StoryEditor

E.ON buduje swoją pierwszą biogazownię pod Pułtuskiem! Jak to wpłynie na lokalną społeczność?

E.ON Polska osiągnęło kluczowy etap w budowie swojej pierwszej biogazowni rolniczej niedaleko Pułtuska. Czy ta inwestycja pomoże odmienić oblicze polskiej energetyki odnawialnej i jakie korzyści przyniesie lokalnej społeczności?
26.06.2024., 11:45h

Kamień milowy w budowie biogazowni E.ON

Grupa E.ON, we współpracy z firmą Biowatt, realizuje budowę swojej pierwszej biogazowni rolniczej w Polsce. Projekt wystartował w listopadzie 2023 roku, a w czerwcu 2024 osiągnięto kolejny krok milowy – zainstalowano agregat kogeneracyjny i trafostację, kluczowe elementy do produkcji energii elektrycznej.

Ile energii wyprodukuje biogazownia pod Pułtuskiem?

Biogazownia o mocy 1 MWe będzie pracować w trybie ciągłym przez 8200 godzin rocznie. Planowana produkcja to około 8 GWh zielonej energii rocznie, co wystarczy do zasilenia małego zakładu przemysłowego. Dodatkowo, obiekt będzie wytwarzał ciepło jako produkt uboczny.

– W naszym kraju jesteśmy jeszcze daleko od wykorzystania pełnego potencjału źródeł biogazowych. Dlatego jako E.ON Polska chcemy wykorzystać międzynarodowe doświadczenie Grupy E.ON w tym segmencie. Ma ona bogatą praktykę w zakresie instalacji biogazowych w Niemczech, jak również w Danii, gdzie E.ON odpowiada za kilkanaście procent rynku biometanowego. Know-how Grupy obejmuje zarówno projektowanie instalacji i procesów spalania biogazu, jak i wtłaczania biometanu do sieci mówi Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Business Solutions.

Strategia E.ON w transformacji energetycznej

Inwestycja wpisuje się w strategię E.ON, mającą na celu aktywne uczestnictwo w transformacji energetycznej i wsparcie w redukcji śladu węglowego. E.ON Polska korzysta z międzynarodowego doświadczenia grupy w projektowaniu i zarządzaniu instalacjami biogazowymi.

Zaawansowany etap budowy i plany na przyszłość

Prace konstrukcyjno-budowlane są w znacznej mierze zakończone. Wykonano zbiorniki, a kolejne etapy obejmą uzbrajanie infrastruktury i budowę hali przyjęcia substratów. Uruchomienie biogazowni z pełną mocą planowane jest na koniec 2024 roku.

image
Budowa biogazowni E.ON pod Pułtuskiem.
FOTO: E.ON

Współpraca z Biowatt

Za obsługę obiektu przez pierwsze 2 lata będzie odpowiedzialna firma Biowatt, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu biogazowniami. Ich kompleksowe podejście obejmuje zarządzanie operacyjne, kontrolę jakości, aspekty prawne i środowiskowe.

Ekologiczny nawóz dla lokalnych rolników

Biogazownia E.ON Polska jest tworzona zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Będzie wykorzystywać biomasę rolniczą i odpady, a poferment zostanie wykorzystany jako nawóz dla lokalnych rolników. Wszystkie procesy będą odbywać się w hermetycznych warunkach, minimalizując wpływ na środowisko.

Przewaga biogazowni nad innymi odnawialnymi źródłami energii

W przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych, biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych. Zapewniają tym samym stabilne i przewidywalne źródło energii odnawialnej.

opr. aj na podstawie informacji prasowej E.ON Polska

18. lipiec 2024 17:01