StoryEditorAgritechnica 2023

Mechaniczne zwalczanie chwastów – jak to widzi Kverneland?

Świadomość konsumentów w kwestii szkodliwości środków ochrony roślin wzrasta, a kolejne substancje czynne są ograniczane. Powyższe czynniki i troska o naszą planetę sprawiają, że renesans przeżywa technologia mechanicznej walki z chwastami. Kverneland, mając to na uwadze, zaprezentował dwie maszyny, które mają pomóc rolnikom pozbyć się nieproszonych gości z pola.

Pielnik rotacyjny Helios

Można powiedzieć, że pielnik rotacyjny Helios dobrze wpisuje się w ideę przyświecającą nowoczesnemu rolnictwu. Jak podkreśla producent Helios ma pracować nie tylko wydajnie, ale też dokładnie. Szerokość robocza maszyny wynosi od 3 m do 6,4 m. Oczywiście szerokie modele składane są do pozycji transportowej.

Elementem roboczym pielnika rotacyjnego są żeliwne, napędzane od podłoża koła gwiazdowe, które za sprawą swojej konstrukcji mają zapewniać dobrą wydajność również przy niższych prędkościach. Konstrukcja kół gwiazdowych sprawia, że chwasty są jedynie podnoszone z gleby. Dzięki temu rozwiązaniu negatywny wpływ na uprawy, w których pracuje pielnik jest zmniejszony.

Jakich korzyści można się spodziewać?

Główną funkcją pielnika jest pozbycie się bądź ograniczenie rozwoju chwastów na polu. Za sprawą technologii w jakiej działa Helios rozbija on zeskorupiałą, powierzchniową warstwę gleby przy okazji ją napowietrzając, a finalnie zagęszczając podłoże.

Warunki nawet w obrębie jednego gospodarstwa mogą się różnić. Skuteczność to wypadkowa precyzji i naturalnym jest możliwość dostosowania pielnika do różnych upraw i pól. Według informacji producenta wszystkie niezbędne działania związane z regulacją sprzętu można wykonać bez użycia narzędzi.

Wyposażenie urządzenia w sprężynowe lub hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem powinno zapewnić stałą głębokość roboczą na całej szerokości pracy pielnika, niezależnie od powierzchni. Możliwość dostosowania do wysokości wschodów i głębokości siewu pozwala ograniczyć negatywny wpływ na uprawy.

Kultywator międzyrzędowy Onyx

Z założenia Onyx to wydajna i dokładna maszyna do mechanicznego zwalczania chwastów, a możliwość adaptacji urządzenia do pracy w rzędach o szerokości nawet 12,5 cm może świadczyć o jego dużej uniwersalności. Za jakość pracy odpowiada stała kontrola głębokości na całej szerokości kultywatora.

Szeroka gama narzędzi

Dostępna jest szeroka gama lemieszy wykonanych ze stali Hardox, a także z węglika wolframu. Użytkownik ma do wyboru mnogość akcesoriów, np. dyski tnące, deflektory boczne i gwiazdy odchwaszczające. Każdy element działa niezależnie. W przypadku wyposażenia kultywatora w system Section Control, do 13 sekcji jest automatycznie podnoszonych przez Isobus.

Onyx może być jeszcze dokładniejszy

W celu uzyskania wyższej dokładności również przy stosowaniu szerszych narzędzi, a także podczas pracy w trudnych warunkach, kultywator międzyrzędowy Onyx można połączyć z interfejsem prowadzącym o nazwie Lynx. Dzięki ruchowi bocznemu do 25 cm w każdą stronę, zapewnione jest precyzyjne pielenie.

image

Mechaniczne zwalczanie chwastów – jak to widzi Kverneland?

FOTO:

Lynx jest wyposażony w kamerę hiperspektralną, kamerę do analizy kolorymetrycznej i technologię Tillett & Hague. Opcjonalnie można dodać drugą kamerę, aby chronić rośliny, utrzymując maszynę w torze jazdy nawet na terenach pagórkowatych lub uwrociach o nietypowym kształcie.

Więcej zastosowań

Kverneland będzie oferować połączone systemy mechanicznego odchwaszczania z chemiczną pielęgnacją upraw i aplikacją nawozów. Kultywator do mechanicznego usuwania chwastów można łączyć z opryskiwaczem Kverneland iXtra LiFe w celu opryskiwania pasmowego lub aplikacji płynnych nawozów.

W połączeniu z Kverneland a-drill i f-drill możliwe jest jednoczesne stosowanie nawozów stałych w jednym przejeździe z mechanicznym pieleniem. Nowinki te będą dostępne jako seria O od 2024 roku.

Bartłomiej Dróżdż

13. czerwiec 2024 22:18