Wystrzelony 3. stycznia b.r. satelita obrazujący EOS Sat-1 to pierwszy z grupy 7 satelitów firmy EOS Data Analitycs, które mają krążyć na niskiej orbicie okołoziemskiej (od 200 do 2000 km nad powierzchnią Ziemi). Pozostałe sześć satelitów zostanie rozmieszczonych w ciągu najbliższych trzech lat (do 2026 roku), z czego kolejne trzy satelity na orbitę trafią jeszcze w 2023 roku.
Zobacz start rakiety Falcon 9 ze EOS Sat na pokładzie!
Rolnictwo cyfrowe 4.0
Konstelacja siedmiu satelitów skupionych wyłącznie na potrzebach rolnictwa w ciągu tylko jednej doby będzie zbierać obrazy z powierzchni ponad 10 mln km kwadratowych, czyli ponad 1 mld ha. Na takim obszarze Polska zmieściłaby się ponad 31 razy! W rejonach rolniczych, pozwoli to uzyskiwać obraz tego samego pola, co 5-6 dni! Rozdzielczość pozyskiwanych obrazów wynosić będzie ok. 1,4 m/piksel. Co najważniejsze, analizy zbieranych danych mają być dostępne w zaledwie 16 - 24 godzin od wykonania zdjęć. Wymaga to olbrzymiej mocy obliczeniowej komputerów rozproszonych po całym świecie, ale dzięki temu możemy mówić o kolejnej rewolucji w rolnictwie – rewolucji cyfrowej.
Pierwszy satelita skupiony na potrzebach rolników!
EOS Sat dostarczy rolnikom cennych informacji
Według EOS Data Analytics, poddane analizie obrazy uzyskane z satelity EOS Sat-1 dostarczą cennych informacji, tj. wilgotność gleby, ilość biomasy czy prognozowanie wielkości zbiorów. Zebrane w ten sposób dane mogą z powodzeniem służyć do monitorowania upraw, mapowania pół i planowania zasiewów. Mają także pomóc hodowcom w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i wdrażaniu rolnictwa zrównoważonego.
Start ze słynnego przylądka Canaveral na Florydzie
EOS Sat-1 został wystrzelony w ramach misji Transporter-6 z przylądka Canaveral na Florydzie w wahadłowcu Falcon 9 wraz ze 114 satelitami innych firm. Co ciekawe wśród nich był również polski akcent, a mianowicie satelita Star-Vibe, przygotowany wspólnie przez wrocławską firmę Scanway i German Orbital System.
Artur Jakubek
Źródło: urania.edu.pl; eos.com
fot. SpaceX