StoryEditor

Jak Bobcat rozwija projekt autonomicznej ładowarki elektrycznej Łotr X (RogueX)?

Na targach Intermat 2024 we Francji firma Bobcat prezentuje najnowsze osiągnięcia sektora budowlanego. Koncepcyjna kołowa ładowarka autonomiczna o nazwie RoqueX2 (czyli Łotr X2) jest napędzana elektrycznie.
28.01.2024., 16:00h

Ładowarka kołowa RogueX2 została opracowana na podstawie zaprezentowanej prawie rok temu na targach Conexpo w Las Vegas, koncepcji RogueX. Najnowszy projekt RogueX2 to w pełni elektryczna i autonomiczna maszyna koncepcyjna, która dzięki elektrycznemu układowi napędowemu i akumulatorowi litowo-jonowemu na pokładzie, zapewnia zerową emisję spalin – a przynajmniej w okresie eksploatacji. Ekologia przy budowie maszyn elektrycznych to już zupełnie inna historia.

Ładowarka Bobcat RogueX2 bez układu hydraulicznego

Wracając jednak do tematu ładowarki autonomicznej RogueX2, elektryczny układ napędowy zastąpił w niej także hydraulikę, przejmując obsługę kinematyki wysięgnika i osprzętu. Dzięki temu RogueX2 ma pracować ciszej w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami sterowanymi hydraulicznie.

image

Autonomiczna ładowarke elektryczna Bobcat RoqueX2

FOTO: Bobcat

Autonomiczna ładowarka Bobcat RogueX2 bez kabiny

Maszyny koncepcyjne RogueX2 i RogueX zostały specjalnie zaprojektowane i zbudowane bez kabiny, ponieważ według informacji producenta, nie potrzebują operatora. To odpowiedź sektora budowlanego na wzrost kosztów zatrudnienia oraz niedobór rąk do pracy. Ładowarki RoqueX stanowią również przedsmak tego, jak w przyszłości mogą wyglądać maszyny budowlane.

image

Autonomiczna ładowarke elektryczna Bobcat RoqueX2

FOTO: Bobcat

Ewolucja autonomicznej ładowarki elektrycznej marki Bobcat

Pierwowzór, czyli ładowarka RogueX została wyposażona w gąsienicowy układ jezdny i wykorzystywała zaawansowaną kinematykę wysięgnika roboczego. Natomiast zaprezentowany na targach Intermat we Francji koncepcyjny model RogueX2 jest wyposażony w koła zamiast gąsienic, aby zoptymalizować czas pracy akumulatora elektrycznego. Ma również silniki osiowe, które zapewniają maszynie niesamowitą, zdaniem producenta, siłę uciągu. Bobcat informuje jednocześnie, że maszyna zapewnia większą moc w wymagających zastosowaniach, tj. wyrównywanie, kopanie lub praca z ciężkim osprzętem.

Opatentowane rozwiązania w ładowarkach Bobcat

W koncepcyjnych ładowarkach RogueX i RogueX2 wprowadzono rozwiązania, na które zgłoszono wiele nowych patentów.

"Te patenty reprezentują coś więcej niż tylko nowe funkcje maszyny – pokazują, jak łamiemy zasady, aby zdefiniować nowe doznania z pracy" - wyjaśnia Joel Honeyman, Globalny Wiceprezes Doosan Bobcat ds. innowacji.

Autonomiczne ładowarki elektryczne Bobcat RogueX i RogueX2 przechodzą obecnie fazę badań i rozwoju i nie są jeszcze dostępne na rynku.   

opr. aj

18. czerwiec 2024 20:31