Niemal 200 lat liczy już ta amerykańska firma, działająca w Stanach Zjednoczonych od 1837 r. Od początku istnienia była pionierem we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań w rolnictwie. Dziedzictwo Johna Deere‘a – kowala, który stworzył podwaliny przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu i wpływie na produkcję rolną, jest niebagatelne. W 2018 roku firma obchodziła 100-lecie produkcji ciągników, natomiast rok 2024 jest wyjątkowy dla polskich rolników. Otóż dokładnie 25 lat temu John Deere pojawił się w Polsce, kraju odgrywającym kluczową rolę w europejskiej produkcji rolnej. Tym samym już od 25 lat rolnicy w Polsce mogą liczyć na wsparcie w dostarczaniu maszyn, usług cyfrowych i technologii, a także dostaw części oraz opcji finansowania.
Ćwierć wieku polskiej placówki
– Nasz jubileusz ma wyjątkowy wymiar z uwagi na fakt, że również targi Agro Show w tym roku obchodzą swoje 25-lecie. Chcemy tę okazję wykorzystać, kontynuując wsparcie, jakie John Deere od lat udziela rolnikom na całym świecie i prezentując naszą unikalną ofertę. Wieloletnia współpraca z Agro Show to klucz do skutecznej komunikacji z klientami, którzy właśnie w trakcie targów poznają bliżej gamę naszych maszyn i rozwiązań cyfrowych – mówi Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere Polska.
Przez ćwierć wieku struktura w Polsce stale się rozrastała, by być jeszcze bliżej rolników, oferować im nowoczesne maszyny, być partnerem w serwisie i unowocześnianiu gospodarstw. John Deere podkreśla, że dziś sieć unikalnego wsparcia i kompetencji tworzą czterej dealerzy John Deere: Agro Efekt, Wanicki Agro, Agro Sieć Maszyny, Fricke Maszyny Rolnicze.
Gama ciągników z atrakcyjnym finansowaniem
W trakcie wystawy w Bednarach John Deere zaprezentował nowe ciągniki serii 6M, zaprojektowane do wykonywania wymagających zadań. Ciągniki wyposażone są w silnik o pojemności 4,5 lub 6,8 litra, a dodatkowa moc do 20 KM pochodzić może z systemu inteligentnego zarządzania mocą (IPM) w zastosowaniach transportowych lub przy używaniu WOM. Konstrukcja oparta jest na unikalnej i sprawdzonej pełnej ramie, co pozwala zaoferować udźwig tylnego podnośnika od 4,3 ton do 9,9 ton, w zależności od modelu. Zdaniem producenta – to połączenie mocy, udźwigu, wydajności hydraulicznej i opcji osi sprawia, że modele serii 6M są niezawodnym i efektywnym wyborem dla rolników. – Dlatego też przygotowaliśmy wyjątkową ofertę związaną z 25-leciem naszej obecności w Polsce oraz 10-leciem John Deere Financial – naszych usług finansowych. Nasza wyjątkowa seria ciągników 6M teraz dostępna jest w atrakcyjnym finansowaniu 6 lat 0% przy wkładzie własnym na poziomie 50% – Szymon Kaczmarek, specjalista produktowy John Deere.
Nabywcy, którzy w codziennej pracy potrzebują nieco lżejszej i zwrotnej maszyny interesują się ciągnikami serii 5M, która charakteryzuje się wszechstronnością, precyzją i wielofunkcyjnością. Z kolei najbardziej wymagający użytkownicy pracujących na największych areałach mogli podczas Agro Show z bliska przyjrzeć ciągnikowi serii 8R (model 370), który został wyposażony w przekładnię eAutoPowr.
