StoryEditor

Bobcat: elektryczna ładowarka i autonomiczna maszyna koncepcyjna

Na targach Conexpo firma Bobcat pokaże pierwszą elektryczną ładowarkę o sterowaniu burtowym i autonomiczną maszynę zasilaną z akumulatora, która nie ma kabiny.
20.03.2023., 07:00h

Po wprowadzeniu na rynek w 2022 r. maszyny T7X, pierwszej na świecie elektrycznej kompaktowej ładowarki gąsienicowej, firma Bobcat przedstawiła teraz elektryczną ładowarkę o sterowaniu burtowym, czyli model z oznaczeniem S7X. Poza tym Bobcat ma także nową, koncepcyjną ładowarkę gąsienicową RogueX. Ta wersja koncepcyjna następnej generacji ukazuje możliwości zasilania elektrycznego, pracy autonomicznej i ramion o podwójnej geometrii.

S7X - elektryczna ładowarka o sterowaniu burtowym

Podobnie jak T7X, S7X ma napęd wyłącznie elektryczny, z zasilaniem akumulatorem litowo-jonowym 60,5 kWh. Ponadto wyposażona jest w elektryczne silniki napędowe i wykorzystuje siłowniki ze śrubami kulowymi do podnoszenia i przechylania.

Producent wyjaśnia, że akumulator i elektryczny układ przeniesienia napędu zapewniają w sumie natychmiastowy moment obrotowy trzykrotnie przekraczający wyniki osiągane przez ładowarki tradycyjne. Firma dodaje, nie bez dumy, że ta mocna ładowarka zapewnia równowagę między ekologią i wydajnością, z zerowymi emisjami i parametrami przekraczającymi wartości dla odpowiedników zasilanych silnikami wysokoprężnymi. Poza tym charakteryzuje ją płynne, niemal bezgłośne działanie i minimalne drgania.

Osiem godzin pracy

S7X może działać do ośmiu godzin na jednym ładowaniu, w zależności od zastosowania, zapewniając większości operatorów więcej niż cały dzień pracy, jeśli uwzględnimy przerwy i przestoje. Pełne ładowanie trwa około 10 godzin.

"Jako firma, która wynalazła pierwszą ładowarkę o sterowaniu burtowym, z entuzjazmem wymyślamy na nowo maszynę, która dała początek całej branży", powiedział Joel Honeyman, wiceprezes ds. globalnych innowacji w Doosan Bobcat. "S7X to niewiarygodny produkt z rzeczywistymi zastosowaniami, który może wspierać operatorów w miejscach o szczególnych wymaganiach pod względem środowiska czy hałasu czy też w pomieszczeniach". Obecnie ładowarka o sterowaniu burtowym S7X debiutuje jako maszyna prototypowa.

image

Autonomiczna maszyna koncepcyjna RogueX ma całkowicie elektryczne zasilanie i zerowe emisje; wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy, elektryczny układ napędowy i jest pozbawiona hydrauliki.

FOTO: Bobcat

Koncepcyjna wersja RogueX, to nowa klasa maszyn

Choć Bobcat RogueX najbardziej przypomina ładowarkę gąsienicową, to tworzy nową klasę maszyn, wprowadzając zaawansowane technicznie rozwiązania. Powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego maszyna została stworzona, aby przyczynić się do rozwoju planu innowacji w firmie Bobcat, umożliwić zebranie ocen klientów i sprawdzić granice funkcjonalności takiego sprzętu.

"Koncepcja RogueX powstała z myślą o pracach przyszłości, o tym, jak mogą ewoluować potrzeby klientów – z naciskiem na łatwość użytkowania, zdalną obsługę, funkcje autonomiczne, oszczędne działanie i funkcje, które pozwalają operatorom zrobić jak najwięcej jedną maszyn", powiedział Honeyman.

Zdalne sterowanie

Ponieważ warunki pracy się zmieniają, a operatorzy przechodzą na sterowanie zdalne, firma Bobcat poszła w swej koncepcji dalej i całkowicie wyeliminowała stanowisko operatora. Maszyna pozwala sprawdzić koncepcję pracy w miejscach niedostępnych dla ludzi dzięki sterowaniu z oddalonego miejsca. Tworząc ładowarkę bez kabiny, z zaawansowaną kinematyką, w RogueX wykorzystano funkcje nowej generacji, takie jak podnoszenie po ścieżce pionowej i po ścieżce promieniowej w jednej maszynie. Autonomiczna maszyna koncepcyjna ma całkowicie elektryczne zasilanie i zerowe emisje; wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy, elektryczny układ napędowy i jest pozbawiona hydrauliki.

opr. Jan Józefowicz, źródło i fot.: Bobcat

19. lipiec 2024 04:08