StoryEditorNowości

Jakie zmiany Strautmann wprowadza w przyczepach samozbierających Zelon?

Firma Strautmann zmodyfikowała przyczepę samozbierającą Zelon na sezon 2023. Z ulepszonym napędem rotora i listwą tnącą Exact-Cut, przyczepa oferuje krótsze cięcie zbieranej sieczki.
08.12.2022., 07:00h

Trzy modele przyczep Zelon 250, 290 i 360 ze skrzyniami ładunkowymi o pojemności od 24 do 35 m3, są przeznaczone do pracy przede wszystkim w małych gospodarstwach mleczarskich. Strautmann tak zoptymalizował przyczepy, aby do serii małych przyczep samozbierających wprowadzić rozwiązania klasy średniej.

Zmiany w skrzyni ładunkowej Strautmann Zelon

Zmian dokonano w podbieraczu, który przy szerokości 1,8 m jest szerszy od poprzedniej wersji. Wyposażony w mechaniczny napęd z przekładni łańcuchowej ma stalowe zęby sprężynowe i zgarniacze z tworzywa sztucznego. Jego wysokość pracy można regulować za pomocą układu otworów na kołach podporowych. Opcjonalnie producent oferuje również podbieracz Flex-Load z zębami z tworzywa. Strautmann unowocześnił również dociskacz rolkowy. W nowej wersji ma bezstopniową regulację wysokości za pomocą otworów szczelinowych. Elementem wyposażenia opcjonalnego jest także dodatkowa rolka o szerokości 500 mm za podbieraczem. Takie rozwiązanie ma zapewnić lepsze kopiowanie terenu, zwłaszcza na wilgotnym lub nierównym podłożu.

image

W nadchodzącym sezonie 2023 będzie dostępna ograniczona liczba zmodyfikowanych przyczep Zelon w wersji przedprodukcyjnej.

FOTO:

Krótkie cięcie w przyczepie Zelon

Szerszy o 50 mm rotor ma teraz 1500 mm szerokości, a w wersji z 37 nożami, także listwę tnąca Exact-Cut, znaną z serii duzych przyczep. Producent zapewnia, że dzięki temu teoretyczna długość cięcia wynosi 39 mm. Zespół tnący wyposażony jest w indywidualne zabezpieczenie przeciążeniowe noży.

Stal zamiast drewna

Zelon jest dostępny w dwóch różnych wariantach nadwozia: wyposażenie standardowe obejmuje zabudowę na kiszonkę z linami do zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Opcjonalnie przyczepę samozbierającą można wyposażyć w kratownicę nożycową, składaną hydraulicznie przy przejeździe przez wąskie budynki.

image

W standardowym wyposażeniu nowych przyczep Zelon jest stalowy przenośnik podłogowy.

FOTO:

W serii Zelon nie ma już drewnianej podłogi. Zamiast tego Strautmann oferuje podstawę wykonaną ze stali malowanej proszkowo. Każdy z czterech łańcuchów przenośnika podłogowego ma siłę niszczącą 13 t. Jest możliwość montażu opon do rozmiaru 650/40 R 22,5, a w opcji dostępną jest nadążne kierowana oś. W większych modelach Zelon 290 i 360 w opcji jest 16-tonowe podwozie boogie z samokierowaniem, które można wyposażyć w opony w rozmiarze do 710/40 R 22,5.

Sterowanie przyczepą Zelon

Oprócz dobrze znanego sterowania przyczepą za pomocą przełącznika E-Control, opcjonalnie dostępna jest obsługa za pomocą ISOBUS. Jeśli w ciągniku nie ma terminala, Strautmann dostarcza opcjonalnie również 5,7-calowy wyświetlacz. Przy konserwacji, przegubowy dyszel i belka tnąca mogą być obsługiwane z zewnątrz.

opr. aj

fot. firmowe

21. maj 2024 05:38