StoryEditor

Jak spisał się agregat do siewu bezpośredniego Novag T-Force Plus 450CT w teście profi?

Francuski producent Novag zalicza się do pionierów w zakresie technologii siewu bezpośredniego. Nasz raport z pracy, wzbogacony o doświadczenia rolników, wyjaśnia dlaczego.

04.08.2024., 07:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Jakie narzędzia robocze stosuje Novag w agregacie T-Force Plus 450CT?

Opracowano wiele koncepcji siewu bezpośredniego, pozwalających optymalnie umieścić ziarno w glebie nawet w trudnych warunkach. Firma Novag stawia na system ząbkowanych talerzowych redlic tnących i umieszczonych z boku redlic stopkowych. Takie rozwiązanie zapobiega niepożądanemu zbieraniu się masy organicznej w bruździe siewnej.

image
Obok ząbkowanych talerzy glebę oczyszczają redlice wysiewające. Koła kopiujące dociskają nasiona w bruździe siewnej.
FOTO:

Siew bezpośredni według firmy Novag

Pracowaliśmy agregatem do siewu bezpośredniego T-Force Plus 450CT. T-Force Plus jest jak na razie jedyną serią firmy Novag. Czwórka w oznaczeniu modelu oznacza 4 m szerokości roboczej, a „50” oznacza 5. generację siewnika. „CT” odnosi się do technologii controlled traffic, czyli nie jest to klasyczna 4-metrowa maszyna, lecz wersja o szerokości 4,5 m, dostosowana do stałych ścieżek technologicznych co 27 lub 36 m. Podczas przejazdu po drogach publicznych boczne segmenty agregatu składają się hydraulicznie.

Warto wiedzieć

Konstrukcja agregatu T-Force jest bardzo wytrzymała.

System redlic i wiele możliwości odkładania materiału siewnego i nawozu sprawiają, że siewnik jest bardzo wszechstronny.

Cena 4,5-metrowego siewnika sprawia, że długo będzie się amortyzował.

Podwójny zbiornik w Novag T-Force Plus

Niezależnie od wybranej szerokości roboczej agregatu wszystkie wersje są wyposażone w podwójny zbiornik ciśnieniowy. W testowanym modelu zbiornik ma całkowitą pojemność 4200 l. Dzięki przykręcanej przegrodzie można go podzielić na dwie komory – w zależności od potrzeb – w stosunku 53: 47 lub 64: 36. Materiał siewny albo nawóz są dawkowane za pomocą hydraulicznie napędzanych dozowników marki Accord. Podczas wykonywania próby kręconej należy za pomocą wrzeciona dopasować objętość komór w wałku dozującym do wielkości i liczby wysiewanych nasion.

image
Dostęp do podwójnego zbiornika jest z boku przez automatycznie rozkładany podest.
FOTO:

Dodatkowe zbiorniki na materiał siewny lub środek ślimakobójczy

Jako uzupełnienie głównych zbiorników, siewnik ma możliwość opcjonalnego doposażenia w dwa dodatkowe zbiorniki

po 120 l z tyłu. Można z nich dawkować materiał siewny lub np. środek ślimakobójczy, osobnymi strumieniami na odrębne elementy aplikujące albo w strumień materiału ze zbiorników głównych. Ponadto dostępne są także zestawy dozujące nasiona kukurydzy, aby pojedynkować je w sposób mechaniczny i pneumatycznie transportować do redlic wysiewających — to duży plus w zakresie wykorzystania maszyny.

image
Z tyłu agregatu jest miejsce na dwa czarne zbiorniki dodatkowe (na prawym zdjęciu ich dozownik), np. na drobne nasiona, kukurydzę lub granulat na ślimaki.
FOTO:

Duże naciski na redlice

Elementem koncepcji firmy Novag są dwie szyny z redlicami – pierwsza przed układem jezdnym, druga za nim. Zdaniem producenta takie rozwiązanie zapewnia optymalne balastowanie, w związku z czym w zależności od masy agregatu siła nacisku redlic może wynosić od 100 do 500 kg na sekcję siewną. Nacisk na redlicę dostosowuje się automatycznie do warunków glebowych dzięki wbudowanym trzpieniom do pomiaru siły i seryjnym siłownikom hydraulicznym w równoległobocznych układach zawieszenia redlic.

