W 2019 roku Claas rozpoczął reorganizację gamy kombajnów zbożowych, wprowadzając na rynek odświeżoną serię Lexion (profi 5-2019, 1-2020, 3-2021), a dwa lata później nową serię Trion (profi 6-2021). Nowo wprowadzony Evion jest najmniejszą rodziną jasnozielonych kombajnów. Stworzone zostały z myślą o pracy w średnich gospodarstwach, które bazują na własnym parku maszynowym. Po wycofaniu serii Avero i Tucano Claas wprowadził kombajny Evion, które bazują częściowo na komponentach z modeli Lexion i Trion.
Ile modeli obejmuje seria Claas Evion?
Evion 410, 430 i 450 to trzy modele kombajnów wyposażonych w pięć klawiszy, które są dostępne w linii wyposażenia Classic z pakietami Trend lub Business. Z kolei modele 430 i 450 dostępne są także w wersji Maxi. Wyjaśniamy, co kryje się za tymi oznaczeniami.
Jaki zespół omłotowy mają kombajny Claas Evion?
Szerokość kanału młócącego 5-klawiszowego Eviona wynosi 1,42 m i jest konsekwencją ograniczenia liczby elementów konstrukcji, której celem było dopasowanie do modułowej budowy kombajnów serii Lexion i Trion. Znany jest również bęben młócący o średnicy 600 mm ze zsynchronizowanym odrzutnikiem, choć po raz pierwszy w Evionie zastosowano go jako jednobębnowy zespół młócący bez wstępnego przyspieszacza.
To wyraźnie odróżnia go od Triona z zespołem młócącym APS, ale mimo to wg danych producenta powierzchnia klepiska w Evionie nadal wynosi 0,95 m2. Niestety, deszcz utrudnił pracę podczas naszego testu. Nie należy jednak lekceważyć potencjału tej maszyny – przynajmniej w przypadku dojrzałej słomy.
Jak w Evionie reguluje się obroty bębna omłotowego?
Podobnie jak w dużych modelach prędkość obrotową bębna reguluje się w terminalu. Evion w wersji Classic ma zakres regulacji od 480 do 1150 obr./min, a w Maxi, dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu od