StoryEditor

John Deere: więcej mleka i mniej gazów cieplarnianych

Badania John Deere i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pokazują, jak jakość sieczki z kukurydzy wpływa na wzrost mleczności bydła i zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.
23.06.2023., 14:00h

Każdy właściciel gospodarstwa zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa sprawność maszyn i postęp technologiczny. Choć większość skupia się na maksymalizacji zysków, oszczędności czasu i najlepszym produkcie, to warto przyjrzeć się jakości sieczki.

Długa sieczka w żywieniu bydła

John Deere na potrzeby zdobycia większej wiedzy i wyciągania wniosków współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, aby lepiej poznać istotę problemu i w konsekwencji przygotować jak najlepsze rozwiązania dla rolników.

Zdecydowano się na przeprowadzenie badań związanych z żywieniem krów mlecznych z wykorzystaniem kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia. Zespół badawczy prowadził prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, a badania przeprowadzono w gospodarstwie rolnym rodziny Snelów w Baszkowie (powiat krotoszyński, woj. wielkopolskie).

Badania i wnioski

– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego ciecia w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu przy użyciu długo ciętej kiszonki wyniosła 9%, odnotowano także wzrost wydajności – od jednej krowy około 1,5 l mleka od sztuki na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, który kierował badaniami.

Lepszy TMR i profesjonalny sprzęt

– Kolejną ważną rzeczą jest zaobserwowanie, przy tradycyjnej dawce dla krów, żeby zbilansować dawkę, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki, a przez to, że kiszonka jest długa, zapewnia strukturę TMR i jest lepsza dla krów – nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza też rolnikom czas – przekonuje Mateusz Janicki, Product Sales Specialist Combines & SPFH.

– TMR to system żywienia krów mlecznych, w którym wszystkie pasze objętościowe, treściwe, mineralne i inne dodatki podawane są razem po wymieszaniu ze sobą jako pasza pełnoporcjowa – dodaje Mateusz Janicki. Za sprawą profesjonalnych maszyn zbiór może być dużo spokojniejszy, bardziej profesjonalny i produktywny.

– Im większa wiedza na temat jakości sieczki, tym łatwiej przygotować odpowiednie technologie i zadowolić właścicieli gospodarstw – mówi Mateusz Janicki, Product Sales Specialist Combines & SPFH.

Zrównoważony rozwój z sieczkarniami John Deere

W ofercie firmy John Deere są sieczkarnie polowe serii 8000 i 9000. Maksymalizują one wydajność dzięki kanałowi przepływu masy ProStream i zaktualizowanej konstrukcji głowicy tnącej. Seria 8000 to zmodernizowany m.in. zgniatacz ziarna Premium K, z nowymi, mocniejszymi walcami i możliwością uzyskania dobrej jakości sieczki przy każdej długości rozdrabniania. Przeanalizowano każdy aspekt, który może mieć znaczenie podczas produkcji, czyli mocniejszy silnik o większej pojemności, kabinę z intuicyjnymi elementami sterowniczymi i wyświetlaczami, układem napędowym ProDrive. W czasie rzeczywistym analizowano też jakości sieczki, korzystając z HarvestLab.

image

Jak wyjaśnia John Deere, dla tych użytkowników, którzy chcą podnieść poprzeczkę, być bliżej inteligentnych rozwiązań i usprawnić pracę w gospodarstwie, stworzono sieczkarnię polową serii 9000, cechującą się zaawansowanymi funkcjami analizy i dokumentowania jakości zbieranych upraw.

FOTO: John Deere

Jak wyjaśnia John Deere, dla tych użytkowników, którzy chcą podnieść poprzeczkę, być bliżej inteligentnych rozwiązań i usprawnić pracę w gospodarstwie, stworzono sieczkarnię polową serii 9000, cechującą się zaawansowanymi funkcjami analizy i dokumentowania jakości zbieranych upraw. Sprzęt ma wytrzymałe, mocne silniki i nowe zgniatacze ziarna – dodaje producent. Z kolei system przepływu plonu ProStream w serii 9000 został wyposażony we wzmocnione komponenty i zapewnia płynny przepływ materiału roślinnego na całej długości kanału.

Inteligentne rozwiązania

Czujnik RowSense wykrywa, np. rzędy kukurydzy oraz wzdłuż nich steruje maszyną i co najważniejsze działa już po przejechaniu kilku metrów. Jeśli "zabraknie rzędów", sterowanie układem kierowniczym przełącza się na odbiornik satelitarny zamontowany na dachu. Odbiornik, który zapewnia dokładność do 2,5 cm na terenie płaskim oraz pagórkowatym, może być także wykorzystywany w innych maszynach – kombajnach, opryskiwaczach, ciągnikach. Poza tym sieczkarnia John Deere może być także wyposażona w układ aktywnej kontroli załadunku, wykorzystując do tego kamerę stereowizyjną.

Wiele opcji wyposażenia sieczkarni

W zależności od potrzeb klienta czy usługodawcy sieczkarnie mogą być wyposażone fabrycznie w różną liczbę noży – od 40 do 64 sztuk. Do wykorzystania są opcje długości cięcia w zakresie od 3 mm (pełny zestaw — 64 noże) do 52 mm (połowa zestawu — 40 noży). W przypadku zbioru kukurydzy w technologii długiego cięcia należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP, które charakteryzują się:

► średnicą walców 250 mm,

► różnicą prędkości walców o 50%,

► piłokształtną Dura Line lub rolkami XCut,

► dobrym zgniataniem przy każdej długości cięcia,

► smarowaniem olejem pod ciśnieniem,

► czujnikiem temperatury łożyska zintegrowanym w wyświetlaczu,

► wzmocnioną obudową,

► hydraulicznym naciągiem pasa.

image

John Deere na potrzeby zdobycia większej wiedzy i wyciągania wniosków współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, aby lepiej poznać istotę problemu i w konsekwencji przygotować jak najlepsze rozwiązania dla rolników.

FOTO: John Deere

– John Deere oferuje dwie serie sieczkarni (8000 i 9000) i każda z nich ma możliwość konfiguracji z różną liczbą noży. Mamy maszyny przystosowane do produkcji sieczki o różnej długości, w zależności od potrzeb klienta – komentuje Mateusz Janicki, Product Sales Specialist Combines & SPFH. W firmie John Deere dążymy do opracowywania nowych technologii, które pozwolą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne i jednocześnie zwiększyć wydajność sprzętu.

opr. Jan Józefowicz, źródło: John Deere

19. lipiec 2024 04:09