StoryEditor

Bobcat – 60-lecie fabryki we Francji

Choć Bobcat zaczynał od ławek szkolnych i warsztatu maszyn rolniczych, to z czasem został potęgą w ładowarkach teleskopowych.
16.09.2023., 09:36h

Początkowo zakład zatrudniał setki pracowników i produkował urządzenia do młynów i prasy do tłoczni win. Później zajął się produkcją miniwywrotek, sprzedając 50 tys. maszyn, co utorowało drogę do budowy obecnej fabryki Pontchâteau w 1963 r. Nowy zakład wyspecjalizował się w wywrotkach terenowych i wózkach widłowych.

Bobcat France i Doosan Bobcat EMEA

Obecnie fabryka jest znana z produkcji ładowarek teleskopowych, która rozpoczęła się na początku lat 80. pod marką Sambron, przejętą później przez grupę Fayat. Pod okiem nowego właściciela marka Sambron przekształciła się w FDI Sambron i wprowadziła hydrostatyczne ładowarki teleskopowe. W 2000 r. FDI Sambron została przejęta przez amerykańską korporację Ingersoll-Rand, do której należała również marka Bobcat. W efekcie FDI Sambron stała się Bobcat France. W 2007 r. Bobcat został przejęty przez południowokoreańską grupę Doosan i działa dalej jako część Doosan Bobcat EMEA.

image

Zatrudnienie istotnie wzrosło wraz z produkcją, w ciągu ostatnich 10 lat kadra powiększyła się ponad dwukrotnie do 420 pracowników.

FOTO: Bobcat

30 tys. ładowarek teleskopowych

W 2023 r. francuska fabryka świętowała imponujące osiągnięcie, jakim było wyprodukowanie 111-tysięcznej maszyny. Z tego około 30 tys. maszyn to ładowarki teleskopowe dumnie noszące charakterystyczne logo Bobcat i typowe biało-pomarańczowe malowanie.

– Nasza obecna linia ładowarek teleskopowych to 14 modeli na pięciu platformach, a podstawowe branże to rolnictwo, budownictwo i wynajem maszyn. Zarządzanie taką szeroką ofertą jest możliwe tylko dzięki naszemu doświadczonemu zespołowi konstruktorów, który zajmuje się wszystkimi pracami projektowymi związanymi z podnośnikami teleskopowymi w Europie i przyczynia się do ich rozwoju na świecie. Większość naszej produkcji, ponad 80%, przeznaczona jest na eksport – wyjasnia Philippe Marescot, dyrektor zakładu w Pontchâteau w Doosan Bobcat EMEA.

Linie produkcyjne i dział badawczo-rozwojowy

Zatrudnienie istotnie wzrosło wraz z produkcją, w ciągu ostatnich 10 lat kadra powiększyła się ponad dwukrotnie do 420 pracowników. Zakład jest jednym z większych pracodawców w regionie., gdzie mieszczą się linie produkcyjne, administracja i dział badawczo-rozwojowy.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonano istotnych inwestycji o wartości ok. 30 mln euro w dziedzinie kadr, prac badawczo-rozwojowych i remontów zakładu. Te inwestycje strukturalne zwiększyły możliwości fabryki w Pontchâteau w kwestii wypełniania potrzeb rynku i utrzymywania tempa wzrostu zbliżonego do tempa rozwoju rynku" – optymistycznie podsumował Philippe Marescot.

image

Dzięki wsparciu szerokiej sieci niezależnych dealerów i dystrybutorów Bobcat oferuje szeroką gamę sprzętu kompaktowego.

FOTO: Jan Józefowicz

Dzięki wsparciu szerokiej sieci niezależnych dealerów i dystrybutorów Bobcat oferuje szeroką gamę sprzętu kompaktowego, takiego, jak ładowarki, koparki, ładowarki teleskopowe, ciągniki kompaktowe, kosiarki, osprzęt, jak również części, inny sprzęt oraz usługi. Marka Bobcat należy do Doosan Bobcat.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Bobcat

23. czerwiec 2024 05:40