StoryEditor

JCB inwestuje w gigantyczny projekt w USA! Ile będzie kosztować inwestycja?

Brytyjski gigant branży maszyn budowlanych – JCB – rozpoczął prace nad nową fabryką w San Antonio w Teksasie. Czy to będzie największa fabryka JCB na świecie? Ile stworzy nowych miejsc pracy? Ile będzie kosztować?
10.06.2024., 06:00h

Uroczyste rozpoczęcie budowy fabryki JCB w San Antonio

We wtorek 4. Czerwca 2024 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę JCB w San Antonio w Teksasie. W wydarzeniu uczestniczyli Alice Bamford oraz jej ojciec, prezes firmy Anthony Bamford. Ten gigantyczny projekt o wartości 390 milionów funtów na 400-akrowej działce stworzy 1500 miejsc pracy w ciągu pierwszych pięciu lat i będzie drugą co do wielkości fabryką JCB na świecie. Zakład będzie produkował ładowarki teleskopowe oraz podnośniki.

image
Wkopanie kamienia węgielnego pod fabrykę JCB w Teksasie w USA
FOTO: firmowe

Nowa fabryka JCB odpowiedzią na potrzeby rynku północnoamerykańskiego

„Producenci sprzętu budowlanego sprzedają w Ameryce Północnej ponad 300 tysięcy maszyn rocznie, co czyni ją największym pojedynczym rynkiem na świecie” – powiedział Lord Bamford

„Producenci sprzętu budowlanego sprzedają w Ameryce Północnej ponad 300 tysięcy maszyn rocznie, co czyni ją największym pojedynczym rynkiem na świecie” – powiedział Lord Bamford.

„JCB stopniowo zwiększało swój udział w tym ważnym rynku w ciągu ostatnich kilku lat i nadszedł właściwy czas, aby zainwestować w nasze moce produkcyjne w Ameryce Północnej, gdzie mamy już jedną fabrykę.” - dodał Lord Bamford.

image
Wkopanie kamienia węgielnego pod fabrykę JCB w Teksasie w USA
FOTO: firmowe

JCB z długą historią obecności w Ameryce Północnej

JCB jest aktywne w Ameryce Północnej od 1964 roku, a swoją pierwszą fabrykę otworzył tam w 2001 roku w Savannah w stanie Georgia, która zatrudnia obecnie 1000 osób. Nowy obiekt w San Antonio zwiększy liczbę fabryk JCB do 22, z czego połowa znajduje się w Wielkiej Brytanii, w tym największy zakład w Rocester w Staffordshire.

image
Wkopanie kamienia węgielnego pod fabrykę JCB w Teksasie w USA
FOTO: firmowe

Teksas idealnym miejscem na nową fabrykę JCB

Richard Fox-Marrs, prezes i dyrektor generalny JCB North America, powiedział: "Ładowarka teleskopowa Loadall jest najlepiej sprzedającym się produktem JCB w Ameryce Północnej, a jednocześnie jest to największy rynek dla podnośników na świecie, dlatego ma duży sens, aby produkować te dwie linie produktów tutaj. Teksas jest oczywistym wyborem dla naszego nowego zakładu produkcyjnego w Ameryce Północnej, nie tylko dlatego, że jest to stan, w którym sprzęt budowlany jest najczęściej wykorzystywany w USA. San Antonio jest również logicznym wyborem ze względu na centralne położenie, bliskość łańcucha dostaw i świetnych lokalnych pracowników."

JCB zatrudnia 19 000 pracowników i posiada 22 fabryki na całym świecie, w tym 11 w Wielkiej Brytanii, siedem w Indiach i inne w Brazylii i Chinach. W 2025 roku firma będzie obchodzić 80-lecie istnienia

dr inż. Artur Jakubek

13. czerwiec 2024 12:09