StoryEditorRaport z pracy

Jak ładowarka Weidemann 1390 sprawdza się w gospodarstwie?

Wziąłeś już udział w konkursie Rolnik – zawód wielkiej wagi, organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze? Nagrodą główną jest ładowarka przegubowa Weidemann 1390. Oto jej możliwości…
28.07.2022., 10:52h

Ładowarki przegubowe z powodzeniem pracują w wielu gospodarstwach. Odwiedziliśmy Jarosława Grochowskiego, jednego z użytkowników modelu 1390, który zajmuje się produkcją sadowniczą. Maszyna jest wykorzystywana przy pracach przeładunkowych, zwłaszcza w terenie, gdzie nie dojedzie wózek widłowy, przy utrzymywaniu porządku na podwórku i wielu innych zadaniach, jakich nie brakuje na co dzień w gospodarstwie.

Trzy opcje silnika w ładowarce Weidemann

Model 1390 jest napędzany 3-cylindrowym, chłodzonym cieczą silnikiem marki Yanmar. Do wyboru są jednostki o mocy maksymalnej 25, 45,3 lub 54,5 KM. Wszystkie silniki spełniają wymagania normy emisji spalin Stage V. Z tego powodu mocniejsze są wyposażone w filtr DPF. W związku z tym trzeba pamiętać, że jeśli pracujemy głównie na niskich i średnich obrotach, filtr wymaga okresowego wypalania. Na plus tego modelu można zapisać m.in. niskie spalanie i dobry dostęp do chłodnicy. Problemów nie sprawia również obsługa filtra powietrza.

 

 • silnik: 3-cylindrowy Yanmar
 • standardowa moc silnika: 18,4 kW/25 KM
 • opcjonalna moc silnika: 33,3 kW/45,3 KM lub 40,1 kW/54,5 KM
 • wydatek hydrauliki stan: 41,6 l/min
 • wydatek hydrauliki opcja: 49,5–84 l/min
 • prędkość jazdy: 0–30 km/h
 • udźwig: 1300 kg
 • masa własna: 3000 kg
 • ogumienie standardowe: 10.0/75-15.3 A
 • wym. (dł./szer./wys.): 4,82/1,12/2,34 m

dane producenta

 

Mocna hydraulika - ładowarka podnosi nawet 3 skrzyniopalety pełne jabłek

Deklarowany przez producenta udźwig to 1300 kg. Tym samym podniesienie pełnej palety lub skrzyniopalety nie będzie wyzwaniem. Ładowarka 1390 w gospodarstwie Jarosława Grochowskiego podnosi nawet 3 skrzyniopalety pełne jabłek, choć do takiej pracy przydałoby się dodatkowe obciążenie z tyłu maszyny. Ramię jest unoszone za pomocą dwóch siłowników, co zdaniem użytkownika jest świetnym rozwiązaniem. Standardowa pompa hydrauliczna oferuje wydatek niemal 42 l/min. Opcjonalnie można wybrać pompę o wydatku do 84 l/min.

 

Weidemann 1390

 • silnik: 3-cylindrowy Yanmar
 • standardowa moc silnika: 18,4 kW/25 KM
 • opcjonalna moc silnika: 33,3 kW/45,3 KM lub 40,1 kW/54,5 KM
 • wydatek hydrauliki stan: 41,6 l/min
 • wydatek hydrauliki opcja: 49,5–84 l/min
 • prędkość jazdy: 0–30 km/h
 • udźwig: 1300 kg
 • masa własna: 3000 kg
 • ogumienie standardowe: 10.0/75-15.3 A
 • wym. (dł./szer./wys.): 4,82/1,12/2,34 m

dane producenta

Cztery tryby jazdy

Pompa hydrauliczna odpowiada również za napęd układu jezdnego. Moment obrotowy jest przekazywany do kół za pośrednictwem wału przegubowo-teleskopowego i przekładni planetarnych. Maks. prędkość jazdy to 32 km/h, co także doceniają użytkownicy.

