StoryEditor

Laser i sztuczna inteligencja vs. chwasty! Jak działa LaserWeeder?

Stuczna inteligecja (AI) zyskuje coraz więcej zastosowań. Dzięki niej rozwój technologii, które mają zastąpić lub znacząco ograniczyć powszechnie stosowane herbicydy osiągnął niesamowite tempo! Laser Weeder nie jest wyjątkiem i potrafi rozpoznawać i "smażyć" chwasty z imponującą precyzją.
20.04.2024., 18:00h

Narzędzie zaprojektowane przez amerykański start-up - firmę Carbon Robotics wykorzystuje wspierane przez stuczną inteligencję kamery o wysokiej rozdzielczości aby identyfikować chwasty i uprawy w czasie rzeczywistym. Dzięki oświetleniu obszaru roboczego chwastownika przez 9 listw LED, można nim pracować również w nocy. Deklarowana przez producenta dokładność z jaką narzędzie wysyła porcję energii skupionej w wiązce światła do namierzonych chwastów mieści się w 1 milimerze.

image
FOTO: Carbon Robotics

Rozpoznać i zwalczyć możliwie szybko

Jak to bywa w przypadku walki z chwastami, niezależnie czy mechanicznej, chemicznej itp. kluczowym dla skutecznośći zabiegu jest termin jego wykonania, dlatego amerykanie zdecydowali, że LaserWeeder będzie dostępny również z gąsienicowym układem jezdnym. Ma to umożliwić pracę narzędzia w cięższych warunkach terenowych szczególnie, że 6-metrowa konstukcja "laserowego chwastownika" waży ponad 4 tony.

image
FOTO: Carbon Robotics

Kamery, lasery - jak to działa?

Proces identyfikacji chwastów przez LaserWeeder jest niezwykle skomplikowany. Do rozpoznawania chwastów narzędzie wyskorzystuje 12 kamer z których obraz poddawany jest analizie przez procesory graficzne Nvidii. Moduły pielące działają niezależnie, wykorzystując 30 laserów CO2 o mocy 150 W (lasery wykorzystywane w wycinarkach przemysłowych generują moc ok. 4kW) które działając co 50 milisekund strzelają do chwastów niczym w popularnych kreskówkach Bartosza Walaszka. Trafiąją dzięki temu, że przy każdej z 30 głowic znajduje się dodatkowa kamera której zadaniem jest śledzenie rozpoznanych roślin. Łącznie mamy 42 kamery.

LaserWeeder pilnie się uczy...

Platforma LaserWeeder rozwija się  dzięki nowym możliwościom i funkcjom oprogramowania. Aktualizacje oprogramowania są dostarczane bezprzewodowo za pośrednictwem LTE lub Starlink‘ów do wszystkich wyprodukowanych maszyn, dzięki czemu sprzęt z czasem staje się coraz lepszy. Jak inforumuje producent - szybkość pracy maszyny jest jednym z przykładów ulepszeń, a niektórzy klienci zgłaszają niemal podwojenie wydajności  podawanej w akrach na godzinę.

...ale potrzebuje sporo czasu.

Obecnie w materiałach producenta możemy przeczytać, że w ciągu godziny narzędzie wykona swoją pracę na powierzchni około 2 akrów czyli 0.81 hektara. Wynik ten osiąga się przy prędkości jazdy wynoszącej 1,6 km/h, przypomijmy, że jest to maszyna zagregowana z ciągnikiem. Nie sposób nie zauważyć, że do wydajnośći osiąganych przez mechaniczne pielniki lub chwastowniki trochę jeszcze technologii laserowej brakuje. Odpowiedzią producenta na wykluczenie operatora z ostatecznie żdmudnego procesu laserowego pielenia jest z pewnością zaprezentowany w ubiegłym roku robot o mocy 75-koni mechanicznych.

image
FOTO: Carbon Robotics

 

Łukasz Siara na podst. carbonrobotics.com

Video: youtube.com/carbonrobotics

 

 

 

 

 

23. maj 2024 12:27