StoryEditorWarsztat

Jak łatwo umyć maszyny rolnicze po pracy? Oto kilka rozwiązań pomysłowych rolników!

Nieważne, czy powietrzem, czy wodą – mycie maszyn i urządzeń rolniczych nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Zobacz, jak dzięki odrobinie zręczności i pomysłowości można sobie tę pracę znacznie ułatwić.

13.01.2025., 11:45h
Artur JakubekArtur Jakubek

Jak umyć maszyny rolnicze i się nie męczyć?

Niezależnie od tego, czy w oborze, na podwórzu, czy przy czyszczeniu maszyn, myjka wysokociśnieniowa jest niezastąpiona. Nic więc dziwnego, że dzięki sprytnym modyfikacjom pomysłowi rolnicy ułatwili sobie pracę i zwiększyli możliwości zastosowania urządzeń do mycia.

Czy myjka ciśnieniowa zawsze jest najlepsza do mycia maszyn rolniczych?

Jednak nie tylko sama myjka jest w centrum uwagi majsterkowiczów. Ważne jest również stanowisko do mycia, które także można udoskonalić, aby było dopasowane do maszyn, mieściło wszystkie akcesoria i było wygodne dla użytkownika. Pomysłów w tym zakresie jest wiele, od zamontowanych na stałe węży sprężonego powietrza, po zadaszenie dla myjki wysokociśnieniowej.

Prezentujemy najciekawsze rozwiązania od pomyslowych rolników!

W poniższej galerii przedstawiamy różne usprawnienia, dzięki którym czysto i bezpiecznie, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia sprzętu przez mróz przejdziecie przez zimę. Miłej lektury i wielu pomysłów!

Posezonowe mycie maszyn

image
Czyste maszyny nie tylko robią dobre wrażenie, ale także ułatwiają prace konserwacyjne przy sprzęcie. Fot. Siara, Tovornik
FOTO: Posezonowe mycie maszyn

Jak wygodnie wymienić końcówkę lancy w myjce ciśnieniowej?

image
W myjce ciśnieniowej irytująca jest konieczność jej wyłączania i zamknięcia dopływu wody, aby nie oblać się wodą przy wymianie lancy myjącej. Dlatego warto na 1/2-calowy króciec myjki dodać przejściówkę z ręcznym zaworem kulowym i dopiero do niego przykręcić wąż od lancy. Części nie będą drogie, a zaoszczędzisz w ten sposób czas i nerwy.
FOTO:

Mała myjka wysoko pod sufitem to komfortowe mycie drobnych elementów

{embed_photo_L100_profi}466160{/embed_photo_L100_profi}

Mycie maszyn bez przenoszenia myjki ciśnieniowej

image
Dzięki dwóm 20-metrowym wężom podłączonym do myjki wysokociśnieniowej Józef może myć maszyny, które stoją daleko od myjki. Użył dwuwarstwowych węży ciśnieniowych DN08 do gorącej wody i uzbroił je w złącza śrubowe. Dzięki wkręcanej złączce można szybko zamontować lancę myjącą.
FOTO:

Jak dobrze umyć ciągnik od spodu i w zakamarkach?

image
Do mycia mocno zabrudzonego ciągnika po sezonie warto zdjęć tylne koła, aby mieć dobre dojście schowanego głębiej błota. Można skorzystać z profesjonalnych podnośników Trakjak, ale równie dobrze można taki podnośnik na tylny TUZ skonstruować samodzielnie. Po zdemontowaniu tylnych kół, ciągnikiem można się przemieścić wykorzystując przedni napęd dzięki dwóm małym kołom w podnośniku. Korzystając z takiego rozwiązania, jak zawsze trzeba zachować najwyższą ostrożność!
FOTO:

Uchwyt na myjce ciśnieniowej - końcówki lancy zewsze pod ręką!

