StoryEditorRaport profi

Jeden siewnik punktowy Horsch Solus 1047 SX do wielu upraw!

Siewnikiem Solus firma Horsch rozpoczyna nową odsłonę punktowego siewu zbóż, choć maszyna nadaje się także do wysiewu wielu innych roślin. Przedstawiamy raport z pracy Solusem wraz z naszymi spostrzeżeniami.
10.07.2024., 13:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Wysiew punktowy zboża, soi, kukurydzy czy buraków nie jest dla firmy Horsch nowością, ale idea, by siać te wszystkie rośliny za pomocą jednej maszyny już tak. Nowy siewnik, który mogliśmy sprawdzić jako pierwsi, nazywa się Solus.

image
W transporcie Solus zachowuje wymiary 4 m wysokości i 3 m szerokości.
FOTO:

Pojedynkowanie nasion Singular System w siewnikach Pronto, Express i Focus

Dziesięć lat temu Horsch wywołał poruszenie rozwiązaniem Singular System do punktowego siewu zbóż. Ta technika dozowania nasion działa do dziś w seriach Pronto, Express i Focus. Po co więc kolejny pomysł realizujący ten sam cel? Dużym plusem jest to, że Solus nie wymaga do siewu kalibrowanych nasion zbóż. Równie ważne było precyzyjne odkładanie nasion na głębokość, do czego w Solusie zastosowano sprawdzone komponenty siewników punktowych z serii Maestro, z dwoma bocznymi kołami utrzymującymi głębokość roboczą.

Warto wiedzieć

Siewnik Solus jest przeznaczony do siewu punktowego różnych rodzajów nasion.

Koncepcja opiera się na zmodyfikowanych komponentach serii Maestro.

Standardowymi odległościami między rzędami są 22,5 i 25 cm.

Przy wykorzystaniu co drugiego rzędu można wysiewać rośliny
w rozstawach co 45 albo 50 cm.

Jaki rozstaw sekcji wysiewających oferuje Horsch Solus?

Ze względów konstrukcyjnych producent oferuje szersze rozstawy rzędów. Solus będzie dostępny z rozstawem 22,5 cm albo 25 cm. W udzielonym jakiś czas temu wywiadzie Philipp Horsch wypowiedział się na ten temat tak: „Doświadczenia ostatnich lat wykazały, że w bardzo wielu regionach stosowany jest szerszy odstęp między rzędami bez zmniejszenia plonów”. Równocześnie umożliwia to lepsze mechaniczne odchwaszczanie, pojedyncze rośliny są bardziej witalne, a lepsze napowietrzanie pozwala zmniejszyć użycie fungicydów.

Więcej miejsca dla roślin

Dzięki zoptymalizowanemu wzdłużnemu rozkładowi ziaren można oczekiwać lepszego podziału przestrzeni życiowej roślin, co ma zmniejszać ilość koniecznego materiału siewnego i przyczynić się do wyrastania równomiernych roślin w łanie. Przy wczesnym wysiewie można z powodzeniem ustawić normę 120–180 ziaren pszenicy na m2. Oczywiście, jest również możliwość gęstszego siewu.

Horsch Solus 1047 SX do siewu wielu roślin

Z nazwy modelu maszyny można odczytać kilka danych technicznych. Otóż 1047 SX oznacza 47 sekcji wysiewających na ramie, której szerokość nieco przekracza 10 m. W wersji z rozstawem co 22,5 cm maszyna ma 10,60 m szerokości, a z rozstawem co 25 cm Solus

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
19. lipiec 2024 04:02