StoryEditorAGRITECHNICA 2023

Ile wspólnego mają sieczkarnie Krone ze słuchawkami?

Wydawać by się mogło, że nie mają nic wspólnego. A jednak producent ze Spelle, zastosował w swoich samobieżnych maszynach Krone technologię Recalm Ancor rodem ze słuchawek. O czym mowa?

Z czego składa się system Recalm Ancor?

Na pozór samobieżne maszyny Krone Big M oraz Big X nie wiele maja wspólnego z sprzętem do słuchania muzyki. Nic bardziej mylnego, firma Recalm opracowała zagłówki z aktywna redukcją hałasu, a zasada działania jest identyczna jak w słuchawkach bądź aktywnych ochronnikach słuchu. Rozwiązanie dostępne będzie w sieczkarni samobieżnej Big X oraz kosiarce Big M.

Jak działa system Recalm Ancor?

Jednym z najważniejszych elementów zagłówka są 2 bardzo czułe mikrofony. Rejestrują one hałas w kabinie, po czym Recalm Ancore generuje fale dźwiękową o przeciwnej fazie. Tak przetworzony dźwięk trafia do operatora poprzez 2 duże głośniki, które skutecznie generują… ciszę. Ponadto czujniki RNC wychwytują nieprzyjemne dźwięki generowane przez wibracje kół oraz podwozia. Ten rodzaj potencjalnie nieprzyjemnych dźwięków również odwracany jest w fazie i dostarczany do uszu operatora. Recalm Ancore połączony z krótkofalówką „wycisza” hałasy z otoczenia przepuszczając jedynie pożądane dźwięki.

Czy system sprawdza się w praktyce?

Na modelu pokazowym, który przedstawiono na Agritechnice, na własnym przykładzie mogliśmy przekonać się, jak to faktycznie działa. Według producenta urządzenie redukuje hałas do 50%. Trudno dokładnie stwierdzić, czy aż o połowę, lecz faktycznie różnica była zauważalna.

opr. bd

23. czerwiec 2024 07:00