StoryEditor

Amazone na topie od 140 lat

Najpierw były czyszczalnie do zboża, później rozsiewacze nawozów. Z czasem machina Amazone rozkręcała się coraz bardziej. Oto historia tej rodzinnej firmy.
17.05.2023., 15:17h

Założyciel firmy Heinrich Dreyer rozpoczął działalność w 1883 r. W 1906 r. pierwsze maszyny do czyszczenia zboża sprzedano do Valparaiso w Chile i w ten sposób położono kamień węgielny pod prężną działalność eksportową dzisiejszej grupy Amazone.

Jednym z prawdziwych bestsellerów był zawieszany dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA i legendarny siewnik D4. Zapotrzebowanie na ten sprzęt było tak duże, że trzeba było zwiększyć zdolności produkcyjnych: w Hude koło Oldenburga powstał pierwszy zakład filialny, który w 2009 roku został rozbudowany o zakład Hude-Altmoorhausen, w którym produkuje się nowoczesne siewniki do dużych powierzchni.

Wraz z wejściem na rynek uprawy gleby, Amazone jako pierwszy producent skonstruował maszyny napędzane przez WOM do kombinacji z siewnikami. Od 1998 roku na rynek wprowadzane są również bierne maszyny uprawowe przez spółkę-córkę BBG Bodenbearbeitungsgeräte z Lipska.

Uprawa i siew

W 2016 roku Amazone wraz z przejęciem produkcji pługów firmy Vogel & Noot w węgierskiej miejscowości Mosonmagyaróvár znacznie powiększyło swoją ofertę produktów i jej możliwości produkcyjne. Oprócz zakładów w Gaste i Leeden, w 2018 roku otwarto nowy zakład produkcyjny w Bramsche na północ od Osnabrück. Nowoczesne hale montażowe stwarzają warunki do różnorodnej produkcji, w tym do produkcji dużych maszyn, jak również do ogólnej optymalizacji logistyki w trzech zakładach. Od 2019 roku do grupy przedsiębiorstw należy również zakład Schmotzer Hacktechnik w Bad Windsheim. Był to ważny krok na drodze poszerzenia oferty w zakresie pielęgnacji roślin.

Do głównych kompetencji firmy Amazone należy dziś technika aktywnych i biernych maszyn uprawowych, siewniki, w tym siewniki punktowe, rozsiewacze nawozów oraz opryskiwacze polowe. Kolejnym filarem jest produkcja maszyn komunalnych do pielęgnacji parków i terenów zielonych oraz utrzymania dróg zimą, która odbywa się w zakładzie w Forbach/Francja.

10 zakładów produkcyjnych

W ostatnim roku obrotowym 2022 grupa Amazone obejmowała dziewięć zakładów produkcyjnych i zatrudniała łącznie ponad 2000 pracowników. W 2022 r. udział eksportu wyniósł 80%. Siedziba i główna fabryka grupy Amazone znajduje się do dziś w dzielnicy Gaste, należącej do Hasbergen koło Osnabrück. Udziały w firmie należą w całości do rodzin Dreyer. Czwarte pokolenie z dwoma właścicielami Christianem Dreyerem i dr Justusem Dreyerem sprawuje władzę od wielu lat.

image

Czwarte pokolenie z dwoma właścicielami Christianem Dreyerem i dr Justusem Dreyerem sprawuje władzę od wielu lat.

FOTO: Amazone

"Chcemy kontynuować przełomowe sukcesy z przeszłości, aby rolnictwo na całym świecie polegało na naszych innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie inteligentnej produkcji roślinnej" – wyjaśniają obaj właściciele. "Mamy wielki dług wdzięczności wobec naszych przodków. Chcemy trwale rozwijać stworzone przez nich wartości, a jednocześnie z powodzeniem stawiać czoła wyzwaniom przyszłości. Nasze podziękowania kierujemy również do członków naszych rodzin, klientów, pracowników, dystrybutorów i importerów, dostawców oraz wszystkich osób, które swoim osobistym zaangażowaniem i wielkim poświęceniem przyczyniły się do sukcesu firmy."

image

Właściciele dążą do dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych Amazone zgodnie z rozwojem organicznym oraz do ciągłej modernizacji istniejących procesów produkcyjnych i logistycznych. Gotowe produkty można zobaczyć na wystawach – w tym przypadku na targach Agritechnica.

FOTO: Jan Józefowicz

Najważniejsze rynki świata

Właściciele dążą do dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych Amazone zgodnie z rozwojem organicznym oraz do ciągłej modernizacji istniejących procesów produkcyjnych i logistycznych. Równocześnie Amazone wraz z krajowymi i zagranicznymi partnerami chce skoncentrować się na zdobywaniu kolejnych udziałów w rynku we wszystkich obszarach kompetencji na najważniejszych rynkach świata.

"Podczas opracowywania nowych technologii w pierwszej kolejności należy skupić się na potrzebach klientów, a także odpowiednio wcześnie określić wymagania przyszłości. Ta droga już w przeszłości okazała się skuteczna" – mówi dr Justus Dreyer. W obsłudze klientów coraz większe znaczenie ma również jeszcze intensywniejsze towarzyszenie coraz bardziej skomplikowanym maszynom i metodom produkcji rolniczej poprzez usługi doradcze.

Amazone będzie dalej rozbudowywać nowe gospodarstwo doświadczalne Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste. W ramach długoterminowych badań nad uprawą roli pod nazwą Controlled Row Farming (CRF) wprowadzana jest tam nowa metoda uprawy rzędowej. Firma stale intensyfikuje swoje kompleksowe oferty szkoleniowe.

"Z jednej strony zależy nam na utrzymaniu i dalszym rozwoju miejsc pracy. Z drugiej strony wiemy, że firma potrzebuje zmotywowanych i wykwalifikowanych pracowników, aby pozostać w czołówce rozwoju nowych technologii i zawsze produkować optymalną jakość" –wyjaśnia Christian Dreyer.

image

W obsłudze klientów coraz większe znaczenie ma również jeszcze intensywniejsze towarzyszenie coraz bardziej skomplikowanym maszynom i metodom produkcji rolniczej przez usługi doradcze.

FOTO: Jan Józefowicz

Elektronika w obszarze Amazone 4.0

Aby jeszcze skuteczniej sprostać wymaganiom ekologicznym, Amazone będzie między innymi forsować obszar Amazone 4.0 z rozsądnym wykorzystaniem elektroniki. Z pomocą technologii GPS, technologii czujników, oprogramowania i innych narzędzi mają zostać rozszerzone możliwości uprawy roślin ze zmienną aplikacją lub indywidualną dla pojedynczej rośliny. Właściciele chcą rozszerzyć udany program maszynowy, aby móc nadal oferować odpowiednie technologie i procesy dla każdej lokalizacji z jej indywidualnymi cechami, ale także dla każdej wielkości gospodarstwa i metod uprawy. Ważną podstawą jest tu rozbudowa własnego programu doświadczalnego na polu międzynarodowym we współpracy z instytutami naukowymi, instytucjami doradczymi i praktykami rolniczymi. Celem jest spełnianie aktualnych wymagań klientów i rozwijanie innowacyjnych technologii.

image

Marka Amazone jest znana m.in. z opryskiwaczy polowych w rozbudowanych wersjach.

FOTO: Jan Józefowicz

opr. Jan Józefowicz, źródło: Amazone

13. czerwiec 2024 22:03