StoryEditor

Kverneland TwinFill automatyczne napełnianie dla iXter B i iXtra

W ofercie firmy Kverneland jest program TwinFill, który służy do jednoczesnego napełniania zbiornika przedniego iXtra w połączeniu z opryskiwaczem zawieszanym iXter B.
08.12.2023., 18:00h

Napełnianie kombinacji opryskiwacza przód-tył

Obecnie operator ma do wyboru dwa sposoby napełniania opryskiwacza zawieszanego z przednim zbiornikiem. Albo odmierza ciecz roboczą dwa razy, dla obu zbiorników osobno, albo na raz, co następnie wymaga długiego czasu mieszania. Oba sposoby są uważane za czasochłonne i zwiększają ryzyko nieprawidłowego stężenia.

Operatorzy nie chcą obliczać i dwukrotnie dodawać wymaganej substancji chemicznej, ponieważ jest to niewygodne dla użytkownika i stwarza dodatkowe ryzyko popełnienia błędu, mogące skutkować zwiększonymi kosztami lub nieprawidłową dawką.

W przypadku jednoczesnego zadawania środków ochrony, jak dotąd znane są tylko rozwiązania dla kombinacji przód-tył, które cyrkulują mieszaninę między przednim i tylnym zbiornikiem opryskiwacza, przesyłając ją tam i z powrotem za pomocą pompy, aby docelowo uzyskać równe stężenia w obu zbiornikach. Problem polega na tym, że jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ustalenie, kiedy stopień wymieszania jest wystarczający do osiągnięcia mniej więcej równych stężeń.

Zawsze idealne stężenie

– TwinFill to automatyczny program napełniania, który pozwala operatorowi rozwodnić środek za jednym razem, zarówno dla przedniego, jak i tylnego zbiornika, bez ryzyka nieodpowiedniego czasu mieszania. Oprogramowanie dba o to, aby ciecz robocza była rozdzielana i przenoszona do przedniego i tylnego zbiornika z odpowiednią objętością i równym stężeniem. Po napełnieniu obu zbiorników czystą wodą do wymaganego poziomu w obu zbiornikach osiągane jest takie samo stężenie – mówi Dirk-Jan Stapel, Dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży Systemów Rolniczych.

Dodaje również, że – TwinFill jest szczególnie korzystny dla rolników uprawiających rośliny zbożowe na areale średniej wielkości, warzywników i usługodawców działających w mieszanych obszarach rolniczych. Operator może po prostu w jednym kroku zadać wymagane środki dla całkowitej, łącznej objętości obu zbiorników lub po prostu wprowadzić liczbę hektarów do opryskania, bez konieczności dwukrotnego odmierzania wszystkich substancji w różnych ilościach i napełniania zbiorników osobno!

Dzięki TwinFill operator może natychmiast rozpocząć oprysk, ponieważ mieszanina w obu zbiornikach jest idealnie rozcieńczona od początku do końca oprysku. Dzięki temu unika się również strat czystej wody lub cieczy roboczej, ponieważ od razu obliczana jest dokładnie ilość cieczy niezbędnej do wykonania zabiegu.

image

Wprowadź żądaną objętość cieczy dla przedniego i tylnego zbiornika lub liczbę hektarów do oprysku na ekranie terminala.

FOTO: Kverneland

Multi-Tank-Management

Kombinacja iXtra-iXter B nadal zachowuje swoją charakterystyczną cechę, jaką jest możliwość niezależnego korzystania z obu zbiorników. Możemy zastosować dwie różne ciecze robocze, tą sama ciecz o różnym stężeniu lub potraktować przedni zbiornik jako rezerwuar czystej wody do późniejszego wykorzystania.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kverneland

26. maj 2024 06:32