
Ostatnio firma Claas chwali się liczbami i to nie byle jakimi. W lipcu 2024 roku firma poinformowała, że z linii produkcyjnej zjechało już 500 tysięcy kombajnów zbożowych, o czym pisaliśmy w artykule: Claas świętuje wyjątkowy jubileusz – ile powstało kombajnów tej marki?
Tym razem historyczny wynik w produkcji kosiarek Disco osiągnął należący do firmy Claas zakład produkcyjny w Bad Saulgau. Z tej wyjątkowej okazji producent wprowadza na rynek nową generację kosiarek czołowych z odświeżoną stylistyką i zaawansowaną technologią.
Ile Claas wyprodukował kosiarek Disco?
Zakład Claas w Bad Saulgau ma powody do świętowania. W marcu 2025 roku wyprodukowano tam 250-tysięczną kosiarkę Disco. Jubileuszowym modelem była Disco 3200 FC, która jednocześnie zapowiada wprowadzenie nowej generacji przednich kosiarek Claas.
„Kosiarki czołowe odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu wydajności i jakości zbioru paszy” – mówi Dirk Röhrich, Globalny menedżer ds. maszyn zielonkowych.
„Pierwszy krok od kosiarki bocznej do kombinacji kosiarek praktycznie podwoi wydajność powierzchniową przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby przejazdów” - dodaje Dirk Röhrich.
Producent informuje, że dzisiejsze ciągniki o dużej mocy z przednim WOM w połączeniu ze strategią „18 na 12" w zakresie układania pokosu umożliwiają wysokowydajny, profesjonalny proces zbioru paszy z naciskiem na jej jakość.
Nowa generacja kosiarek czołowych Disco - co oferują rolnikom?
Nowe kosiarki przednie Claas wyróżniają się szarymi osłonami, które harmonizują z gamą tylnych i dużych kosiarek. W modelach Disco FRC zastosowano podwójny napęd walców kondycjonera, znany wcześniej z kosiarki Disco 9700 RC Auto Swather. Według zapewnień producenta, takie rozwiązanie zwiększa przepustowość w uprawach obfitych w liście. Oferta kosiarek czołowych obejmuje trzy segmenty:
- kompaktową, lekką kosiarkę Disco 3150F bez kondycjonera,
- wszechstronną Disco F Profil z kondycjonerem lub bez, wyposażoną w Active Float na dwóch sprężynach lub siłownikach hydraulicznych
- Disco Move z zintegrowanym zawieszeniem Active Float i samoregulującą hydrauliczną kontrolą wysokości, działającą niezależnie od ciągnika.
Co oznacza strategia Claas „18 na 12"?
Wszystkie modele czołowe można zestawiać z szeroką gamą tylnych kosiarek Disco – od prostych kombinacji po zaawansowane kosiarki z przenośnikiem taśmowym. Strategia „18 na 12" pozwala zielonkę skoszoną na szerokości 18 m odkładać na węższy pas o szerokości 12 m. Umożliwia to wygodną pracą czterowirnikową zgrabiarką Liner, co optymalizuje proces zbioru dla sieczkarni.
50 lat doświadczenia Claasa w produkcji kosiarek
Historia kosiarek Claas Disco to ponad pięć dekad doświadczeń i ciągłego rozwoju. Aktualna gama obejmuje prawie 40 różnych modeli o szerokości roboczej od 2,20 do 10,70 m.
„Kosiarki Claas cieszą się znakomitą reputacją wśród klientów na całym świecie" – podkreśla Dirk Röhrich. „Dzięki doskonałemu zespołowi inżynierów i cennym opiniom od tysięcy klientów, nasze kosiarki Disco są znane z: imponującej wydajności nawet w trudnych warunkach, niskich kosztów eksploatacji oraz wyjątkowej trwałości i solidności” - dodaje Dirk Röhrich.
Przełomowe momenty w historii kosiarek Disco:
1996: Wprowadzenie innowacji takich jak belka tnąca o falistym profilu oraz hydropneumatyczne zawieszenie Active Float.
1999: Premiera pierwszej kosiarki Disco typu motyl.
2002: Wprowadzenie modułu Safety Link z punktem zerwania chroniącym przed uszkodzeniami.
2005: Prezentacja kosiarki samobieżnej Cougar o szerokości roboczej 14,0 m.
2007: Zastąpienie klasycznego pionowego składania transportowego 120-stopniową pozycją transportową.
2020: Standardowe wyposażenie wszystkich kosiarek Claas w belkę tnącą Max Cut.
2021: Wprowadzenie diagonalnego składania wektorowego w Disco 4400 i rozszerzenie tej technologii na Disco 1010 z szerokościami roboczymi do 9,90 m.
2023: Wprowadzenie flagowego modelu Disco 9700 RC Auto Swather z kondycjonerem walcowym.
2024: Wdrożenie technologii Direct Swather do formowania pokosu bez kondycjonera
Jak Claas planuje rozwijać maszyny zielonkowe?
Producent jest przekonany, że sukces kosiarek Disco wynika nie tylko z innowacyjności, ale także z wiedzy produkcyjnej pracowników zakładu w Bad Saulgau. To Centrum Doskonałości w zakresie zbioru paszy znajduje się w sercu jednego z największych regionów użytków zielonych w Europie.
W ramach projektu ForageGO! grupa Claas zainwestowała od 2023 roku ponad 50 milionów euro w infrastrukturę oraz zakłady produkcyjne w Bad Saulgau. Zainstalowano nowe linie montażowe dla zgrabiarek Volto oraz podzespołów sieczkarni Jaguar, aby stworzyć przestrzeń na rozwój, zwłaszcza w sektorze kosiarek i zgrabiarek.
Obecnie w budowie jest nowe centrum logistyczne o powierzchni 9 500 m², a wszystkie prace mają być zakończone do końca lata 2025 roku. Inwestycje te świadczą o długoterminowym zaangażowaniu Claas w rozwój technologii zbioru paszy.
opr. aj