
3 lipca 2025 r. firma Claas oficjalnie rozpoczęła budowę nowego wielofunkcyjnego zakładu produkcyjnego w Le Mans. Inwestycja pochłonie 6,5 miliona euro i ma zostać ukończona do końca 2026 r. Jak podkreślił Thomas Spiering, dyrektor operacyjny Grupy Claas, to kluczowy krok w zwiększeniu elastyczności produkcji i wzmocnieniu roli tego miejsca w globalnej sieci produkcji ciągników.
Wmurowanie kamienia węgielnego uświetnił swoją obecnością burmistrz Le Mans i były minister rolnictwa Francji, Stéphane Le Foll, który podziękował firmie Claas za wieloletnie inwestycje, tworzenie trwałych miejsc pracy i wspieranie lokalnego przemysłu.
Sprawdź koniecznie: Claas Axos 3.120 zaskoczył nas spalaniem! Sprawdziliśmy go w najcięższych pracach
Le Mans sercem produkcji ciągników Claas
Claas działa w Le Mans od przejęcia fabryki ciągników marki Renault w 2003 roku. Od tego czasu wyprodukował tam ponad 200 tys. traktorów. To właśnie stamtąd na światowe rynki trafiają ciągniki o mocy od 75 do 450 KM, w tym znany Arion 660 Cmatic, którego test znajdziesz w magazynie profi 2-2025 lub klikając TUTAJ.
Zobacz także: Jak najsilniejszy z serii Claas Arion 660 wypadł na hamownii i w polu?
W ostatnich latach firma zainwestowała już ponad 80 milionów euro w unowocześnienie tego zakładu. Powstały m.in. nowa linia wstępnego montażu kabin, elastyczna linia główna, nowoczesna lakiernia, centrum dla gości i sale szkoleniowe w ramach Akademii Claas. Nowy obiekt o powierzchni 3800 m² ma dodatkowo zoptymalizować logistykę, zwiększyć integrację pionową i ograniczyć potrzebę transportu wewnętrznego.
Więcej ciągników Claas z przekładnią Cmatic
Producent nie ukrywa, że rozwój fabryki w Le Mans to odpowiedź na spodziewany wzrost popytu na ciągniki w najbliższych latach. Firma liczy zwłaszcza na popularność modeli z bezstopniowymi przekładniami Cmatic, które mają zapewnić większy komfort pracy operatorom i lepszą wydajność w gospodarstwach.
Przeczytaj koniecznie: Zaskakująco ekonomiczny Claas Arion 470. Jak spisał się na hamowni?
Nowy budynek ma pomóc w dalszym obniżaniu kosztów produkcji i skróceniu czasu realizacji zamówień. Claas informuje, że mniej transportu i lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw to nie tylko niższe ceny, ale też stabilniejsza jakość gotowych maszyn z korzyścią dla rolników, którzy coraz częściej oczekują ciągników gotowych do ciężkiej pracy od pierwszego dnia.
Czy obniżenie kosztów produkcji przyczyni się do obniżenia cen ciągników, aby mogli to odczuć także rolnicy? To pytanie pozostaje otwarte…
opr. aj
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie profitechnika.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych nowościach ze świata techniki rolniczej i prezentujemy dla Ciebie raporty z testów maszyn. Z nami będziesz na bieżąco!
Odwiedź nas także na Facebooku, Instagramie, YouTubie oraz TikToku.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..