StoryEditorŻNIWA I SIEW Z TOP AGRAR I PROFI

Massey Ferguson: prasa RB 4160V Xtra i ciągniki 7S.180 i 8S.305

Tegoroczny pokaz Żniwa siew rozpoczęliśmy od trzech pras rolujących. Pierwszą z nich była zmiennokomorowy model Massey Ferguson RB 4160 V Xtra współpracujący z ciągnikiem 7S.180 Dyna 6. Sprzęt dostarczył dealer marki – firma Euromasz.
16.07.2023., 10:00h
dr Artur Jakubekdr Artur Jakubek

Dla gospodarstw hodowlanych niezwykle ważny jest szybki zbiór słomy i dobrze uformowane bele. Kluczowa jest duże zagęszczenie zbieranej słomy, co ogranicza koszty transportu oraz solidne wiązanie, dzięki czemu, słomę można przechowywać przez długi czas przy zachowaniu jej wysokiej jakości. W Nagradowicach mogliśmy porównać bele uformowane przez 3 modele pras zwijających.

Zmiemiennokomorowa RB 4160V Xtra z cichym podbieraczem

Podczas pokazu jako pierwszej przyjrzeliśmy się zmiennokomorowej prasie Massey Ferguson RB 4160 V Xtra, która formuje bele o średnicy od 0,7 do 1,6 m. Producent informuje, że cichą pracę prasy zapewnia bezkrzywkowy podbieracz, którego szerokość robocza może wynosić 2,25 lub 2,4 m. Jest on wyposażony w 5 rzędów palców rozmieszczonych co 64 mm. Wzmocniona rolka dociskowa przed podbieraczem dostępna jest w opcji. Przy cofaniu i podczas ważenia beli podbieracz automatycznie unoszony jest do góry.

Zespół tnący XtraCut

Prasa MF RB 4160 Xtra wyposażona jest w rotor podający oraz system tnący XtraCut z 17 lub 25 nożami tnącymi. Przydatny jest układ ich czyszczenia, który wsuwa i wysuwa noże podczas wiązania beli, co ma zapewnić skuteczną pracę zespołu tnącego. Noże są wyłączane przy formowaniu ostatnich warstw, aby nadać beli foremny kształt, dzięki dłuższej słomie na zewnątrz. Prasa wyposażona jest również w czujniki wilgotności zbieranego materiału.

Zabezpieczenie Hydroflexcontrol

Producent wyposażył prasę RB 4160V Xtra w system Hydroflexcontrol ograniczający do minimum przestoje związane z zapchaniem prasy podczas szybkiego zbioru. Umożliwia on nieznaczne opuszczenie podłogi w razie mniejszych zatorów albo odchylenie podłogi z jednoczesnym opuszczeniem noży – w przypadku poważnego zapchania prasy.

Opcje owijania w prasie RB 4160V XtraCut

Producent informuje, że w model RB 4160V wyposażony jest w Varionet – układ owijania siatką, który przeznaczony jest do współpracy z siatkami o różnej szerokości i długości. Umożliwia on owijanie bel od krawędzi do krawędzi lub nawet za krawędź. Dzięki systemowi łatwego załadunku (ELS) w prasie można przewozić jedną zapasową rolkę i szybko wymienić siatkę. W opcji jest również miejsce po lewej stronie na trzecią rolkę siatki.

Ile mocy potrzebuje prasa RB 4160V?

Do wydajnej pracy prasa Massey Ferguson RB 4160V Xtra wymaga ciągnika o mocy powyżej 100 KM, dwóch zaworów hydraulicznych i WOM 540 lub WOM 1000 (w opcji). Jej długość transportowa wynosi 5 m, a masa sięga 4 t.

Massey Ferguson 7S.180 Dyna 6 z prasą

Podczas pokazu Żniwa i siew z prasą RB 4160V Xtra współpracował Massey Ferguson 7S.180 Dyna 6. Drzemiąca w nim jednostka napędowa AGCO Power z 6 cylindrami ma pojemność 6,6 l i rozwija moc 180 KM, a w razie potrzeby, system zarządzania mocą EPM zapewnia dodatkowe 30 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 860 Nm. Silnik spełnia normę Euro 5 dzięki zamkniętemu systemowi oczyszczania spalin „All-in-One”. Producent w serii 7S zoptymalizował układ przepływu powietrza chłodzącego silnika, co zwiększa wydajność chłodzenia i chroni silnik przed przegrzaniem.

Przekładnia Dyna 6 w Massey Ferguson 7S.180

Dzięki przekładni semi-powershift Dyna 6 operator dysponuje 6 biegami i 4 zakresami zmienianymi pod obciążeniem, czyli bez potrzeby korzystania ze sprzęgła. Opcja sprzęgła jest również w dźwigni hamulca nożnego, co jest wygodnym rozwiązaniem podczas pracy z ładowaczem czołowym, gdyż do precyzyjnej jazdy wystarczy korzystać z hamulca.

Hydraulika w Massey Ferguson 7S

Modele 7S wyposażone w przekładnię Dyna 6 Super Eco w standardzie wyposażone są w układ hydrauliczny load sensing o wydajności 110 l/min (w opcji 150 l/min). W zależności od wyposażenia może być do 8 zaworów hydraulicznych. Mocny podnośnik ma udźwig 9,6 t, a jego precyzyjne sterowanie zapewnia elektroniczna kontrola (ELC).

Massey Ferguson 8S.305 Dyna VT

Drugim modelem ciągnika ze stajni Massey Ferguson pracującym na nagradowickim polu był 8S.305, który jest najmocniejszym modelem w tej serii. Wyposażony w 6-cylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 7,4 l rozwija moc 305 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 1280 Nm. Podobnie jak w mniejszym modelu, również w 8S jednostka napędowa spełnia normę emisji spalin Euro 5 dzięki systemowi „All-in-One”. Silnik to mocna strona serii 8S, gdyż zapewniają wysoki moment obrotowy już przy 1200 obr./min, co w połączeniu z 20-cm przerwą między komorą silnika a kabiną, zapewnia operatorowi komfortową ciszę nawet podczas ciężkich prac polowych.

Prędkość dozowana bezstopniowo dzięki Dyna VT

Dyna VT, w którą wyposażony był 8S.305, to przekładnia bezstopniowa zapewniająca wygodę pracy operatora i według producenta, optymalne zużycie paliwa. Tryb automatycznego sterowania umożliwia dopasowanie prędkości jady i automatyczną regulację prędkości obrotowej silnika do aktualnego obciążenia. Przekładnią steruje się za pomocą dźwigni Multipad, która jednocześnie umożliwia ustawianie tempomatu, sterowanie tylnym podnośnikiem i WOM oraz systemem zarządzania pracą na uwrociach. Przy rozstawie osi 3,05 m wyprofilowana konstrukcja ramy i maski zapewnia dużą skrętność kół przednich, co przekłada się na dobry promień zawracania, który w ciągniku 8S.305 wynosi 5,7 m (z oponami przednimi 600/70R30). Wykonywanie szybkich nawrotów ułatwia funkcja Speedsteer, która zwiększa czułość układu kierowniczego. Z kolei amortyzowana przednia oś ma zapewnić komfort w transporcie i dobrą przyczepność kół podczas prac polowych. Podczas pokazu Żniwa i siew z top agrar i profi Massey Ferguson 8S.305 Dyna VT współpracował z 3-metrowym pługiem dłutowym Rolmako U 624.

 

13. czerwiec 2024 17:28