StoryEditorAgritechnica 2023

Kverneland – sprytna brona wirnikowa Rotago F

Nowe brony wirnikowe marki Kverneland o szerokości roboczej od 4 m do 6 m zapewniają płynną pracę i ułatwiają bezpieczny transport.
08.09.2023., 13:00h

Wraz z nowym Rotago F, Kverneland wprowadza bronę wirnikową w wersji podstawowej lub ISOBUS. Obie wersje oferują belkę równającą i regulację głębokości roboczej. Jak wyjaśnia producent, kompletna koncepcja maszyny została zaprojektowana od podstaw i jest gotowa na wszystkie przyszłe koncepcje i wyzwania rolnicze. Kverneland Rotago F będzie dostępny o szerokości roboczej od 4 m do 6 m.

Głębokość robocza regulowana w czasie pracy

W konwencjonalnych systemach uprawy gleby ta sama głębokość robocza jest utrzymywana na całym polu. Jednak głębokość zagęszczenia i dostępność wilgoci w glebie mogą się znacznie różnić w obrębie pola.

– Przygotowanie podłoża siewnego za pomocą brony wirnikowej Rotago F umożliwia operatorowi dostosowanie głębokości roboczej w wersji podstawowej za pomocą hydrauliki ciągnika, albo za pomocą ISOBUS za pośrednictwem ciągnika lub terminala Kverneland Tellus Pro/Tellus GO+ w trakcie jazdy, wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na terminalu lub hydraulice ciągnika i ustawienie głębokości jest gotowe. Głębokość robocza powinna być zawsze zredukowana do niezbędnego minimum, ponieważ jeden centymetr głębokości roboczej oznacza około 140 ton gleby przemieszczonej na hektar. W związku z tym zmniejszenie głębokości roboczej zmniejszy również ilość uwalnianego dwutlenku węgla, wyjaśnia Product Manager Sebastian Koers.

Pchana przekładnia

Opatentowana adaptacja głębokości roboczej Rotago z pchaną przekładnią umożliwia regulację bez konieczności ponownej regulacji 3-punktowego układu zawieszenia ciągnika lub tylnego wału z kabiny. Równoległoboczny układ zawieszenia sprawia, że skrzynia przekładniowa pozostaje równoległa do podłoża. Przekładnia i belka równająca mogą być podnoszone niezależnie od siebie. Wszystkie regulacje są monitorowane przez technologię czujników elektronicznych w celu ochrony przed przeciążeniem lub niewłaściwym użyciem. Pchana przekładnia jest samonośna i lekka, co zapewnia większą elastyczność w regulacji i wymaga mniej energii.

image

Brona Rotago F może być używana samodzielnie lub jako kombinacja siewna z szyną redlic f-drill CB F i siewnikiem z przednim zbiornikiem f-drill jako system pracy w jednym przejeździe.

FOTO: Kverneland

Brona wirnikowa Kverneland Rotago F z szyną redlic f-drill CB F

Brona Rotago F może być używana samodzielnie lub jako kombinacja siewna z szyną redlic f-drill CB F i siewnikiem z przednim zbiornikiem f-drill jako system pracy w jednym przejeździe. Szynę wysiewającą można szybko zaczepić lub odczepić, dzięki czemu brona wirnikowa może być również używana samodzielnie.

Aby zapewnić lepsze wyważenie ładunku, dodatkową stabilność i zgodny z przepisami transport drogowy, dostępne jest koło podporowe, które można zamontować na bronie wirnikowej lub na szynie redlic. Nie ma potrzeby odłączania górnego łącznika. Stała siła wspierająca na kole zapewnia płynną pracę oraz zwiększa bezpieczeństwo i komfort operatora.

Siewnik Pudama 

W najnowszym wydaniu magazynu Profi (str. 46-48) można zobaczyć, jak siewnik Pudama marki Kverneland pozwala zaoszczędzić co najmniej 25% nawozu aplikowanego przy wysiewie kukurydzy – i to bez redukcji plonu. Kluczem do sukcesu ma być punktowy wysiew porcji nawozu zamiast wysiewu jednostajnego.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kverneland

19. czerwiec 2024 00:46