StoryEditorPanel dyskusyjny dotyczący rolnictwa inteligentnego i pojazdów autonomicznych

Smartfarming, czyli jak technologia wspiera rolnictwo?

W piątek 19 stycznia, podczas pierwszego dnia targów Polagra Premiery w Poznaniu, odbył się panel dyskusyjny pt. "Smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy. Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych". Oto krótki zarys tematów, które poruszyli eksperci.
05.02.2024., 09:05h

W panelu dyskusyjnym dotyczącym rozwiązań rolnictwa inteligentnego (ang. Smartfarming) wzięli udział eksperci i praktycy z różnych firm. Wśród prelegentów znaleźli się: Jarosław Adamczak z firmy Claas Polska - specjalista w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego, dr Mirosław Czechlowski – ekspert w zakresie mechanizacji rolnictwa, Artur Szymczak – dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze; Marek Wilanowski z Metos Polska, a także Karol Zgierski z John Deere Polska. Rozmowę ekspertów moderował dr Artur Jakubek, redaktor naczelny magazynu Profi.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym rolnictwa inteligentnego i pojazdów autonomicznych rolnicy i entuzjaści rolnictwa mieli okazję zanurzyć się w fascynującym świecie technologii i autonomicznych pojazdów rolniczych. Punktem wyjścia były jednak podstawowe wyzwania, przed którymi obecnie stoją rolnicy, a mianowicie niedobory wody i sposoby ograniczenia jej strat, rosnące koszty produkcji i jednoczesne ograniczanie stosowania środków chemicznej ochrony roślin.

Nowoczesne maszyny te nie tylko zmniejszają koszty produkcji, ale umożliwiając bardziej precyzyjne wykonywanie zabiegów polowych, przyczyniają się do ochrony środowiska przez ograniczenie zużycia chemikaliów. Rozbudowane systemy czujników i urządzeń pomiarowych, nie tylko montowanych w maszynach, ale również bezpośrednio na polu, oferują również duże możliwości ochrony gleb, ograniczenia jej degradacji i powstrzymania parowania wody. To krok w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa, gdzie technika wspiera optymalizację procesów rolnych.

Innowacyjne maszyny rolnicze: od opryskiwaczy do robotów

Innym gorącym tematem były nowoczesne technologie w maszynach rolniczych. Rozmawiano o opryskiwaczach z identyfikacją chwastów, które znacząco redukują zużycie środków ochrony roślin. Podkreślono, że opryskiwacze te potrafią precyzyjnie rozpoznać i zwalczać niepożądane rośliny, co jest kluczowe dla efektywnej i ekologicznej produkcji roślinnej.

Dyskusje skoncentrowały się na potencjale tych maszyn do transformacji tradycyjnych praktyk rolniczych. Przedstawiono wizję, w której ciągniki i kombajny, sterowane za pomocą zaawansowanych systemów telemetrii, pracują na polach z niezwykłą precyzją i efektywnością.

Sztuczna inteligencja sercem rolnictwa precyzyjnego

Nie zabrakło również dyskusji o rosnącym znaczeniu sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) w rolnictwie precyzyjnym. SI to już nie tylko futurystyczna wizja, lecz realne narzędzie, które może rewolucjonizować zarządzanie uprawami. Uczestnicy forum szczegółowo omówili, jak wspomaga rolnictwo – od analizy danych dotyczących upraw, przez prognozowanie warunków pogodowych, aż po szacowanie plonów i wykrywanie chorób roślin. Przykładem praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji są cyfrowe narzędzia do zarządzania uprawami, które pozwalają na optymalizację produkcji na podstawie, np. danych satelitarnych. SI umożliwia rolnikom podejmowanie bardziej świadomych decyzji, co przekłada się na wyższą efektywność i lepsze wyniki produkcyjne.

Internet Rzeczy – rewolucja w monitorowaniu upraw

Prelegenci zwracali uwagę na znaczenie IoT (Internetu Rzeczy) w monitorowaniu upraw, co pozwala na lepsze zarządzanie zasobami wody i gleby. Wykorzystanie stacji pogodowych, czujników glebowych oraz innych narzędzi IoT pozwala na dokładne monitorowanie sytuacji na polu – nawet bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można lepiej dostosować działania do panujących warunków.

Wyzwania i możliwości pojazdów autonomicznych

Eksperci podkreślali, że choć autonomiczne pojazdy otwierają nowe możliwości, ich wprowadzenie na szeroką skalę wymaga przełamania barier prawnych i technologicznych. Nieefektywne jest wprowadzanie autonomicznych maszyn do gospodarstw, które w zarządzaniu nie wykorzystują zaawansowanego oprogramowania, zdolnego zdalnie pobierać i interpretować dane z maszyn i urządzeń pracujących w polu. Rozwój pojazdów autonomicznych przyspieszy jednak rosnące zapotrzebowanie na efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz brak siły roboczej. Być może z tego powodu staną się niebawem nieodłącznym elementem nowoczesnego rolnictwa.

Kolejny etap rozwoju rolnictwa?

Panel dotyczący rolnictwa inteligentnego podczas targów Polagra Premiery 2024 był miejscem, gdzie rolnicy mogli zanurzyć się w nowych technologiach, które mają szansę zrewolucjonizować rolnictwo. Od maszyn autonomicznych po sztuczną inteligencję, przyszłość rolnictwa rysuje się w barwach efektywności, precyzji i zrównoważonego rozwoju. To ekscytujące czasy dla branży, która stoi u progu technologicznej rewolucji, zmieniającej zarówno sposób uprawy, jak i podejście do zarządzania zasobami naturalnymi.

Czy jesteś gotowy na te zmiany? To pytanie, które każdy rolnik powinien sobie dzisiaj zadać. Przemysł rolniczy ewoluuje, a bycie na bieżąco z najnowszymi innowacjami to klucz do sukcesu w coraz bardziej konkurencyjnym i wymagającym świecie rolnictwa. Zapraszamy do obejrzenia całego panelu, ktory jest dostępny na załączonym filmie.

redakcja profi

18. czerwiec 2024 20:31