StoryEditorMateriał promocyjny

Walka z rdzą - jak pokonać rdzę raz na zawsze?

Rdza, wieczny przeciwnik wszystkich metali, bezlitośnie niszczy, koroduje i pożera. Nie ma dla niej barier, atakuje zarówno monumentalne konstrukcje stalowe jak statki czy mosty, jak i domowe ogrodzenia, sprzęty na gospodarstwie, elementy wokół inwentarza, budynków rolnych. Chociaż wydaje się, że walka z rdzą jest przegrana, istnieją skuteczne metody i preparaty, które pozwalają utrzymać ten destrukcyjny proces na wodzy! Jak skutecznie usunąć rdzę? Jak zapobiegać jej powstawaniu? Oto miejsce, gdzie odnajdziesz kluczowe informacje!
23.02.2024., 16:00h

Proces formowania się rdzy jest złożony i wieloetapowy. Oto uproszczony przegląd kluczowych etapów tego zjawiska.

image
FOTO: Weicon

Oksydacyjna korozja metali

Kluczowe znaczenie w tym procesie mają wilgoć oraz tlen. Początek procesu to moment, gdy tlen zabiera żelazu dwa elektrony. Dzieje się tak, ponieważ tlen potrzebuje tych dwóch elektronów, aby uzupełnić swoją zewnętrzną powłokę elektronową. Ten proces, znany jako utlenianie, sprawia, że żelazo na początku wydaje się niezmienione, a powierzchniowa warstwa tlenku żelaza (II) zapewnia ochronę przed dalszym rozkładem.

Sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzi woda. W takim przypadku tlen łączy się z molekułami wody, a nie bezpośrednio z żelazem. Żelazo, starając się odzyskać stracone elektrony, oddaje atomy wodzie, co prowadzi do jego stopniowego rozpuszczania się - zjawiska znanego jako korozja. Ważne jest zatem zrozumienie, że rdza jest wynikiem połączenia korozji i utleniania.

Obróbka przeciwkorozyjna i ochrona przed procesami korozyjnymi

Eliminacja czy prewencja wobec rdzy?

Przed podjęciem działań przeciwko rdzy, kluczowe jest postawienie sobie pytania: Czy zamierzasz usunąć już istniejącą rdzę, czy raczej skupić się na jej zapobieganiu? Odpowiedź na to pytanie dyktuje wybór odpowiednich środków. Analogicznie można to porównać do dbałości o zdrowie zębów: czy poszukujesz pasty zapobiegającej próchnicy, czy konieczne jest już leczenie istniejącej próchnicy?

Zabezpieczenie powierzchni

Pasta do zębów działająca profilaktycznie przeciw próchnicy ma swój odpowiednik w postaci produktów chemicznych Weicon, takich jak spraye, farby i pasty, oferujących skuteczną ochronę przed korozją. Całość oferty można znaleźć na https://www.pneumat.com.pl/chemia-przemyslowa-techniczna W ich skład wchodzą między innymi: Stainless Steel Spray, Zinc Spray, Rust Protection, Corro Protection, Galva Spray.

image
FOTO: Weicon

Przyjrzyjmy się na przykład sprayowi cynkowemu WEICON, który zawiera mikroskopijne płatki cynku. Cynk chroni metal na dwa sposoby. Pierwszy to stworzenie fizycznej bariery oddzielającej stal od korozji. Drugi sposób to aktywna ochrona, gdzie cynk, będący mniej szlachetnym metalem niż żelazo, oddaje swoje elektrony w wilgotnym środowisku, ofiarowując się w ten sposób na rzecz żelaza. Ten proces nosi nazwę reakcji redoks.

image
FOTO: Weicon

Eliminacja rdzy

Niewątpliwie wielu z Was zgromadziło w swoich domach niechciane "kolekcje" rdzy, wśród których można znaleźć zardzewiałe łańcuchy rowerów, zaniedbane narzędzia, stare poręcze czy też niszczejące bramy ogrodowe. Przyjrzyjmy się jednemu z przykładów:

Zardzewiała poręcz

Czy Twoja stara poręcz pokrywa się rdzą? Oto jak możesz zaradzić tej sytuacji! Zacznij od starannego oszlifowania poręczy i oczyszczenia jej powierzchni przy użyciu środka WEICON Surface Cleaner. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie WEICON Rust Converter, który skutecznie neutralizuje rdzę i zapewnia tymczasową ochronę przed dalszym korodowaniem. Jako ostatni etap, zastosuj wspomniany wcześniej spray cynkowy WEICON, który nie tylko odświeży wygląd poręczy, ale również zaoferuje jej trwałą ochronę przed korozją.

Pożegnanie z rdzą!

Z pewnością znajdziesz w swoim otoczeniu wiele przedmiotów, które potrzebują ochrony przed nieubłaganym niszczycielem metali. Nasza szeroka gama produktów antykorozyjnych z pewnością spełni oczekiwania w zakresie ochrony wielu Twoich przedmiotów. Więc czas wziąć się do pracy! Jak mówi stare przysłowie: w bezruchu rdza nas dopada!

Usuwanie rdzy - środki dla gospodarstwa, domu

Preparaty znajdą użycie m.in. w aplikacjach takich jak:

image
FOTO: Weicon
  • Bramy grodowe, zapory w gospodarstwie

Aby skutecznie chronić metalową bramę ogrodową przed korozją, spray cynkowy WEICON w jasnym odcieniu stanowi doskonały wybór. Ten spray odporny na warunki pogodowe jest wzbogacony o wysokiej czystości pigmenty cynkowe i aluminiowe, co gwarantuje wyjątkową ochronę antykorozyjną.

 

  • Narzędzia ogrodowe, rolnicze

Czy Twoje sekatory ogrodowe pokryły się rdzą, a klucze w skrzynce z narzędziami są poplamione rdzawymi śladami? W takim razie warto zastosować nasz wszechstronny olej WEICON W 44 T® Multi-Spray. Produkt ten nie tylko zapewnia ochronę antykorozyjną, ale również skutecznie penetruje i rozluźnia już powstałą rdzę, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom kapilarnym. 

  • Łańcuchy

Aby zadbać o łańcuch, nie tylko rowerowy, sięgnij po Multi-Spray. Ta lekka powłoka ochronna skutecznie odpycha wodę i zabezpiecza metal przed korozją, co znacząco przedłuża żywotność łańcucha każdego typu.

image
FOTO: Weicon
  • Dyszel

Dyszel przyczepy może stać się wrażliwy na korozję, szczególnie gdy jego warstwa galwanizacyjna zaczyna się starzeć. Produkt WEICON Corro-Protection, jak wskazuje nazwa, oferuje skuteczną ochronę antykorozyjną dla niepomalowanych, surowych metali.

  • Hak holowniczy

Hak holowniczy ma tendencję do rdzewienia, jeśli nie jest regularnie konserwowany. W tym przypadku, WEICON Rust Converter znów jest przydatnym środkiem. Wystarczy nałożyć go na hak holowniczy, a rdza zostanie usunięta w mgnieniu oka.

Zobacz także inne preparaty od Pneumat System & Weicon, które skierowane są dla potrzeb rolnictwa, agrotechniki, przemysłu spożywczego i przetwórstwa. Filmy dotyczące tych produktów znajdziesz poniżej:

26. maj 2024 10:22