StoryEditor

Lemken: czym zaskakuje nowy Karat 10?

Na rynek wchodzi trzybelkowy kultywator Karat 10 w bogatych wersjach zawieszanych i półzawieszanych.
02.05.2023., 17:03h

Wystarczy rzut oka, aby zobaczyć, że konstruktorzy nowego Karata stworzyli jeszcze lepszą wersję w stosunku do poprzednich modeli. Na czym to polega? Otóż zęby rozmieszczone są symetrycznie, co sprawia, że maszyna ma nie tylko małe opory robocze, ale też unika się ciągu bocznego. Jest to szczególnie ważne jeśli kultywator pracuje z ciągnikiem korzystającym z systemem prowadzenia. Producent wskazuje też na intensywne mieszanie gleby przez nowe modele.

Podstawowe znaczenie miała modyfikacja układu zębów, który firma Lemken jeszcze bardziej udoskonaliła w kultywatorze Karat, który od wielu lat ma dobrą opinię użytkowników.

Standard i opcja

► Redlice skrzydełkowe do płytkiej uprawy zostały poszerzone. Ale jeśli jest taka potrzeba, to do głębokiej uprawy można zastosować wąskie redlice. Wszystkie redlice są opcjonalnie dostępne w wersji z węglikami spiekanymi.

► Redlice DeltaCut mogą być stosowane do bardzo płytkiej uprawy. Standardowo system szybkiej wymiany pozwala na łatwą wymianę redlic, które mogą pracować na głębokość nawet do 30 cm.

► Centralnie ustawiane zęby ułatwiają wyrównanie powierzchni. Opcjonalnie dostępne są specjalnie ukształtowane talerze wyrównujące, które dobrze spisują się podczas pracy na ciężkich glebach.

► Nowością są również talerze graniczne i zęby składane mechanicznie lub hydraulicznie.

► Dyszle w różnych wariantach i długościach otwierają szersze możliwości zastosowania w profesjonalnej uprawie roślin i pozwalają na współpracę z ciągnikami z ogumieniem bliźniaczym.

image

Nowy kultywator Karat 10 jest dostępny w wersji zawieszanej i półzawieszanej, o szerokości roboczej od trzech do siedmiu metrów.

FOTO: Lemken

Intensywne mieszanie

Kultywator może być wyposażony opcjonalnie w hydraulicznie regulowaną sekcję talerzy prowadzących. Dzięki temu duże ilości masy organicznej mogą być lepiej wprowadzone do gleby. Indywidualnie zawieszone na resorach talerze rozdrabniają materię organiczną i rozbijają grubsze bryły gleby, dzięki czemu maszyna może intensywnie mieszać glebę i pracować bez zapychania się.

Szerokość od trzech do siedmiu metrów

Nowy kultywator Karat 10 jest dostępny w wersji zawieszanej i półzawieszanej, o szerokości roboczej od trzech do siedmiu metrów. Dla modeli półzawieszanych dostępny jest wzmacniacz trakcji i system ContourTrack, który troszczy się o utrzymanie równej głębokości roboczej na terenie pagórkowatym. Jeśli jest taka potrzeba, nabywcy mogą wybierać z pełnej gamy wałów marki Lemken. Opcjonalnie można też zamontować brony, które usuwają glebę z korzeni.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Lemken

13. czerwiec 2024 16:06