GT Vario to nowoczesny nośnik narzędzi, który został zaprojektowany z myślą o wsparciu rolników w pracach polowych. Wszechstronna i solidna, zdaniem twórców, konstrukcja umożliwia współpracę zarówno z narzędziami do mechanicznego zwalczania chwastów, jak i siewnikami precyzyjnymi, np. do buraków cukrowych czy cebuli.
Lekka i solidna konstrukcja nośnika GT Vario
Nośnik GT Vario wyróżnia się masą wynoszącą zaledwie 2,6 tony (bez zamontowanego narzędzia), więc jest rozwiązaniem dla rolników szukających lekkiego sprzętu. Maszyna jest efektem współpracy holenderskiej firmy Hengers Agro (dealer Lemkena) z inżynierami firmy Macon.
Jaki silnik pracuje w nośniku GT Vario?
Jednostką napędową GT Vario jest czterocylindrowy silnik o mocy 63 KM marki Kubota. Dzięki napędowi hydrostatycznemu, maszyna rozwija prędkość do 15 km/h. Przystosowana do różnych szerokości międzyrzędzi, maszyna ma możliwość stopniowej ręcznej regulacji rozstawu kół: 1,50 m, 1,80 m, 2,0 m i 2,25 m. Dzięki temu można ją dopasować do różnych typów narzędzi i szerokości międzyrzędzi, co zwiększa jej uniwersalność.
Funkcjonalność i wszechstronność
GT Vario nie tylko ma lekką konstrukcję, ale oferuje także imponujące parametry użytkowe. Maksymalny udźwig wynosi 1,6 t, a wąska rama wzdłuż nośnika, pozwala na pionowe składanie na czas transportu narzędzia o szerokości roboczej do 6,0 m. Dodatkowo rama GT Vario można ręcznie wydłużyć o 60 cm, co daje wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie pielnika z redlicami pracującymi w międzyrzędziach roślin.
Ile kosztuje nośnik narzędzi GT Vario?
Cena GT Vario wynosi około 81 000 euro (bez narzędzi). Choć standardowy model nie jest wyposażony w kabinę, istnieje możliwość wyboru dodatkowego wyposażenia, takiego jak dach przeciwsłoneczny.
GT Vario to przykład nowości, która może znaleźć zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie. Dzięki połączeniu niskiej masy i przyzwoitej mocy, maszyna pozwala na pracę z pielnikami o szerokości nawet 6 m. Czy GT Vario spełni oczekiwania rolników, którzy szukają wydajnych i wszechstronnych maszyn rolniczych? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać.
S. Vale, opr. aj
źródło: profi.co.uk