
Gospodarstwa ekologiczne poszukują technicznych alternatyw dla ręcznego pielenia w rzędach. Stefan Heinrich i Thomas Stangl z Bawarii opracowali rozwiązanie tego problemu, bazując na doktoracie Heinricha. Koncepcja została wyróżniona srebrnym medalem na targach Agritechnica w 2021 roku. Obecnie czteroosobowy zespół działający jako
start-up ma w użyciu prawie 20 maszyn, również na rynkach międzynarodowych. Pielnikowi pracującemu w Holandii mieli okazję przyjrzeć się nasi koledzy ze specjalistycznego czasopisma Trekker. Photoheyler odchwaszczał nierówny i niejednorodny łan kozłka lekarskiego (waleriana) z rozstawem rzędów 50 cm, gdzie mimo trudnych warunków pracował efektywnie.
Konstrukcja pielnika Photoheyler
Każdy element pielący jest utrzymywany na odpowiedniej głębokości roboczej dzięki zawieszeniu równoległobocznemu prowadzonemu na kole. Każda sekcja przed redlicami pielącymi ma dodatkowy równoległobok z ustawionym pod kątem 30 stopni wirnikiem pielącym z czterema nożami.
Pod kontrolą kamer noże są wprowadzane między rośliny w rzędzie. Głębokość roboczą wirników z nożami pielącymi ustawia się na terminalu sterującym, a utrzymują ją czujniki ultradźwiękowe i siłowniki hydrauliczne.
Kontrola sekcji w pielniku Photoheyler
Siłowniki hydrauliczne umożliwiają indywidualne podnoszenie elementów – manualnie lub za pomocą systemu kontroli sekcji (section control). Lekki docisk noży pielących zapewniają sprężyny w równoległobokach. Po podniesieniu wirników belka z redlicami może również pracować solo. Wtedy między podłożem a wirnikami jest przestrzeń ok. 20 cm, którą można powiększyć o kolejne 15 cm, odkręcając noże na wirnikach.
Pielnik Photoheyler przygotowano do pracy w uprawach rzędowych z rozstawem 45, 50 lub 75 cm i minimalnym odstępem między roślinami w rzędzie wynoszącym 10 cm. Dostępne są noże o różnych szerokościach (od 7 do 22 cm). To, czy rotory wchodzą między rośliny uprawne np. z jednym, dwoma, czy trzema nożami można ustawić w terminalu. Przy wykryciu roślin rosnących blisko siebie (podwójny wysiew) wirnik zatrzymuje się na krótko, aby nie zniszczyć rośliny uprawnej.
W jaki sposób pielnik uczy się nowych upraw?
Photoheyler ma już wiele rodzajów uprawy zapisanych w systemie. Mimo to w ciągu kilku godzin system można nauczyć