StoryEditorŻniwa i siew z top agrar i profi

Mocny rozrzutnik Euromilk Buffalo RXX 2490 HD+

Jedną z największych maszyn biorących udział w tegorocznym pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi był duży, ale nie największy w ofercie Euromilk, rozrzutnik obornika Buffalo RXX 2490 HD+. Na widzach zrobił wrażenie, z jaką prędkością poradził sobie z 24 t kompostu!
14.07.2023., 11:21h
BDBD

Niebieski rozrzutnik polskiego producenta - firmy Euromilk z Wysokiej Mazowieckiej, był jedną z największych maszyn na tegorocznych pokazach polowych. Uwagę widzów przyciągał zarówno swoim dużym gabarytem, ale również materiałem, którym był załadowany po brzegi. Był nim kompost przywieziony specjalnie na pokaz prosto z Rybnika przez firmę Best-Eko. 

Jakie parametry ma rozrzutnik Euromilk Buffalo?

Choć zaprezentowany na pokazie Żniwa i siew Buffalo RXX 2490 HD+ to najmniejszy model z serii RXX HD+, w skrzyni ładunkowej pomieści nawet 24,8 m3 naturalnego nawozu, czyli ok. 16 t. Zachowuje przy tym gabaryty umożliwiające bezpieczną jazdę po drogach, czyli szerokość 3 m przy 10 m długości. Rozrzutnik ma przy tym sporą masę własną, która wynosi ok. 9 t i tandemowy układ jezdny. Wyposażony jest w burty wykonane z blachy o grubości 3 mm. Z kolei dno rozrzutnika ma grubość 4 mm, a cała konstrukcja wykonano z blachy Hardox, co według producenta zapewnia długą żywotność maszyny.

Pionowy adapter typu „90” w rozrzutnikach Euromilk

Jednym z najważniejszych elementów rozrzutnika Buffalo RXX 2490 HD+ jest adapter (o oznaczeniu „90”) do rozrzucania materiału. To największy model w portfolio firmy. Według informacji producenta, pionowy adapter typu „90” umożliwia rozrzucanie różnego rodzaju materiałów. Co ważne, wyposażony jest w centralny układ smarowania łożysk, a na dole znajdują się uchwyty do demontażu za pomocą, np. wózka widłowego. Dwa poziome talerze rozrzucające mają średnicę 1080 mm i na każdym z nich osadzony jest pionowy bęben z 25 nożami ze stali Hardox o grubości 12 mm. Napędza je bezstopniowa przekładnia współpracująca z WOM 1000. Zapotrzebowanie na moc tego, bądź co bądź, potężnego rozrzutnika, według producenta zaczyna się już od 170 KM, ale do optymalnej pracy przy pełnej wydajności najlepiej zastosować 250-konny traktor. Na pokazie rozrzutnik Buffalo RXX 2490 HD+ współpracował z ciągnikiem Fendt 927 Vario.

Kompost dobrym nawozem naturalnym! 

Podczas pokazu na polach Poznańskiej Hodowli Roślin w Nagradowicach rozrzutnik Euromilk załadowany był kompostem dostarczonym przez firmę Best-Eko aż ze Śląska. Skąd pomysł na taki rodzaj nawozu naturalnego? Jego dużą zaletą jest jego naturalny i neutralny zapach przypominający ściółkę leśną. Jest to produkt pochodzący z kompostowania mieszaniny osadu z biogazowni i zielonych części roślin, więc nie zawiera patogenów chorobotwórczych, a ilość metali ciężkich jest niższa niż w niejednym oborniku. Zastosowany na pokazie kompost ma certyfikat pozwalający na jego bezpieczne zastosowanie w rolnictwie. Jego lekko zasadowy odczyn pH sprawia, że nie tylko dostarcza glebie niezbędnych substancji odżywczych, ale również nieznacznie ją odkwasza.

 

 

opr. bd 

fot. Józefowicz

19. maj 2024 13:07