StoryEditorRaport z pracy

Tytan na omacnicę, czyli Samasz Titan 860

Titan 860 to potężna kosiarka bijakowa, przedstawiona pod koniec 2021 roku przez firmę Samasz. Podczas pokazów zorganizowanych przez Agromep w okolicach Kościana przyjrzeliśmy się pracy zestawu. Czy poradziła sobie z wykaszaniem krzaków?!
04.01.2023., 20:00h

Skuteczną walkę ze szkodnikami w uprawach kukurydzy (omacnicą prosowianką) należy rozpocząć zaraz po zbiorach. Wraz z rozpowszechnianiem się tej uprawy, coraz popularniejsze stają się kosiarki bijakowe, czyli tzw. mulczery, które skutecznie rozdrabniają grube łodygi i rżysko po kukurydzy.

Samasz Titan na bazie kosiarki GigaCut

Taką maszynę w swojej ofercie ma również polski Samasz. Na bazie kosiarki GigaCut producent z Zabłudowa opracował potężną tylną kosiarkę bijakową o nazwie Titan 860. W zasadzie to zestaw dwóch mulczerów, który w zestawieniu z czołowym modelem Mamut 280 lub 300 zapewnia szerokość roboczą do 8,6 m. Do wydajnej pracy takim zestawem najlepiej sprawdzi się ciągnik o mocy ok. 240 KM. Na polach w okolicach Kościana dobrze radził sobie Fendt 824 Vario.

DANE TECHNICZNE
SAMASZ TITAN 860

układ zawieszenia              kat. III

zapotrzeb. na moc             180–320 KM

szer. robocza1)                   8,00–8,60 m

maks. prędkość rob.          15 km/h

maks. wydajność1)                  15 h/ha

masa własna                      3620 kg

liczba noży bijakowych       36 na stronę

masa noża                          1,4 kg

śr. wału bez/z bijakami        203/485 mm

śr. wału wzmocnionego       245/480 mm

prędk.noży bijakowych        2120 obr./min

sprzęgło cierne,                   1800 Nm

1) w zastawie z mulczerem czołowym

dane producenta

Samasz Titan z zawieszeniem hydropneumatycznym

Każda z dwóch kosiarek zawieszona jest centralnie na wysięgniku, który przegubowo połączony jest z ramą zawieszoną na TUZ ciągnika. W standardzie jest odciążenie hydropneumatyczne, które ma zapewniać równomierny nacisk mulczerów na podłoże. Podobały nam się dobrze widoczne z kabiny dwa manometry, które wskazują ciśnienie w układzie. W razie potrzeby
ciśnienie można zwiększyć, korzystając z hydrauliki ciągnika.

image

Przy prędkości roboczej do 15 km/h i szerokości ponad 8 m, ciągnik współpracujący z mulczerem Titan 860 powinien mieć minimum 240 KM.

FOTO: Artur Jakubek

Rozsuwane skrzydła motyla Samasz TItan

Szerokość roboczą tylnego zestawu można dopasować do szerokości maszyny czołowej, rozsuwając lub zsuwając mulczery. Każdy z nich można przesuwać w prawo/lewo w zakresie 30 cm, tym samym minimalna szerokość robocza całego zestawu wynosi 8 m.

Koszenie bez podnoszenia sprzętu

Wysokość roboczą bezstopniowo regulują rolki kopiujące. Ich ustawienie zapewnia automatyczne czyszczenie za pomocą noży bijakowych. W opcji dostępny jest także adapter, umożliwiający wysunięcie rolek do tyłu tak, aby pocięta masa spadała nie za rolkami, lecz przed nimi. Również w opcji są 4 bliźniacze koła podporowe, które mogą się obracać o 360 stopni. Umożliwia to zawracanie kosiarkami Titan bez ich podnoszenia.

image

Ciśnienie w układzie hydropneumatycznym wskazują dwa manometry, które są dobrze widoczne z kabiny.

