StoryEditor

Mercedes-Benz Trucks uruchamia największe testy elektrycznej ciężarówki eActros 600!

Mercedes-Benz Trucks wychodzi na ostatnią prostą w pracach rozwojowych eActrosa 600. Czy samochód ciężarowy może pokonywać duże odległości wyłącznie na napędzie elektrycznym?
14.05.2024., 11:30h

Każdy pojazd przed wdrożeniem do produkcji seryjnej musi być solidnie przetestowany. Mercedes-Benz Trucks doskonale zdaje sobie z tego sprawę, więc elektryczne ciężarówki eActros 600 przejadą tysiące kilometrów po europejskich drogach.

„W ciągu ostatnich kilku lat testowaliśmy różne prototypy eActrosa 600. Czy to na północy Finlandii, czy na południu Hiszpanii, pojazd już dawno udowodnił swoje możliwości. Na drodze rozwoju serii jesteśmy na ostatniej prostej” – powiedział Dr Christof Weber, szef globalnego działu testów Mercedes-Benz Trucks.

Podróż eActrosa przez ponad 20 europejskich krajów

Już 11. czerwca rozpocznie się trasa testowa eActros 600 European Testing Tour 2024. W trakcie podróży dwa samochody ciężarowe pokonają dystans ponad 13 tysięcy kilometrów odwiedzając ponad 20 europejskich krajów. Tak rozległa trasa ma na celu sprawdzenie napędzanej elektrycznie ciężarówki w różnych strefach klimatycznych i w zróżnicowanym terenie. Ciągnik siodłowy jednak nie będzie jechał solo. Łączna masa, którą będzie holować każda ciężarówka ma wynosić 40 t.

Po co Mercedes-Benz organizuje trasę eActros 600 European Testing Tour 2024?

Długodystansowy test ma pokazać, że ciężarówki elektryczne również są w stanie pokonywać tysiące kilometrów. Jednym z założeń testów jest to, by maszyny były ładowanie jedynie na publicznie dostępnych stacjach ładowania pojazdów. Dodatkowo pokaże to stan tego typu infrastruktury w danym kraju.

Ile elektryczna ciężarówka Mercedes-Benz eActros przejedzie na jednym ładowaniu?

Pojemność akumulatora, w który wyposażono eActrosa wynosi 600 kilowatogodzin. Jak podaje producent taka bateria wraz z wydajną osią napędową pozwala ciężarówce na pokonanie 500 km bez ładowania.

Bartłomiej Dróżdż

24. maj 2024 05:44