Uprawa bezorkowa w Polsce nie ma długiej tradycji. Wymiana pługa na kultywator do głębokiej uprawy była trudna w mniejszych gospodarstwach, ponieważ 3-metrowy model potrzebuje ponad 150 KM mocy.
Małe bezorkowece zyskują na popularności!
Jak się okazało po tegorocznych targach Agro Show, również rolnicy z gospodarstwami poniżej 50 ha są zainteresowani tzw. bezorkowcami, które pozwolą im uprościć technologię uprawy. Firma Rolmako wysłuchała ich potrzeb i niezwłocznie po targach opracowała mały kultywator bezorkowy, który prosto z linii produkcyjnej przyjechał na nasz test. W gospodarstwie czekał już na niego 105-konny Belarus 1025.3. Czy dał sobie z nim radę?
Jak zbudowany jest bezorkowiec Rolmako?
W kwestii sprzęgania z ciągnikiem, producent przewidział dwie kategorie (II i III) mocowania, zarówno w otworach dolnych, jak i górnych. Na górze wieżyczki zaczepowej jest również podłużny otwór do lepszego kopiowania powierzchni pola na terenach pagórkowatych. W teście przeprowadzonym w okolicach Gniezna na płaskim terenie korzystaliśmy z okrągłego otworu łącznika górnego. Zaczepianie jest w porządku, choć kultywator jest blisko kół ciągnika i pozostaje niewiele miejsca, żeby sięgnąć do łącznika górnego. Teoretycznie jest to pewien minus, ale dzięki temu jest on łatwiejszy do podniesienia, a to ma duże znaczenie dla tak małych ciągników – świetnie. W praktyce Belarus, który podnosi 4-skibowy obracalny pług Vogel & Noot na granicy swoich możliwości, nie miał problemu z długim na 4,1 m kultywatorem U436.
Czy mały bezorkowiec Rolmako potrzebuje hydrauliki do regulacji?
Na szczęście nie trzeba podłączać złączy hydraulicznych, ponieważ producent, chcąc uprościć budowę kultywatora, zastosował mechaniczną regulację głębokości roboczej. Na początku sprawiła ona nieco trudności, ale ostatecznie oceniamy ją dobrze ze względu na łatwą obsługę, dużą liczbę klipsów zabezpieczonych przed zgubieniem, które umożliwiają precyzyjną regulację głębokości. Przydatna i dobrze widoczna z ciągnika jest skala wycięta laserowo z blachy.
Ile sekcji roboczych ma kultywator bezorkowy Rolmako?
Sekcję uprawową kultywatora Rolmako U436 stanowi