StoryEditor

Nowy supłacz Krone nie zostawia końcówek sznurka

Firma Krone opracowała nowy supłacz do prasy kostkującej Big Pack, który będzie dostępny jesienią 2022 roku.

04.03.2022., 00:00h

Nie zostawia resztek sznurka

Problemem w podwójnym supłaczu są skrawki sznurka, które po zawiązaniu i odcięciu sznurka wypadają z uchwytów i pozostają na polu lub  mogą dostawać się do paszy. Po tym, jak firma New Holland przedstawiła rozwiązanie o nazwie LoopMaster (profi 2/2020 ) zastosowane choćby w prasie Big Baller 12090 HD (raport z pracy w profi 3-2020), również Krone prezentuje supłacz, który nie zostawia resztek sznurka. Jednak w przeciwieństwie do rozwiązania firmy New Holland, Krone nie zmienia siły trzymania sznurka przez tarcze, a supłacz nie wykonuje trzeciego obrotu.

Nieruchomy nóż przy tarczy prowadzącej

Opracowany przez Krone aparat wiążący łączy funkcjonalność podwójnego węzła i czyste odcinanie sznurka bez pozostawiania końcówek (podobnie jak w węźle typu Cormick). Wyróżniającymi cechami nowego supłacza jest hak, który ma kształt litery V z otwartą podstawą oraz nowa tarcza napędowa. Tradycyjny nóż na zgarniaczu zastąpiono ściągaczem sznurka. W nowym rozwiązaniu nóż jest nieruchomy i mocowany na uchwycie sznurka tuż przy tarczy prowadzącej.

Wiązanie nowym supłaczem Krone

Kolejność czynności wykonywanych przy tworzeniu węzła wykańczającego w zasadzie nie różni się zbytnio od tej, którą wykonuje supłacz podwójny w systemie Deering. Jedyna różnica polega na tym, że tarcza sznurka obraca się, przecinając go na nieruchomym nożu. Zgarniacz tworzy węzeł na haku supłacza, pociągając za końce sznurka i bela jest związana.

Na prezentowanym poniżej filmie wyraźnie widać różnice w działaniu nowego i poprzedniego supłacza.

Supłacz do dużych bel

Nowy supłacz Krone nie odcina końcówek i jest szczególnie przydatny do wiązania bel o dużej gęstości. Po dobrych doświadczeniach z pierwszymi maszynami przedseryjnymi, które współpracowały z nowym supłaczem, na ten rok planowana jest limitowana seria dużych pras Krone BiG Pack z nowym supłaczem, który konstrukcyjnie bazuje na poprzedniej wersji. Stąd można będzie go zastosować jako doposażenie starszych pras producenta ze Spelle.

opr. aj

fot. firmowe

21. maj 2024 07:10