwości konfiguracji Valtry Q

Kabina w zasadzie nie różni się od tej z serii T i N, ale prowadzą do niej 4 (a nie 3) stopnie, więc osadzona jest nieznacznie wyżej niż w modelach T. W wersji Unlimited ciągniki mogą być doposażone według naszych wymagań, a możliwości konfiguracji jest wiele: począwszy od koloru lakieru, przez nagłośnienie w kabinie, po skórzane obicia, welurowe dywaniki, układ zmiany ciśnienia w kołach itp.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}67984{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}67981{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}67982{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}67983{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}67985{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Nowa seria jest produkowana w Finlandii na podzespołach znanych z innych modeli Valtra, tj. amortyzowana oś przednia, pneumatyczna amortyzacja kabiny, silnik, przekładnia itp. To sprawia, że użytkownicy fińskich ciągników, za sterami nowej Valtry Q poczują się jak w domu.

Fot. Artur Jakubek

04. marzec 2024 13:45