StoryEditorAGRITECHNICA 2023

Jak wygląda i co oferuje samobieżny opryskiwacz Berthoud?

Spectre, bo o nim mowa to samobieżny opryskiwacz w ofercie firmy Berthoud. Po raz pierwszy usłyszeć o tej można było podczas targów SIMA 2022, gdzie miała swoja premierę

Po pierwsze opryskiwacz nie ma schodków wejściowych. Nie wynika to jednak z oszczędności albo z nieuwagi na linii montażowej. Producent postawił na komfort operatora i zaprojektował kabiną opuszczaną praktycznie do samego podłoża. Po drugie przestronna panoramiczna szyba powinna zapewniać dobrą widoczność, a co za tym idzie ulatwiać pracę.

Komfortową jazdę po polu ma zapewnić układ amortyzacji wypełniony azotem.

Obsługa opryskiwacza Berthoud Spectre

W kabinie znajduje się tablet, dzięki któremu wiele funkcji opryskiwacza można uruchomić zdalnie, np. przygotowanie cieczy roboczej. Poza tym wszystkie funkcje maszyny można uruchomić z poziomu terminala znajdującego się w kabinie bądź za pomocą prostego panelu sterowania. W trosce o bezpieczeństwo operatora zrezygnowano z zaworów obsługiwanych mechanicznie.

Jak zaoszczędzić na środkach chemicznej ochrony roślin?

Coraz bardziej popularna opcja oprysku punktowego dostępna jest również w Berthoud Spectre pod nazwą Sniper. Opryskiwacz analizuje kształt roślin, ich kolor oraz teksturę. W ten sposób wykrywa chwasty i uruchamia oprysk punktowy.

Kamery wykorzystywane do wykrywania chwastów do prawidłowego działania muszą mieć czyste obiektywy, lecz kto by chciał to robić ręcznie? Na szczęście opryskiwacze Berthoud Spectre wyposażono w układ samoczyszczący zintegrowany z belką opryskową.

Według producenta system oprysku punktowego może zredukować ilość używanych środków ochrony roślin o 85%.

Jakie technologie zastosowano w opryskiwaczu Berthoud Spectre?

Na wyposażeniu maszyny są systemy wspierające proces oprysku, tj. technologia PWM, czyli oprysk pulsacyjny, który umożliwia zmianę dawki środków ochrony roślin bez zmiany wymiany rozpylaczy lub ciśnienia w układzie, automatyczna regulacja wysokości belki opryskowej orazregulacja dawki oprysku podczas wykonywania zabiegu na zakrętach. Co ważne dla potencjalnych właścicieli, opryskiwacz samobieżny Spectre objęty jest pięcioletnią gwarancją.

opr. bd

19. maj 2024 12:42