StoryEditor

Masz pochyłe tereny – oto co radzi BKT

Praca na skłonach to prawdziwe wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa. Stopień nachylenia, warunki i tempo pracy wpływają na wybór sprzętu i ogumienia.

08.10.2022., 20:00h

Jazda trzytonową maszyną rolniczą po polu to jedno, ale na pochyłościach to całkiem inna sprawa. W takich warunkach podstawowe znaczenie ma bezpieczeństwo kierowcy! Im teren trudniejszy, tym większe ryzyko wypadku. Z tego powodu producenci ciągników i opon ulepszają swoje produkty. Firma BKT od dawna prowadzi badania w tym zakresie i zbiera opinie od użytkowników. Dzięki temu eksperci mogą zalecać, który produkt będzie najlepiej pasował do pracy w trudnych warunkach.

Ciśnienie to klucz do bezpiecznej pracy

Podstawowe czynniki to ciśnienie powietrza, bieżnik, szerokość opony, jej struktura, a także stosowana mieszanka i rozmiar ogumienia. Wszystkie te szczegóły muszą być dopasowane do rodzaju sprzętu, na którym opony będą montowane.

Jeśli ciśnienie nie będzie właściwe, to boczne siły mogą prowadzić do zsuwania się opony z felgi. A teraz ważna uwaga: jeśli nachylenie terenu przekracza 11 stopni, opony poddawane są silnym naprężeniom mechanicznym na ścianę boczną i stopkę, co może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet pęknięcia stopki.

Siły boczne

Jeśli na pochyłym terenie używa się, np. opon radialnych z ciśnieniem zalecanym do normalnego użytkowania w rolnictwie, takie ogumienie może nie wytrzymać dodatkowego ciężaru ze względu na wzrost sił bocznych. W takim przypadku może nawet dojść do przewrócenia sprzętu. BKT wyjaśnia, że zalecane minimalne ciśnienie w normalnych warunkach wynosi 0,6 bara, ale podczas pracy na terenie o nachyleniu do 20% można zwiększyć ciśnienie o +25% bez przekraczania maksymalnej wartości ciśnienia w oponach. Z technicznego punktu widzenia, podczas jazdy pod górę lub w dół, zwiększone ciśnienie ma kilka zalet, np. lepsze przyleganie stopki do koła (zapewniające większą stabilność stopki na powierzchni styku stopki z obręczą), zmniejszone ugięcie ściany bocznej i optymalny ślad na podłożu, który ułatwi toczenie się opony, optymalizując jej trakcję.

Bieżnik i rozmiar opony

To właśnie te elementy wpływają na bezpieczeństwo i osiągi opon podczas pracy na skłonach. W ciągnikach i kombajnach ogumienie radialne jest stosowane najczęściej. Ma bardziej płaski i szerszy ślad na podłożu w porównaniu do opon konwencjonalnych, dzięki temu zapewniają lepszą trakcję i stabilność boczną.

A co dzieje się na mulistej lub śliskiej trawie? Producent wyjaśnia, że odpowiedni wzór bieżnika zwiększa wydajność sprzętu i ułatwia toczenie bez uszkadzania podłoża. Poza tym mniejszy poślizg oznacza lepszą wydajność, co przekłada się na większą oszczędność paliwa i mniejsze zużycie opon. Jeśli chodzi o rozmiar ogumienia, preferowane są opony o mniejszej średnicy i większej szerokości, bo gwarantują lepszą stabilność.

Opony BKT na pochyłości terenu

Trac Super - ta opona radialna jest szczególnie zalecana do zastosowań na łąkach, zapewniając większą stabilność na terenach nachylonych. Jej stalowo-belkowa konstrukcja zapewnia płynną jazdę w połączeniu z dobrą trakcją. Dzięki tym cechom nadaje się właśnie do sprzętu pracującego na wzniesieniach. Aby w takich warunkach osiągnąć optymalną nośność, powinno się korzystać z szerokich opon z bieżnikiem, który zapewnia trakcję i stabilność w każdej sytuacji.

Agrimax RT 765 - opona z serii BKT 70. Dzięki dużej powierzchni styku z podłożem zapewnia optymalną trakcję i komfort na wszystkich nawierzchniach. Nadaje się do maszyn rolniczych pracujących na lekkich i średnich nachyleniach, np. podczas uprawy, jazdy po polach i drogach, w trakcie oprysków, zapewniając jednocześnie mniejsze zagęszczenie gleby. Opona Agrimax RT 765 ma właściwości samooczyszczające, jest dostępna w wielu rozmiarach. Niektóre z nich są opasane stalą, co zwiększa ich wytrzymałość.

opr. Jan Józefowicz

19. maj 2024 14:27