StoryEditor

Czy tak za kilka lat będzie wyglądać rolnictwo? Podsumowanie rozwiązań autonomicznych John Deere, Kioti i Kubota z targów CES!

Oto kilka imponujących rozwiązań zaprezentowanych przez giganta w technice rolniczej firmę John Deere i dwóch dalekowschodnich producentów Kioti i Kubotę. Czy te rozwiązania za kilka lat zobaczymy również na europejskich polach?

05.02.2025., 16:00h

Szukając nowości na rynku maszyn rolniczych czy w ogóle technologii dla rolnictwa zazwyczaj zwracamy swój wzrok ku wydarzeniom stricte dedykowanym tej dziedzinie, zazwyczaj mającym miejsce w Europie. Tymczasem naszą uwagę zwrócił odbywający się na początku stycznia w Las Vegas Consumer Electronics Show (CES), gdzie swoje rozwiązania zaprezentowały firmy takie jak John Deere, Kioti czy Kubota. Rozwiązania są naprawdę imponujące.

O ile obecność marki John Deere na tym wydarzeniu nie jest niczym zaskakującym, wszak to potentat w zakresie cyfryzacji rolnictwa, miłą niespodzianką są rozwiązania przedstawione przez Kioti. To przecież marka, która na Polskim rynku dopiero sygnalizuje swoje ambicje. Próbkę możliwości flagowego modelu Kioti zaprezentowaliśmy w profi 1-2025 w raporcie z pracy ciągnikiem HX 1402. A co koreański producent zademonstrował podczas swojego debiutu na CES w Las Vegas?

Kioti to nie tylko ciągniki

Podstawą prezentacji był nowy ciągnik RX7340, jednak nie on był gwiazdą programu. W interaktywnej prezentacji zademonstrowano wykorzystanie maszyny w całym cyklu produkcji, a zwiedzający mogli doświadczyć, jak sztuczna inteligencja autonomicznie zarządza zadaniami wykorzystując m.in. analizę gleby, zalecenia, analizę wzrostu czy sygnalizację obecności szkodników. I choć podczas tego typu wydarzenia trudno o testy w czasie rzeczywistym, interaktywna prezentacja powstała na bazie testu na tysiącach hektarów upraw w Korei Południowej.

image
Autonomiczny opryskiwacz sadowniczy Kubota.
FOTO: Urban

To oczywiście nie wszystko, bo przecież targi bez robota to dzisiaj targi stracone. Koreański producent zaprezentował w Las Vegas także i tego typu urządzenie, a mianowicie robota do autonomicznej rozsady sadzonek truskawek, który pozbywa się niepotrzebnych rozłogów.

Brak pracowników to problem nie tylko w rolnictwie

Na rozwiązaniach autonomicznych podczas CES skupił się też John Deere. Dotyczy to nie tylko rolnictwa, choć jak informuje serwis Successful Farming, amerykański producent za cel stawia sobie stworzenie do 2030 roku w pełni autonomicznego cyklu produkcji kukurydzy i soi.

image
Wozidło John Deere.
FOTO:

W odpowiedzi na kwestie dotyczące dostępności siły roboczej, firma skupia się na wdrażaniu rozwiązań autonomicznych we wszystkich branżach, dla których produkuje sprzęt tj. branża wydobywcza (wozidła), sadownicza czy kształtowania krajobrazu.

Autonomia i AI - Kubota na Consumer Electronics Show

Marki Kubota nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba. Japończycy także zaprezentowali swoje rozwiązania podczas CES. Wśród nich znalazły się m.in. Agri Concept 2.0 – elektryczny ciągnik z możliwością pracy autonomicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Następna maszyna, Smart Autonomous Sprayer, to koncept opryskiwacza sadowniczego, który ogranicza zużycie insektycydów dzięki wykorzystaniu systemów wizyjnych.

image
Autonomiczny opryskiwacz sadowniczy Kubota.
FOTO: Urban

Zaprezentowana przez Kubotę technologia Flash to z kolei system rozpoznawania stanu zdrowia roślin w połączeniu z rekomendacjami generowanymi przez sztuczną inteligencję.

Jak widać podczas targów w Las Vegas działo się całkiem sporo, również w kontekście rozwiązań dla rolnictwa. Warto więc czasem rzucić okiem za ocean, gdzie po raz kolejny przekonujemy się, gdzie leży punkt ciężkości jeśli chodzi o nowe technologie dla rolnictwa.

Mateusz Wasak

05. luty 2025 20:01