StoryEditor

Dwie nowe sieczkarnie samobieżne Krone BiG X!

Krone rozszerza gamę samobieżnych sieczkarni polowych BiG X o dwa modele o mocy 980 i 1080 KM, w których moc można dokupić… przez Internet!

13.09.2022., 14:17h
ajaj

Do rodziny sieczkarni polowych ze Spelle dołączają dwa nowe modele BiG X 980 i BiG X 1080. Według producenta są one odpowiedzią na rosnące zainteresowanie rolników samobieżnymi sieczkarniami w segmencie mocy ok. 1000 KM.

Potężny silnik Liebherr

Najpotężniejszą na świecie sieczkarnią polową nadal jest wprowadzony w 2018 roku model BiG X 1180, którego silnik V12 marki Liebherr generuje moc1156 KM! W dwóch nowych modelach drzemie taka sama jednostka napędowa, ale jej moc wynosi odpowiednio 980 KM w mniejszym modelu i 1080 KM w większym.

Okresy serwisowe między wymianami oleju i filtrów wydłużono do 1000 godzin, co ma obniżyć koszty eksploatacji. Silniki wszystkich modeli tej gamy spełniają normę Stage V i Tier 4f.

Ograniczaj moc i oszczędzaj paliwo

Ważną funkcją sieczkarni Krone jest PowerSplit, umożliwiająca dopasowanie mocy sieczkarni do aktualnych warunków na polu za pomocą jednego przycisku. Gdy, w niezbyt obfitym łanie, nie potrzebna jest pełna moc silnika, PowerSplit pozwala na pracę w ekonomicznym trybie Eco-Power – na niższym z dwóch dostępnych zakresów mocy.

Dzięki ograniczeniu mocy, oszczędzamy paliwo. W zadaniach wymagających pełnej mocy silnika, operator może wybrać tryb X-Power, który można aktywować automatycznie – w zależności od potrzeb.

Zużycia paliwa ogranicza również dostępna w wyposażeniu opcjonalnym funkcja zarządzania prędkością obrotową silnika, która obniża jego obroty, gdy np. pod rurę wyładowczą podjeżdża kolejny zestaw transportowy.

Znany przepływ plonu

W nowych sieczkarniach Krone BiG X 980 i 1080 jest znany już zespół odpowiedzialny za przepływ i rozdrabnianie zebranej masy. Na wyposażeniu jest 6 walców podających, duży bęben tnący oraz rozdrabniacz ziaren (tzw. corn-cracker) Optimaxx 305, a także rozwiązanie VariStream z podłogami na sprężynach pod bębnem tnącym i bębnem wyrzutowym.

Zmianę długości cięcia sieczki przez regulacją obrotów bębna w zakresie 800-1250 obr./min., umożliwia przekładnia Krone VariLoc.

Kup moc przez Internet!

Dostępny jest również system XtraPower, dzięki któremu większą moc silnika na określoną liczbę godzin możemy, z kabiny sieczkarni, dosłownie zamówić przez Internet. W modelu BiG X 1080 jest pakiet XtraPower 100 zwiększający moc na 100 godzin pracy, a w mniejszym modelu 980 jest również drugi pakiet – ExtraPower 200. Zwiększenie mocy jest bezpieczne, ponieważ ten sam silnik Liebherr V12 w modelu BiG X 1180 generuje aż 1156 KM!

Niezmiernie ważne podczas zbioru jest mierzenie w czasie rzeczywistym i dokumentacja ilości składników pokarmowych zawartych w kukurydzy lub trawie. Taką możliwość w sieczkarniach Krone BiG X zapewnia czujnik NIR (czujnik podczerwieni).

Nowe sieczkarnie Krone są również standardowo wyposażone w SmartConnect, system telematyczny do wymiany danych z maszyny w czasie rzeczywistym.

opr. aj
fot. Krone

13. czerwiec 2024 14:59