
1 lipca 2025 roku jeden z największych światowych producentów maszyn rolniczych i technologii rolnictwa precyzyjnego – koncern AGCO ogłosił, że podpisał pakiet umów z indyjskim gigantem TAFE (ang. Tractors and Farm Equipment Limited). Porozumienie kończy wszystkie dotychczasowe spory i wyznacza nowe zasady relacji obu firm.
Na mocy tych ustaleń wszystkie dotychczasowe umowy handlowe między AGCO a TAFE zostaną rozwiązane (z okresem wygaszania) i zakończone zostaną trwające procesy sądowe. Obie strony zobowiązały się do wzajemnego "niedyskredytowania się" publicznie i rezygnacji z działań o charakterze aktywistycznym.
Zobacz także: Wraca rekordowa sprzedaż nowych ciągników? Liczba rejestracji w czerwcu zaskakuje!
TAFE przejmuje markę Massey Fergusoa w Indiach, Nepalu i Bhutanie
Zgodnie z nowym porozumieniem wyłączne prawa do marki Massey Ferguson w Indiach, Nepalu i Bhutanie przechodzą w ręce TAFE. Oznacza to, że w tych krajach to indyjski producent będzie samodzielnie zarządzać rozwojem i sprzedażą traktorów pod tym szyldem, bez udziału AGCO. To ważny krok, bo Indie są jednym z największych rynków ciągników na świecie.
Zmiany w radach nadzorczych AGCO i TAFE
W ramach rozliczeń TAFE odkupi od AGCO pakiet swoich własnych akcji, które znajdowały się w rękach Amerykanów, za kwotę 260 mln dolarów. To transakcja, która wymaga jeszcze zgód odpowiednich urzędów w Indiach.
Dodatkowo TAFE zachowa dotychczasowy udział w AGCO na poziomie 16,3%, ale nie będzie mogło go zwiększać. Indyjski producent zobowiązał się (z pewnymi wyjątkami) głosować na walnych zgromadzeniach zgodnie z rekomendacjami rady dyrektorów AGCO. Oprócz tego TAFE straci prawo do przedstawiciela w radzie AGCO, a dyrektor AGCO zasiadający w radzie TAFE zrezygnuje z tej funkcji.
Czytaj także: Przestrzeń między silnikiem a kabiną w Massey Ferguson 8S była niewystarczająca? W nowych modelach Xtra wprowadzono kilka zmian
AGCO skupia się na swojej strategii Farmer-First
Eric Hansotia, prezes i szef AGCO, podkreślił, że firma cieszy się z "polubownego rozwiązania wszystkich kwestii z TAFE" i teraz w pełni skupia się na realizacji strategii Farmer-First (najważniejszy jest rolnik), która ma skupić się na potrzebach rolników i poprawić efektywność operacyjną koncernu.
Umowy zostaną oficjalnie złożone do amerykańskiej komisji papierów wartościowych SEC. Ostateczne wejście ich w życie zależy jeszcze od sfinalizowania formalności w Indiach.
opr. aj