Claas świętuje niesamowity jubileusz - od 1936 roku firma wyprodukowała... no właśnie – ile firma Claas wyprodukowała kombajnów zbożowych od początku produkcji? Zanim przejdziemy do statystyk, przyjrzyjmy się historii rozwoju tych maszyn.
Protoplasta dzisiejszych kombajnów – Claas M.D.B
Wszystko zaczęło się od modelu M.D.B. czyli kosiarko-młocarnio-wiązałki z poprzecznym przepływem masy. Te przyczepiane do ciągnika maszyny zmieniły oblicze europejskich żniw i przyczyniły się do rozwoju techniki rolniczej na Starym Kontynencie. Prawdziwy sukces przyszedł jednak w 1946 roku wraz z serią Super, która od 1953 roku oferowała także modele z silnikami montowanymi na kombajnie, a od 1958 roku - w wersji Super Automatic z hydraulicznym napędem zespołu żniwnego. Ponad 60 000 egzemplarzy serii Super trafiło do rolników na całym świecie, w tym nawet do Kanady i Urugwaju.
W 1953 roku Claas z powodzeniem wkroczył na rynek samobieżnych kombajnów, prezentując model Hercules, później przemianowany na SF. W 1961 roku Matador Gigant wyznaczył nowe standardy, oferując zespół żniwny o szerokości do 6 m. Lata 60. przyniosły kolejne przełomowe modele, tj. Senator, Comet, Cosmos, Corsar, Mercator, Protector czy Compact.
Era Claasa Dominatora
Rok 1972 przyniósł początek ery Dominatora. Pozycję firmy Claas jako europejskiego lidera rynku kombajnów, umocniły serie Dominator 6 i Dominator 8. To właśnie w tych modelach wprowadzono przełomowe rozwiązania, tj. system czyszczenia 3D, automatyczne prowadzenie hedera Auto Contour czy zespół młócący Mega. Zaprezentowane w 1981 roku kombajny Dominator CS z oddzielaniem rotorowym (od 1986 roku Commandor CS) należały wówczas do najmocniejszych na świecie, a od 1987 roku były dostępne także z gumowymi gąsienicami.
Claas Lexion - rewolucja w wydajności i precyzyjnym rolnictwie
Prawdziwą rewolucję przyniósł zaprezentowany na Agritechnice w 1995 roku Lexion 480 z przełomową technologią hybrydową APS. Nie tylko stał się gwiazdą targów, ale także zrewolucjonizował rynek pod względem wydajności, komfortu i zastosowania elektroniki w precyzyjnym rolnictwie. Od 1997 roku coraz większego znaczenia nabierała technologia podwozia Terra Trac, chroniąca glebę, dostępna w modelach Lexion, a od 2021 roku także w Trionie.
W 2013 roku Claas wykonał duży krok w zakresie inteligencji maszyn, wprowadzając system Cemos. Od tego czasu jest czołowym producentem w zakresie automatyzacji kombajnów. Cemos jest stale rozwijany i rozbudowywany o kolejne możliwości.
Trion i Evion - nowa generacja kombajnów Claas
Najnowszymi członkami rodziny kombajnów Claas są serie Trion i Evion, zaprezentowane odpowiednio w 2021 i 2023 roku. Wraz z Lexionem oferują szeroką gamę produktów i opcji wyposażenia, od pięcioklawiszowego modelu o mocy 205 KM po flagowy Lexion 8900 Terra Trac z APS Synflow Hybrid o mocy 790 KM. Wszystkie trzy serie, dzięki dynamicznemu zarządzaniu mocą Dynamic Power i rozszerzonym funkcjom Cemos, zwiększają efektywność omłotu. Do dyspozycji jest szeroka gama hederów - od konwencjonalnych z przenośnikiem ślimakowym przez nowoczesne, zautomatyzowane hedery Vario po elastyczny heder Convio Flex.
Ile łącznie kombajnów wyprodukowała firma Claas?
Producent z Harsewinkel ma powód do świętowania, ponieważ według własnych informacji, wyprodukował już pół miliona kombajnów – licząc od maszyn wiązałkowych (od 1936 roku) po nowoczesne Lexiony. Największy udział mają serie Dominator (ok. 100 tysięcy sztuk) i Lexion (ponad 75 tysięcy sztuk).
Specjalna edycja jubileuszowych kombajnów Claas
Z okazji jubileuszu powstało kilka maszyn w specjalnej stylistyce. Projekt nawiązuje do historii produktów Claas: srebrny, metaliczny odcień symbolizuje pierwszą wielką epokę, kluczową dla światowego sukcesu kombajnów Claas do 1961 roku i metaliczny zielony odcień Saatengrun – kolor wprowadzony w 1967 roku wraz z modelem Senator, który dziś rozpoznawalny na całym świecie. Wzór wewnątrz liter Claas po obu stronach maszyn jubileuszowych nawiązuje do starego logo marki z supłaczem – pierwszego patentu Claas z 1921 roku.
Modele Lexion, Trion, Evion i Dominator będą prezentowane w nadchodzących tygodniach i miesiącach na różnych targach krajowych i międzynarodowych, a także podczas pokazów polowych i demonstracji. Rolnicy mogą także zamówić specjalną edycję jubileuszową na sezon żniwny 2025, wyróżniającą się wybranymi elementami wyposażenia i naklejkami "More than a machine" na bocznych osłonach.
M. Sohst, opr. aj