StoryEditorAktualności

CNH Industrial przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji w rolnictwie!

Inwestując w startup Stout, CNH Industrial chce przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji w służbie rolnikom.
31.12.2022., 17:00h

CNH Industrial, właściciel marek Case IH, New Holland i Steyr, nabył 10-proc. pakiet udziałów w Stout Industrial Technology. Amerykański startup koncentruje się na tworzeniu inteligentnych narzędzi dla rolnictwa, które są sterowane przez sztuczną inteligencję (AI).

 

image

Pielnik Smart Cultivator ma być dostępny w sieci sprzedaży marki New Holland.

FOTO: CNH

Co to jest sztuczna inteligencja?

Pojęcie sztucznej inteligencji przewija się przez wszystkie dziedziny życia. Wszak firmy reklamują inteligentne domy, samochody, a nawet żelazka. Oczywiście, póki co, żadna maszyna nie pomyśli za człowieka, ale odpowiednio skonstruowane algorytmy „zaszyte” w oprogramowaniu sterującym maszyną, są w stanie wykonywać pewne zadania klasyfikacyjne czy prognostyczne. Ich inteligencja polega na tym, że są w stanie reagować na zmieniające się dane, pochodzące z czujników, kamer, itp. Człon „sztuczna” oznacza, że została stworzona przez człowieka.

Jakie zastosowanie ma sztuczna inteligencja w rolnictwie?

Właśnie sztuczna inteligencja np. w nowoczesnych pielnikach z powodzeniem odróżnia chwasty od roślin uprawnych, odpowiednio sterując elementami roboczymi. Co prawda, w tych zadaniach człowiek nie ma sobie równych i sztuczna inteligencja przeważnie wykonuje tego typu zadania z określonym (ale bardzo małym) błędem. Ma jednak nad człowiekiem pewną przewagę… otóż nie męczy się przy żmudnej pracy. Raz zbudowany algorytm rozróżniający rośliny po kolorze, kształcie liścia itp., można dowolnie powielać, a jego dodatkowym atutem jest to, że można go nieustannie douczać.

image

Starup Stout Industrial Technology opracował pielnik Smart Cultivator do mechanicznego zwalczania chwastów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

FOTO: CNH

Czujniki dostarczają sztucznej inteligencji dane o otoczeniu

Człowiek postrzega świat 5 zmysłami (głównie wzrokiem, ale również słuchem, dotykiem, węchem i smakiem), również sztuczna inteligencja do prawidłowego działania potrzebuje informacji o świecie zewnętrznym. Do tego właśnie służą montowanie na inteligentnych maszynach czujniki radarowe, laserowe, kamery itp. Umożliwiają one algorytmom odpowiednie sterowanie maszynami. W tej dziedzinie specjalizuje się startup Stout, którego część udziałów nabyło CNH Industrial. Stout Industrial Technology skonstruował m.in. Smart Cultivator – sterowany programowo i przyczepiane do ciągnika narzędzie do zwalczania chwastów, które do identyfikacji roślin wykorzystuje kamery, sztuczną inteligencję i opatentowaną technologię wizyjną. 

- Ostatecznie technologia ta upraszcza uprawę i odchwaszczanie, umożliwiając naszym klientom wykonywanie tych zadań jednocześnie i bez użycia środków chemicznych. Istniejąca platforma firmy Stout poszerza naszą ofertę produktów do mechanicznego odchwaszczania i przyspieszy opracowywanie dalszych rozwiązań w zakresie upraw. Maszyny Stout będą wkrótce dystrybuowane za pośrednictwem sieci dealerów naszej marki – podsumowuje firma New Holland w informacji prasowej.

image

Pielnik Smart Cultivator ma być dostępny w sieci sprzedaży marki New Holland.

FOTO: CNH

Rozwój inteligentnych maszyn rolniczych to jeden z wielu sposobów, dzięki którym CNH Industrial stara się otwierać nowe możliwości dla rolników na całym świecie.

Artur Jakubek

fot. firmowe

21. maj 2024 05:42