StoryEditorTechnika

Jak samodzielnie wysiać wapno czy obornik jednym ciągnikiem? Szybkie i wydajne rozwiązanie firmy Siwi!

Czy da się wygodnie wysiewać wapno w pojedynkę i jednym ciągnikiem? Badania pokazują, że tak. A jak miałoby to wyglądać w praktyce? Prezentujemy wyniki, jakie opracował pewien student w ramach pracy licencjackiej.

02.03.2025., 13:30h
Artur JakubekArtur Jakubek

Firma Horlacher świadczy usługi rolnicze w regionie równiny Hohenloher w promieniu 70 km wokół małej miejscowości Untermünkheim w Badenii-Wirtembergii. Rozsiewanie wapna węglanowego z zakładu Südzucker w Offenau stanowi ważny filar jej działalności.

image
Michael Horlacher w ramach swojej pracy licencjackiej poszukiwał ekonomicznego rozwiązania dla swojej firmy usługowej.
FOTO: Colsman

Trzy warianty pracy podczas razsiewania wapna w firmie usługowej

Od 1982 roku firma Horlacher rozsiewała wapno dwoma ciągnikami z rozsiewaczami oraz ładowarką kołową lub teleskopową, wykorzystywaną do załadunku materiału zgromadzonego w pryzmach na polach. – Byliśmy wprawdzie bardzo wydajni, ale zawsze wymagało to zaangażowania trzech operatorów i dwóch ciągników – opisuje Michael Horlacher.

Zobacz także: Szukamy następcy legendarnego "lejka"! Rozsiewacze nawozu dla małych gospodarstw!

W ramach pracy licencjackiej na Uniwersytecie Weihenstephan-Triesdorf Michael Horlacher przeprowadził badania, których celem był sprawdzenie efektywności rozsiewania wapna jednym ciągnikiem. Głównym założeniem było wykorzystanie systemu szybkiego sprzęgu marki Siwi, umożliwiającego bezproblemowe odczepianie i zaczepianie ciągnika do rozrzutnika.

image
W bieżącym sezonie po raz pierwszy z rozsiewaczem pracuje Fendt 728 Vario.
FOTO: Colsman
image
Zaczepianie i odczepianie jest możliwe bez wysiadania operatora.
FOTO:

System Siwi do szybkiego zaczepiania maszyn

– W eksperymencie polowym przez cały sezon zbierałem i porównywałem dane z trzech systemów – wyjaśnia Michael. Obejmowały one m.in. parametry takie jak pozycja GPS, zużycie paliwa, prędkość WOM, prędkość jazdy i godziny pracy. Dla bezpośredniego porównania część wapna rozrzucano jak dotychczas używając dwóch zestawów: ciągnika z rozsiewaczem i ładowarki teleskopowej. Wcześniej pracowano z dwoma rozsiewaczami jednoosiowymi, od 2015 roku mniejszy z rozsiewaczy zastąpił model o pojemności 12 t z podwoziem tandemowym. – To było dobre przygotowanie do zastosowania systemu automatycznego sprzęgu Siwi, ponieważ rzadziej trzeba go wypełniać wapnem – wyjaśnia 29-latek.

Zaczepianie rozrzutnika bez wychodzenia z kabiny

Na potrzeby testów w ramach pracy licencjackiej Michael Horlacher wypożyczył na rok system szybkiej wymiany od duńskiego producenta Siwi i po raz pierwszy zastosował go do wapnowania po żniwach trzy lata temu. System, który automatycznie sprzęga (i rozłącza) wszystkie połączenia, tj. 

Pozostało 64% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
29. marzec 2025 12:23