StoryEditorWarsztat

Jak uniknąć niepotrzebnych kosztów w sieczkarni polowej?

Specjaliści firmy Claas podpowiadają, co należy wykonać zanim odstawimy sieczkarnię do garażu. Taka konserwacja uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami i ogromnymi kosztami w przyszłym sezonie!
16.12.2022., 11:35h

Zadbaj o sprzęt po sezonie!

Po intensywnym i trudnym sezonie, każdy sprzęt wymaga odrobiny uwagi i konserwacji. Im bardziej złożona maszyna, tym dłużej zajmie przygotowanie jej do zimowego garażowania. Nie jest to jednak czas stracony – wręcz przeciwnie, szczegółowy przegląd i konserwacja sprzętu po zakończonych pracach, zaowocuje w przyszłym sezonie. Jest wręcz niezbędna, jeśli chcesz polegać na swoim sprzęcie.

image

Sieczkarnia to złożona konstrukcyjnie maszyna i sporo czasu trzeba poświęcić, aby dotrzeć w każdy zakamarek.

FOTO: Claas

Wyczyść sieczkarnią, aby ograniczyć koszty

Sieczkarnia czy kombajn zbożowy to duża i złożona maszyna, w której jest wiele zakamarków. Z pewnością gromadzi się w nich kurz, pył i resztki roślin. O ile stosunkowo niegroźnie dla lakieru są suche zanieczyszczenia osadzające się przy letnim zbiorze zbóż czy rzepaku, o tyle wilgotne resztki kukurydzy w kombajnie lub sieczkarni stanowią poważne zagrożenie, przede wszystkim korozyjne. Otóż dzięki wodzie w materii organicznej zachodzą procesy biochemiczne, w wyniku których powstają naturalne kwasy zdolne uszkadzać powłokę lakierniczą. Efektem ich działania jest korozja elementów metalowych, która tym szybciej postępuje im wyższa jest temperatura otoczenia.

image

Posezonowe mycie sieczkarni to ciężka praca, która zaowocuje dopiero w przyszłym roku. Poświęcony czas zwróci się jednak z nawiązką.

FOTO: Claas

Im cieplej, tym szybsza korozja

I tu odrobina wiedzy akademickiej: zgodnie z regułą van’t Hoffa, przy podwyższeniu temperatury o 10 stopni Celsjusza, szybkość reakcji chemicznych wzrasta o 2 do 4 razy! Mówiąc wprost, im cieplej tym metalowe elementy szybciej będą korodować. Aby temu zapobiec sieczkarnię należy dokładnie umyć, aby nie pozostawały na niej mokre zanieczyszczenia. Trochę lepiej sytuacja wygląda w kombajnie, jeśli pracuje on wyłącznie w suche letnie żniwa. Jednak zebrane w zakamarkach sucha słoma i kurz, zimą przyciągają gryzonie, które przegryzają kable od elektryki czy paski klinowe. Konsekwencje są przeważnie bardzo kosztowne! Uszkodzona elektryka to również gotowy przepis na pożar podczas próby uruchomienia kombajnu w kolejnym sezonie. W tym przypadku zamiast mycia, lepiej na sucho oczyścić kombajn z wszelkich resztek słomy, plew i kurzu, korzystając np. ze sprężonego powietrza z kompresora.

Co należy wykonać podczas czyszczenia sieczkarni?

Aby podczas jesiennej konserwacji sieczkarni polowej o niczym nie zapomnieć, specjaliści z firmy Claas przygotowali listę niezbędnych czynności, które należy wykonać po zakończonym sezonie. Przede wszystkim należy zdemontować wszystkie możliwe osłony i dokładnie usunąć zanieczyszczenia – najlepiej sprężonym powietrzem. Następnie należy przejrzeć poszczególne podzespoły:

 • pakiet chłodnic – przedmuchaj sprężonym powietrzem lub ostrożnie umyj myjką ciśnieniową;
 • komora silnika – przedmuchaj sprężonym powietrzem, ale nie myj wodą!
 • zespół wciągający – przedmuchaj powietrzem i umyj;
 • bęben tnący i dno bębna nożowego – przedmuchaj;
 • mechanizm ostrzenia noży bębna – przedmuchaj;
 • obszar gniotownika i kosza chłodnicy – przedmuchaj;
 • gniotownik – zdemontuj, dokładnie umyj i wysusz przed montażem;
 • wentylator wyrzutu sieczki i okolice – oczyść i przedmuchaj;
 • tunel wyrzutowy i obrotnica tunelu – wymieć i przedmuchaj;
 • zbiornik zakiszacza – opróżnij i przepłucz czystą wodą, następnie dokładnie wysusz przed montażem;
 • skrzynia akumulatorów – skontroluj kable, wymieć zanieczyszczenia i przedmuchaj;
 • filtry kabinowe i filtry powietrza silnika – zdemontuj i przedmuchaj z obu stron;
 • gniazda po wyjęciu filtrów powietrza – oczyść wysysając kurz odkurzaczem;
 • kabina – dokładnie wysprzątaj - najlepiej odkurzaczem; Pozostawione resztki jedzenia wabią gryzonie, które często chętnie zimują w kabinie!

