StoryEditorRaport z pracy

Valtra Q z funkcją SmartTurn sama jeździ po polu!

Czy ciągniki ze znakiem Q na masce rzeczywiście pracują jak bestie, a jednocześnie myślą jak zawodowcy? Czy wprowadzona w 2022 roku funkcja SmartTurn rzeczywiście sprawia, że ciągnik może sam jeździć po polu? Sprawdziliśmy to jesienią 2023 roku w okolicach Gniezna.
21.04.2024., 13:00h

Zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2022 roku nowo wprowadzona seria Q obejmuje 5 modeli (Q225–Q305) z silnikami AGCO Power o pojemności 7,4 l w zakresie mocy od 169 kW/230 KM do 224 kW/305 KM. Cztery mniejsze modele mają dodatkowy boost, który do mocy podstawowej w określonych warunkach pracy daje dodatkowe 20 KM mocy. Oprócz nowego ciągnika Valtra zaoferowała rolnikom nowe funkcje terminalu SmartTouch, w tym funkcję SmartTurn umożliwiającą automatyczne zawracanie na uwrociach.

Warto wiedzieć

Seria Q uzupełniła lukę między serią T5 (155–271 KM) a nową S6 (290–420 KM).

W serii Q Valtra oferuje wyłącznie bezstopniową przekładnię ML 260, opracowaną w Marktoberdorf, która ma 2 zakresy i współpracuje z silnikiem bez zarzutu.

Wraz z nowo wprowadzoną w 2022 roku Valtrą Q, fiński producent rozszerzył możliwości terminala SmartTouch o funkcję SmartTurn.

image
Dobry kąt skrętu kół przednich przy szerokim uwrociu umożliwiał wykonywanie ciasnych nawrotów.
FOTO: Fajfer, Jakubek

Jesienna uprawa Valtrą Q305

Jesienią na rżysku po kukurydzy pracowaliśmy flagowym modelem Q305 o mocy maksymalnej bez boosta sięgającej 305 KM. Warto również wspomnieć o potężnym momencie obrotowym, który wynosi maksymalnie 1280 Nm (nawet w niższym w modelu Q285, a z boostem także w Q265).

Tworzenie mapy pola

Do takiej bestii zaczepiliśmy ciężką bronę talerzową Rolmako U652 (raport z pracy w profi 2-2024) o szerokości 5 m i ruszyliśmy do pracy. Chcieliśmy sprawdzić obietnicę producenta o zawodowym „myśleniu” ciągnika, pierwszym krokiem po dotarciu na pole było więc jego zmapowanie. Mapę pola można przenieść z innej maszyny pracującej w gospodarstwie lub po prostu objechać ciągnikiem pole dookoła. Świetnie sprawdza się w tym funkcja wyznaczania granic podczas pierwszego przejazdu roboczego – wystarczy zdefiniować szerokość roboczą zaczepionego narzędzia i zaznaczyć, która strona – w naszym przypadku brony talerzowej – jest styczna z granicą pola. Następne uruchamiamy nagrywanie i podczas jazdy w terminalu widzimy, jak powstaje czerwona linia. Przy dojeździe do poprzecznej granicy pola należy wstrzymać zapis, przestawić zestaw wzdłuż kolejnego boku pola, a następnie wznowić zapis. System automatycznie uzupełnia brakujące odcinki granicy liniami prostymi, a fakt, że powstaje ona w czasie rzeczywistym ułatwia wierne odwzorowanie granic na mapie w terminalu. To dobre, szybkie i przede wszystkim proste rozwiązanie, tym bardziej, że nawigacja po terminalu SmartTouch jest rzeczywiście intuicyjna. Wystarczą 2 do 4 kliknięć w dotykowy wyświetlacz z przejrzystym menu w postaci schematu ciągnika, aby dotrzeć do każdej funkcji.

image
Centrum sterowania Valtra Q305 to połączenie prostoty i instuicynej obsługi. Nawet początkujący kierowcy Valtry szybko się w nim odnajdą. Testowany ciągnik miał dodatkowy wyświetlacz przy suficie.
FOTO: Fajfer, Jakubek

Czy Valtra Q „myśli” jak zawodowiec?

Gdy pole jest już zmapowane w terminalu, czas na ustawienie ciągnika, aby zaczął „myśleć” jak zawodowiec. Po pierwsze należy wprowadzić parametry narzędzia, którym pracujemy, tj. sposób zaczepienia do ciągnika, odległość od zaczepu ciągnika do układu jezdnego brony talerzowej, rzeczywistą (czyli zmierzoną) szerokość roboczą oraz wielkość nakładek (w maszynach z ISOBUS jej dane techniczne wczytują się automatycznie). Następnie należy

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
21. maj 2024 06:02