StoryEditorInformacje ze świata

Jak pierwsze ukierunkowane na rolnictwo satelity EOS Sat pomogą rolnikom?

EOS Sat to pierwsza na świecie konstelacja siedmiu sztucznych satelitów ukierunkowanych na pozyskiwanie danych dla sektora rolniczego. Pierwszy z nich już jest na orbicie okołoziemskiej. Zobacz, jak wystartował!

27.01.2023., 06:00h

Wystrzelony 3. stycznia b.r. satelita obrazujący EOS Sat-1 to pierwszy z grupy 7 satelitów firmy EOS Data Analitycs, które mają krążyć na niskiej orbicie okołoziemskiej (od 200 do 2000 km nad powierzchnią Ziemi). Pozostałe sześć satelitów zostanie rozmieszczonych w ciągu najbliższych trzech lat (do 2026 roku), z czego kolejne trzy satelity na orbitę trafią jeszcze w 2023 roku.

Zobacz start rakiety Falcon 9 ze EOS Sat na pokładzie!

Rolnictwo cyfrowe 4.0

Konstelacja siedmiu satelitów skupionych wyłącznie na potrzebach rolnictwa w ciągu tylko jednej doby będzie zbierać obrazy z powierzchni ponad 10 mln km kwadratowych, czyli ponad 1 mld ha. Na takim obszarze Polska zmieściłaby się ponad 31 razy! W rejonach rolniczych, pozwoli to uzyskiwać obraz tego samego pola, co 5-6 dni! Rozdzielczość pozyskiwanych obrazów wynosić będzie ok. 1,4 m/piksel. Co najważniejsze, analizy zbieranych danych mają być dostępne w zaledwie 16 - 24 godzin od wykonania zdjęć. Wymaga to olbrzymiej mocy obliczeniowej komputerów rozproszonych po całym świecie, ale dzięki temu możemy mówić o kolejnej rewolucji w rolnictwie – rewolucji cyfrowej.  

Pierwszy satelita skupiony na potrzebach rolników!

EOS Sat dostarczy rolnikom cennych informacji

Według EOS Data Analytics, poddane analizie obrazy uzyskane z satelity EOS Sat-1 dostarczą cennych informacji, tj. wilgotność gleby, ilość biomasy czy prognozowanie wielkości zbiorów. Zebrane w ten sposób dane mogą z powodzeniem służyć do monitorowania upraw, mapowania pół i planowania zasiewów. Mają także pomóc hodowcom w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i wdrażaniu rolnictwa zrównoważonego.

Start ze słynnego przylądka Canaveral na Florydzie

EOS Sat-1 został wystrzelony w ramach misji Transporter-6 z przylądka Canaveral na Florydzie w wahadłowcu Falcon 9 wraz ze 114 satelitami innych firm. Co ciekawe wśród nich był również polski akcent, a mianowicie satelita Star-Vibe, przygotowany wspólnie przez wrocławską firmę Scanway i German Orbital System.

Artur Jakubek

Źródło: urania.edu.pl; eos.com

fot. SpaceX

20. kwiecień 2024 15:16