Po żniwach z myślą o strategii na kolejny sezon
Agro Show to również tradycyjny czas podsumowań żniw. W tym roku rolnicy po raz pierwszy mogli przetestować w polu nowe kombajny cyfrowe T5|T6, S7, X9, wyposażone w zaawansowane rozwiązania rolnictwa precyzyjnego
– Kombajny serii T5 i T6 to jeszcze większa automatyzacja procesu zbiorów, dzięki czemu kombajny mogą działać bardziej samodzielnie, lepiej wpierając operatorów o mniejszym doświadczeniu, zwiększając efektywność pracy i redukując ilość błędów. Kolejnym z rozwiązań w nowych kombajnach John Deere jest system Predictive Grand Speed Automation. Rozwiązanie to wykorzystuje obraz z dwóch kamer umieszczonych na kabinie kombajnu, które skanują obraz przed zespołem żniwnym dostarczając informację o wysokości zbieranego plonu 4 sekundy przed jego skoszeniem. Dodatkowo rozwiązanie PGSA wykorzystuje informacje o zbieranym materiale z map satelitarnych, które dostarczają informacje o spodziewanej wielkości plonu. Zdjęcia satelitarne są wykonywane przynajmniej raz w tygodniu podczas całego okresu wegetacji, co zapewnia doskonałą jakość zebranych informacji – wyjaśnia Mateusz Janicki, specjalista John Deere.
Jak osiągnąć maksymalną wydajność zbioru?
– Nowe kombajny cyfrowe, aby jeszcze lepiej móc wspierać operatora przy doborze prędkości roboczej, biorą pod uwagę takie parametry jak: wysokość pracy zespołu żniwnego, mapy pokrycia, nachylenie terenu, poziom strat ziarna, obciążenie silnika oraz rotora. Dzięki tym informacjom rozwiązanie Predictive Grand Speed Automation pozwala osiągnąć maksymalną wydajność zbioru przez cały dzień pracy, nawet przez operatorów z mniejszym doświadczeniem.
Przejście z działania reaktywnego na predykcyjne jest krokiem w kierunku rolnictwa autonomicznego. Z rozwiązaniem PGSA operator nadzoruje proces zbioru, gdzie kombajn sam z odpowiednim wyprzedzeniem zwiększa lub zmniejsza prędkość roboczą w zależności od wielkości plonu. Dane o wysokości plonu, zawartości składników pokarmowych i wilgotności trafiają bezpośrednio do systemu Operations Center – informacje te mogą być następnie wykorzystane do tworzenia map zmiennego nawożenia. Nowe kombajny cyfrowe mogą także dostarczyć mapy z zaznaczonym obszarem na polu, gdzie zbierane zboże było wylegnięte, jest to istotna informacją, którą można także wykorzystać tworząc mapy nawożenia w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Bez wątpienia okres jesienno-zimowy to czas planowania, kiedy możemy obrać strategię na kolejny sezon żniwny. Warto w niego wejść z nową, wydajną maszyną, która wniesie gospodarstwo na wyższy poziom lub pozwoli skuteczniej realizować usługi – radzi Mateusz Janicki, specjalista John Deere.
Pakiet Precision Ag Essentials = inteligentne rolnictwo i elastyczna oferta
Olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających stoisko John Deere cieszyły się nowoczesne technologie, w tym rolnictwo precyzyjne, które od dziesięcioleci rozwija amerykańska firma. Jednocześnie przedstawiciele John Deere podkreślają, że cyfrowe rolnictwo, jakie oferują za pośrednictwem dealerów nie jest zarezerwowane tylko dla klientów marki. Niezależnie od wieku maszyny i marki, można rozpocząć korzystanie z jednego z dwóch pakietów licencji Precision Ag Essentials.
– Inteligentne rolnictwo nigdy nie było tak elastyczne i dostępne. Pakiet sprzętu zawiera wyświetlacz uniwersalny G5Plus z ekranem o przekątnej 32,5 cm, certyfikatem AEF ISOBUS, odbiornik uniwersalny StarFire 7500 (sygnał korekcyjny SF1 z dokładnością +/-15 cm), modem M JDLink z bezpłatną usługą łączności JDLink oraz dostęp do John Deere Operations Center – platformy, która służy do zarządzania gospodarstwem w sieci i pomaga optymalizować prace rolnicze w dowolnym czasie i miejscu – podsumowuje Piotr Ziemecki, specjalista rolnictwa precyzyjnego John Deere.
oprac. Jan Józefowicz, źródło: John Deere