Układ jezdny jest sterowany elektronicznie. Może on pracować w 4 trybach, zmienianych za pomocą przycisku:

 • trybie automatycznym, gdy maszyna musi pracować z pełną mocą,
 • trybie eco, gdzie po osiągnięciu odpowiedniej prędkości jazdy obroty silnika są redukowane,
 • trybie osprzętu dodatkowego – prędkość obrotową silnika reguluje się gazem ręcznym, a prędkość jazdy pedałem gazu,
 • trybie M-Drive przeznaczonym do prac przeładunkowych. Gazem ręcznym ustawiamy obroty silnika, a gazem nożnym sterujemy prędkością jazdy i ciśnieniem w układzie hydraulicznym.
image

Deklarowany przez producenta udźwig to 1300 kg. Fot. Płachta

FOTO:

Komfortowa kabina

Widoczność z kabiny jest bardzo dobra. Wygodny fotel możemy regulować i dostosować do potrzeb operatora. Większość funkcji ładowarki obsługujemy za pomocą poręcznego joysticka z przyciskami. Podczas ruszania z miejsca nie musimy martwić się o hamulec postojowy, ponieważ działa on automatycznie. Z innych udogodnień w kabinie jest radio, układ ogrzewania i klimatyzacji, a także możliwość blokowania drzwi w pozycji otwartej. Z pozycji operatora możemy również odbezpieczyć osprzęt. Hydrauliczne ryglowanie jest standardem.

Zdaniem użytkownika

Ładowarka Weidemann 1390 pracuje w naszym gospodarstwie od zeszłego roku. Do jej zakupu zmotywowały mnie dobre opinie kolegów pracujących takimi maszynami. Wcześniej brałem pod uwagę jeszcze konkurencyjne maszyny, ale ostatecznie przekonała mnie jakość wykonania ładowarki Weidemann. Podstawowym zadaniem w moim gospodarstwie jest transport skrzyniopalet z jabłkami w sadzie. Doceniam jej duży udźwig (choć czasami brakuje większej przeciwwagi) i szybkość jazdy. Ładowarkę wykorzystuję również do prac porządkowych w gospodarstwie.

Obsługa techniczna

Po podniesieniu klapy silnika mamy dostęp do jego podstawowych elementów wymagających częstszej obsługi, czyli filtrów i chłodnicy. W razie potrzeby łatwo dostaniemy się również do akumulatora. Pozostała część osprzętu silnika i układ hydrostatyczny są schowane pod kabiną.

image

Jarosław Grochowski – właściciel 1390.

FOTO:
Charakterystyczną cechą ładowarek Weideman jest możliwość szybkiego odchylenia kabiny na bok – wystarczy odkręcić jedną śrubę. Przeniesienie części podzespołów pod kabinę umożliwiło zmniejszenie gabarytów ładowarki. Zbiornik oleju napędowego znajduje się wewnątrz ramy, a dostęp do korka wlewowego jest bardzo dobry.

Pozostałe szczegóły w skrócie

Jeśli ładowarka ma pracować w niskich pomieszczeniach, zamiast kabiny możemy zamówić składaną ramkę ochronną.
Zależnie od wersji (kabina/ramka) można zamówić fotel operatora obszyty materiałem lub skórą, z mechaniczną lub pneumatyczną amortyzacją.

image

Ładowarka 1390 jest dostępna z trzema wersjami silnika i układu hydraulicznego.

FOTO:
Ładowarkę można doposażyć w zaczep do holowania przyczep i dodatkowe złącza hydrauliczne z tyłu.
Łącznie do wyboru jest 26 rozmiarów opon.

 

image

Deklarowany przez producenta udźwig to 1300 kg. Fot. Płachta

FOTO:

 

Podsumowanie

Jak widać, ładowarka jest naprawdę uniwersalną maszyną. Liczne możliwości konfiguracji silnika i układu hydraulicznego pozwalają dobrać odpowiednią moc do specyfiki zadań w gospodarstwie. Gdy ładowarka ma pracować w niskich pomieszczeniach, zamiast kabiny można wybrać składaną ramkę ochronną. Całości dopełnia niemała oferta osprzętu dodatkowego.

Rolnik – zawód wielkiej wagi!

Bogato wyposażona ładowarka Weidemann 1390 jest główną nagrodą w konkursie Rolnik – zawód wielkiej wagi. Aby wziąć w nim udział wystarczy do 31.08.2022 r. wejść na stronę www.konkurs.pwr.agro.pl i wypełnić zgłoszenie. Zadaniem konkursowym jest odgadnięcie masy ładowarki Weidemann 1390 z paletą gazet Polskiego Wydawnictwa Rolniczego i wymyślenie oryginalnego hasła promującego magazyn profi. Drugą nagrodą, specjalnie dla Prenumeratorów profi jest chwytak do bel marki Tanco. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 września 2022 r., a wręczenie nagród odbędzie się podczas Agro Show 2022.

Adam Płachta

18. maj 2024 15:41