image
Obok ząbkowanych talerzy glebę oczyszczają redlice wysiewające. Koła kopiujące dociskają nasiona w bruździe siewnej.
FOTO:
image
Obok ząbkowanych talerzy glebę oczyszczają redlice wysiewające. Koła kopiujące dociskają nasiona w bruździe siewnej.
FOTO:

Jak ustawić głębokość roboczą w siewniku Novag?

Głębokość roboczą trzeba ustawiać w każdym rzędzie osobno. Najlepiej nadaje się do tego klucz 24 z grzechotką albo dostarczany z maszyną zestaw narzędzi. Skala na poszczególnych sekcjach, wycięta laserem, dobrze wskazuje głębokość podczas regulacji. Dostępne są rozstaw rzędów co 16,6, 18,75 albo 25 cm. Aby uzyskać rozstaw co 75 cm dowolne sekcje można hydraulicznie unieść i w takiej pozycji zablokować.

Redlice wysiewające w agregacie T-Force Plus

Sednem systemu T-Plus są przylegające z boku talerzy sprężynowo dociskane redlice stopkowe, tworzące bruzdy w kształcie odwróconej litery T do umieszczania materiału siewnego albo nawozu. Przykładowo, z lewej strony talerza można umieścić nasiona, a z prawej, w odległości ok. 3 cm, nawóz. Co ciekawe, nasiona i nawóz można odkładać na różnych głębokościach.

Za redlicami wysiewającymi, które mogą być opcjonalnie pokryte węglikiem, są zgarniacze talerzy, które równocześnie układają materiał siewny. Talerze o średnicy 576 mm są ząbkowane, aby niezawodnie się kręciły, mimo że przylegają do nich redlice wysiewające.

Głowice rozdzielające zamontowane są w zbiorniku. W zależności od rozmieszczenia przewodów nasiennych, na obu szynach siewnych można opcjonalnie wysiewać różne nasiona.

Terminal obsługowy siewnika Novag T-Force Plus

W kabinie jest klasyczny terminal z pięcioma przyciskami foliowymi z prawej i lewej strony oraz umieszczoną poniżej dźwignią krzyżową. Zrozumienie interfejsu użytkownika wymaga pewnych instrukcji, co w przypadku tak złożonej maszyny jest normalne. Za pomocą dźwigni krzyżowej można ręcznie regulować docisk redlic lub podnosić je w razie potrzeby pod warunkiem, że nie odbywa się to za pośrednictwem jednostki sterującej lub systemu zarządzania na uwrociach.

image
Logika panelu obsługi jest specyficzna, choć nie jest niezrozumiała. Od targów Agritechnica maszyny Novag można (inaczej niż na zdjęciu) obsługiwać także przez terminale ISOBUS.
FOTO:

Cechy charakterystyczne agregatu Novag T-Force Plus

  • Agregat T-Force tylko warunkowo nadaje się do siewu w mulcz.
  • Kontrola przepływu nasion jest dostępna w opcji.
  • Od 2024 roku dostępna jest technologia wysiewu z użyciem ISOBUS.
  • Producent zaleca 10 KM na redlicę — to dużo. Masa własna agregatu wynosi ponad 8 ton.
  • Cena 4,5-metrowej maszyny zaczyna się od 154 tys. euro (cena katalogowa netto). Wersja 24-rzędowa z dwoma dodatkowymi zbiornikami osiąga cenę 205 tys. euro.

Duża moc ciągnika do siewnika Novag

Mocno wyrośnięty międzyplon nie sprawił maszynie żadnego problemu przy siewie pszenicy. Nasiona leżały niemal idealnie w ziemi. Jednak lekko pagórkowaty teren wymagał od ciągnika dużej mocy.

Artykuł pochodzi z magazynu profi 4-2024.

S. Schulz, opr. aj

24. wrzesień 2024 14:51