StoryEditorAGRITECHNICA 2023

Jak nowoczesna technologia Krone i Lemken chroni dzikie zwierzęta?

Autonomiczne pojazdy „widzą” granice pola i na ich podstawie planują ścieżki przejazdowe. Często na polach pojawiają się jednak dzikie zwierzęta, które należy chronić. Jakie rozwiązanie zaproponowały firmy Krone i Lemken wraz z firmą Lacos?

Nowatorskie podejście do ochrony dzikich zwierząt na polach uprawnych zaprezentowały wspólnie firmy Krone i Lemken wraz z Lacos, które specjalizuje się w nowych technologiach. Owocem tej kooperacji jest system planowania toru jazdy maszyn autonomicznych. Po pierwsze, rozwiązanie to ma zapewnić efektywną pracę zestawu, a po drugie ma omijać dzikie zwierzęta i umożliwić im ucieczkę przed kosiarką czy ciężkim zestawem pracującym na polu. Technologia dostępna jest w samobieżnych kosiarkach Big M oraz w autonomicznym robocie VTE.

Jak w kosiarkach Big M i robotach VTE, przewidzieć trasę ucieczki zwierząt?

Producent informuje, że dzięki systemowi planowania toru jazdy dzikie zwierzęta mogą czuć się bezpieczne. Funkcja, w którą wyposażone są samobieżne kosiarki Big M oraz roboty autonomiczne VTE analizuje i uwzględnia naturalne kierunki ucieczki dzikiej zwierzyny. System oblicza tor jazdy maszyny tak, by te bezbronne, wobec potężnych maszyn, istoty kierowane naturalnym instynktem oddaliły się w bezpieczne miejsce. W przypadku, gdy zostanie wyliczone kilka możliwych opcji ucieczki zwierzyny maszyna wybierze taki sposób jej ominięcia, aby jak najszybciej powrócić do standardowej pracy.

Generowanie ścieżek przejazdowych w pojazdach autonomicznych

Ścieżki przejazdowe, opracowanego przez firmy Krone i Lemken autonomicznego robota VTE, mogą być generowane na domowym komputerze i bezprzewodowo przesłane do robota. Z kolei w samobieżnej kosiarce Krone BiG M, ścieżki można generować na terminalu w kabinie. Po aktywacji systemu, maszyna gotowa jest do w pełni automatycznej pracy na polu.

Samobieżna kosiarka BiG M automatycznie zawraca na uwrociach, a operator maszyny, który jest niezbędny by zapewnić najwyższe wymogi bezpieczeństwa, może skupić się na kontrolowaniu parametrów zbioru sieczki.

image
FOTO:

Jakie są plusy autonomicznego prowadzenia maszyn rolniczych?

Najważniejszą zaletą rozwijających się systemów autonomicznego sterowania maszynami jest optymalizacja czasu pracy i ograniczenie zmęczenia operatora. System opracowany wspólnie przez Krone, Lemken i Lacos, stworzono z myślą o ochronie dzikiej zwierzyny, co jest niewątpliwie dużą jego zaletą, ale takie rozwiązanie zapewnia również najwyższą jakość zbieranej zielonki, co z pewnością docenią hodowcy.

opr. bd

18. czerwiec 2024 23:22