Jaka jest odpowiednia pogoda na czyszczenie sieczkarni?

Dopiero po wykonaniu tych czynności można dokładnie umyć sieczkarnię i w miarę możliwości ją osuszyć. Najlepiej czyścić maszynę od góry do dołu. Jeśli pracujesz „pod chmurką”, wybierz do tego suchy i słoneczny dzień, gdy nie ma wiatru ani mrozu. Pamiętaj, że podobnej konserwacji wymagają przyrządy żniwne: przystawka do zbioru kukurydzy czy podbieracz do trawy.

image

Aby dobrze przygotować sieczkarnię do zimowego garażowania, niektóre elementy należy zdemontować, umyć i po osuszeniu z powrotem zamontować.

FOTO: Claas

Nie smarujesz, nie jedziesz…

To powiedzenie idealnie pasuje do wszystkich maszyn, ale szczególnie tych samobieżnych. Nie da się oczywiście zanurzyć w kąpieli olejowej całej sieczkarni polowej – niczym robota C3PO z kultowego filmu Gwiezdne Wojny – ale smarowania wymaga każdy podzespół sieczkarni. Wszak pracujące pod dużym obciążeniem mechanizmy to w większości układy trących o siebie elementów. Do sprawnego działania wymagają warstwy tłuszczu – tzw. filmu olejowego, który redukuje tarcie i działa konserwująco. Specjaliści z firmy Claas podpowiadają, że warto stosować oryginalne smary, które spełniają wszelkie wymagane parametry. Oszczędzanie na jakości smaru, w konsekwencji może spowodować większe koszty napraw.

Czy po nasmarowaniu maszyny, trzeba ją uruchamiać?

Po nasmarowaniu maszyny, należy ją uruchomić na krótki czas, aby smar dotarł do poszczególnych układów. Oprócz tego, wykonaj następujące czynności:

 • sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych;
 • napełnij zbiornik paliwa przynajmniej do 2/3 objętości na zimę – w pustym zbiorniku skrapla się para wodna, a woda powoduje uszkodzenia w silniku!
 • jeśli maszyna ma układ oczyszczania spalin z AdBlue, pozostaw go co najmniej pół zbiornika;
 • warto również umówić wizytę w autoryzowanym serwisie, aby wykonać specjalistyczną kontrolę pożniwną i ocenić zużycie poszczególnych elementów. Ograniczysz dzięki temu ryzyko wystąpienia awarii w kolejnym sezonie do minimum.

Kiedy wymienić olej silnikowy w sieczkarni?

Pamiętaj, że olej w silniku najlepiej wymienić zaraz po zakończonym sezonie. Najlepiej, gdy silnik przez zimę stoi w czystej kąpieli olejowej. Chronisz go w ten sposób przed działaniem szkodliwych kwasów i innych zanieczyszczeń powstających podczas pracy pod obciążeniem.

image

Sercem każdej sieczkarni jest potężny silnik. Aby dobrze o niego zadbać, olej należy wymienić na zimę.

FOTO: Claas

Wykaz środków smarnych Claas

Producent informuje, że platformie Claas connect dostępny jest wykaz środków smarnych, w którym znajdziesz rodzaj oraz ilość środków smarnych potrzebnych do danego modelu sieczkarni. Aby go odnaleźć, wystarczy się zarejestrować, wprowadzić numer seryjny maszyny.

image

Claas ma szeroką paletę części zamiennych. Przy zakupie warto brać pod uwagę także ich trwałośc, a nie wyłącznie niską cenę - szczególniem gdy sieczkarnia pracuje również usługowo.

FOTO: Claas

Jak mawia klasyk: ciężka praca się opłaca. Dobrze wykonana konserwacja i posezonowy serwis maszyn, zaowocuje spokojną pracą w kolejnym roku. Oszczędności na serwisie, często okazują się pozorne i krótkoterminowe.

opr. aj

fot. firmowe

27. maj 2024 21:51