image
Widoczna na zdjęciu myjka wysokociśnieniowa zyskała kilka uchwytów do kolekcji. Aby miały swoje miejsce do odkładania, majsterkowicz zespawał osiem końcówek rur o różnej długości. Pod rurami przyspawał wąskie paski blachy jako dno rur. Cały moduł jest przymocowany do uchwytu myjki za pomocą przyspawanych prętów gwintowanych.
FOTO:

Myjka ciśnieniowa z podwoziem!

image
Należąca do Kristiana myjka wysokociśnieniowa marki Alto była wcześniej urządzeniem stacjonarnym. Aby można ją było łatwo przetransportować, pomysłowy rolnik zbudował dla niej wózek na kółkach.
FOTO:

TUZ na ładowaczu czołowym do łatwego mycia kosiarki

image
Tomasz szukał rozwiązania, aby łatwiej czyścić np. kosiarkę czołową. W tym celu zbudował adapter TUZ, który zawiesza na ładowaczu czołowym i przyczepia do niego kosiarkę.
FOTO:

Jak bezpiecznie umyć wysokie maszyny od góry?

image
Aby dobrze umyć dasz wysokich maszyn, np. ładowarki lub wózka widłowego, ale także ciągnika po akcji zwożenia sieczki z kukurydzy, należy wejść wysoko. Żeby to było bezpieczne, warto zbudować specjalną ambonę.
FOTO:

Sprężone powietrze zawsze na stanowisku myjącym

image
Z kolei Mariusz zamontował na stanowisku myjącym dwa węże sprężonego powietrza o rozmiarach 3/4 i 1 1/2 cala. Mniejsza wersja jest używana z pistoletem pneumatycznym tam, gdzie nie potrzeba dużego strumienia powietrza podczas czyszczenia, np. przy przedmuchiwaniu chłodnicy, filtra powietrza czy kabiny. 
FOTO:
image
Drugi, większy przewód powietrzny jest potrzebny do oczyszczania całych maszyn (np. prasy czy kombajnu) z kurzu, brudu i plew za pomocą długiej lancy. Oba wyjścia są zasilane stacjonarnym kompresorem śrubowym. Oprócz łatwej dostępności niewątpliwą zaletą jest to, że zdmuchnięty z maszyny brud można łatwo zamieść na betonowej podłodze.
FOTO:

Pomieszczenie dla myjki wysokociśnieniowej

image
U jednego z naszych Czytelników myjka wysokociśnieniowa stoi przez cały rok na stanowisku gotowa do pracy. Aby chronić ją przed mrozem rolnik zbudował dla urządzenia blaszaną budkę z izolacją termiczną. 
FOTO:
image
Dodatkową ochroną przed niskimi temperaturami jest lampa grzewcza. W pomieszczeniu oprócz myjki mają swoje miejsce szczotki, mydło, fartuch i inne przybory.
FOTO:

Rynna na akcesoria do węża myjki

image
Sprytna wskazówka od Karola. Nad uchwytem ściennym na wąż zamontował kawałek rynny dachowej, aby przechowywać w niej akcesoria, tj. lance czy gąbki. W tym miejscu w celach ochronnych na ścianie jest płyta ze stali nierdzewnej.
FOTO:

Jak przechowywać myjkę ciśnieniową zimą?

image
Tomasz zbudował schronienie dla myjki wysokociśnieniowej na gorącą wodę. Wykorzystał do tego podwójną ścianę silosu przejazdowego w kształcie litery H z przestrzenią pośrednią. 
FOTO:
image
 Komin myjki ciepłej wody wyprowadził na zewnątrz przez otwór wywiercony w suficie. Ponadto majsterkowicz zamontował wewnątrz obudowy dodatkowe uchwyty, aby w zasięgu ręki przechowywać, np. lance myjące.
FOTO:

 

Artukuł pochodzi z czaspisma profi 6-2024.

A. Bertling, opr. aj

05. luty 2025 09:00