StoryEditor

Krone i Lemken intensywnie rozwijają pojazdy autonomiczne

Według informacji obu firm w sezonie 2024 ma nastąpić znaczący postęp w zakresie autonomicznej techniki rolniczej.
23.03.2024., 10:05h

Dzięki wspólnemu projektowi "Combined Powers", Krone i Lemken koncentrują się nie tylko na rozwoju autonomicznych pojazdów, ale też na procesach roboczych, wprowadzając różne rozwiązania w kraju i za granicą. Wyniki testów terenowych w latach 2022 i 2023 dają podstawy do dalszego rozwoju różnych pojazdów i jednostek wykonawczych.

Przedni podnośnik z WOM

Funkcjonalność autonomicznej tzw. jednostki procesowej została znacznie zwiększona dzięki zintegrowaniu przedniego podnośnika z wałkiem WOM. Oznacza to, że dostępne są teraz dwa oddzielne, inteligentne miejsca na osprzęt. Taka kombinacja może być wykorzystywana na użytkach zielonych i w rolnictwie. Przykładowo dla firmy Krone, specjalizującej się w użytkach zielonych, zastosowanie kombinacji przód-tył znacznie poprawia wydajność koszenia. Pierwsze efekty uzyskano podczas pracy kosiarki czołowej Krone EasyCut F 320 w połączeniu z kosiarką Butterfly EasyCut B 950 Collect. Z kolei firma Lemken wykorzystuje dodatkową funkcję szczególnie w uprawie ścierniska i podczas siewu, gdzie wały i przednie zbiorniki można łatwo zamontować i szybko ruszyć do pracy.

image
W firmie Lemken uprawa ścierniska przy użyciu kultywatora zawieszanego Karat 10 jest optymalizowana i rozwijana.
FOTO: Lemken

Napęd spalinowo-elektryczny

VTE – czyli autonomiczne jednostki procesowe były rozwijane, uwzględniając łatwość konserwacji i wygodę użytkowania sprzętu. Równie istotne jest udoskonalanie napędu spalinowo-elektrycznego. Nowa generacja maszyn dysponuje mocą 170 kW/230 KM i jest wyposażona w układ sterowania 4 kół z oponami o dużych rozmiarach, co maksymalizuje siłę uciągu, a przy tym ogranicza nacisk na podłoże. Układ transportowy zaprezentowany na targach Agritechnica 2023 korzysta z dyszla (VTS = system transportowy pojazdu). Można nawet pracować z narzędziami montowanymi z przodu.

Europejskie testy nowatorskiego sprzętu

Projekt "Combined Powers" stanowi istotny krok w zakresie wydajności i nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Testy pokazują, że zaawansowane autonomiczne ciągniki siodłowe firm Krone i Lemken mogą istotnie zwiększyć niezawodność autonomicznych procesów w rolnictwie. Testowe prowadzone są w różnych gospodarstwach rolnych w Niemczech i sąsiednich krajach europejskich, aby sprawdzić funkcjonalność i komunikację autonomicznych pojazdów podczas pracy z różnymi narzędziami w zróżnicowanych warunkach.

Dialog z producentami narzędzi

Firmy Krone i Lemken prowadzą ożywiony dialog z różnymi producentami narzędzi, aby ułatwić użytkowanie sprzętu i stanowić wartość dodaną dla rolników. Obie firmy dążą do dalszego rozwoju pojazdów w ścisłej współpracy z rolnikami i jak najszybszego wprowadzenia go na rynek. Ma to stworzyć przyszłościowe rozwiązania, w obliczu zbliżającego się niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w rolnictwie, umożliwiając rolnikom działanie jako operatorów systemu autonomicznie działających maszyn i skupienie się na kwestiach związanych z uprawą roli i zadaniami związanymi z zarządzaniem gospodarstwem.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Krone i Lemken

22. maj 2024 22:01