FOTO: Artur Jakubek

Wygodna regulacja wysokości koszenia

Podobały się nam czerwone wskaźniki na każdym ze skrzydeł Titana,

które składają się ze strzałki przymocowanej na stałe do ramy oraz skali, umieszczonej na każdym z dwóch wysięgników. Rozwiązanie to umożliwia takie ustawienie wysokości ramion TUZ, aby na nierównościach terenu wysięgniki mogły pracować w górę i w dół w pełnym zakresie (±20 cm) przewidzianym przez producenta. Elementy ślizgowe wykonano z wysokojakościowej stali o zwiększonej odporności na ścieranie. Ma to zapewnić dłuższą żywotność kosiarek.

Napęd Bondioli & Pavesi

Mocny zespół przekazania napędu z WOM został zaprojektowany wspólnie z inżynierami z Bondioli & Pavesi. Wał łączący maszynę z ciągnikiem wyposażony jest w zabezpieczające przed przeciążeniami sprzęgło cierne, o sile zwalniającej 1800 Nm. Gdy rolki kopiujące będą za wysoko, bijaki zagłębią się w glebie, a sprzęgło zacznie się ślizgać – co mieliśmy okazję obserwować podczas pokazu. W ten sposób sprzęgło chroni pozostałe elementy mulczerów przed uszkodzeniami.

Samasz Titan z przekładnią do 320 KM!

Kolejnym elementem układu napędowego jest przekładnia, która może przenosić moc do 320 KM. Wychodzą z niej dwa długie wały, doprowadzające napęd do skrajnych przekładni pasowych. W każdym z mulczerów moment obrotowy na wały z 36 spiralnie rozmieszczonymi bijakami przenosi 5 pasów klinowych. À propos wału: w standardzie jest wał o średnicy 203 mm, ale masywniejszy (w opcji) ma 285 mm. Średnica wału razem z nożami wynosi odpowiednio 485 lub 480 mm, co przy prędkości obrotowe 2120 obr./min daje możliwość koszenia mocno zarośniętych nieużytków.

Tytaniczne prace

W razie napotkania przeszkody konstrukcja zawieszenia mulczerów umożliwia ich odchylanie o ±5 stopni do tyłu. Było to dobrze widać przy wykaszaniu pokaźnych krzaków, z łodygami o grubości nawet do 4 cm. Producent podaje, że kosiarka poradzi sobie z gałęziami o średnicy nawet 8 cm, więc Titan 860 nie boi się wręcz tytanicznych prac.

Cztery funkcje, 3 pary złączy

Tylko trzy pary złączy hydraulicznych wystarczą do obsługi 4 funkcji Titana. Zaprojektowany przez firmę Samasz blok hydrauliczny umożliwia rozkładania i składanie (z odbezpieczeniem rygla), unoszenie/opuszczanie na uwrociach, zsuwanie/rozsuwanie oraz regulację odciążenia hydropneumatycznego dwóch mulczerów. Dzięki niemu nie trzeba korzystać z terminalu ciągnika lub dodatkowych zaworów hydraulicznych, co jest plusem w przypadku sprzęgania ze starszymi ciągnikami. To dobre rozwiązanie.

Krótko o mulczerze Samasz Titan 860

  • Mimo dużej szerokości roboczej ramiona Titana 860 składają się pionowo do pozycji transportowej, w której mają poniżej 3 m szerokości.
  • Przed przypadkowym rozłożeniem tylnego zestawu chroni hydraulicznie otwierany rygiel.
  • Wał bijakowy z 36 nożami bijakowymi o masie ok. 1,4 kg każdy, osadzony jest w 2-rzędowych łożyskach baryłkowych.
  • Dzięki 4 stopom podporowym zestaw można odstawić w pozycji rozłożonej.
  • Według producenta nowo opracowany mulczer sprawdzi się również w koszeniu nieużytków i renowacji pastwisk.
  • Zestaw Titan 860 z mulczerem Mamut 300 przeznaczony jest do pracy w największych gospodarstwach lub firmach usługowych.

dr Artur Jakubek

18. czerwiec 2024 18:07