StoryEditorRaport z pracy

Czym zaskakują małe kombajny Claas Evion?

Seria Evion uzupełnia ofertę kombajnów zbożowych producenta z Harsewinkel. Kombajny zaskakują nie tylko technologiami zaczerpniętymi z Lexiona i Triona, ale także miejscem produkcji...
28.05.2024., 12:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

W 2019 roku Claas rozpoczął reorganizację gamy kombajnów zbożowych, wprowadzając na rynek odświeżoną serię Lexion (profi 5-2019, 1-2020, 3-2021), a dwa lata później nową serię Trion (profi 6-2021). Nowo wprowadzony Evion jest najmniejszą rodziną jasnozielonych kombajnów. Stworzone zostały z myślą o pracy w średnich gospodarstwach, które bazują na własnym parku maszynowym. Po wycofaniu serii Avero i Tucano Claas wprowadził kombajny Evion, które bazują częściowo na komponentach z modeli Lexion i Trion.

WARTO WIEDZIEĆ

Seria kombajnów Evion o mocy od 204 do 258 KM zastępuje niektóre modele Tucano i Avero.

Maszyny wyposażone są w zespół młócący z jednym bębnem o średnicy 600 mm, 5-klawiszowy wytrząsacz i kanał o szerokości 1,42 m.

Opracowany w Harsewinkel Evion jest produkowany w fabryce Claas w Gaomi w Chinach.

Wyposażenie serii małych kombajnów Evion powinno sprawić, że zrobią zamieszanie nawet w wyższym segmencie maszyn.

Ile modeli obejmuje seria Claas Evion?

Evion 410, 430 i 450 to trzy modele kombajnów wyposażonych w pięć klawiszy, które są dostępne w linii wyposażenia Classic z pakietami Trend lub Business. Z kolei modele 430 i 450 dostępne są także w wersji Maxi. Wyjaśniamy, co kryje się za tymi oznaczeniami.

image
Seria kombajnów Claas Evion obejmuje trzy modele.
FOTO: profi

Jaki zespół omłotowy mają kombajny Claas Evion?

Szerokość kanału młócącego 5-klawiszowego Eviona wynosi 1,42 m i jest konsekwencją ograniczenia liczby elementów konstrukcji, której celem było dopasowanie do modułowej budowy kombajnów serii Lexion i Trion. Znany jest również bęben młócący o średnicy 600 mm ze zsynchronizowanym odrzutnikiem, choć po raz pierwszy w Evionie zastosowano go jako jednobębnowy zespół młócący bez wstępnego przyspieszacza.

image
Napędy z pompami hydraulicznymi motowideł i rozrzutnika plew po lewej stronie. Nie zabrakło również skrzynki narzędziowej i pojemnika na wodę.
FOTO:

To wyraźnie odróżnia go od Triona z zespołem młócącym APS, ale mimo to wg danych producenta powierzchnia klepiska w Evionie nadal wynosi 0,95 m2. Niestety, deszcz utrudnił pracę podczas naszego testu. Nie należy jednak lekceważyć potencjału tej maszyny – przynajmniej w przypadku dojrzałej słomy.

Jak w Evionie reguluje się obroty bębna omłotowego?

Podobnie jak w dużych modelach prędkość obrotową bębna reguluje się w terminalu. Evion w wersji Classic ma zakres regulacji od 480 do 1150 obr./min, a w Maxi, dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu od

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
13. czerwiec 2024 23:01