StoryEditorRaport z pracy

Jak fiński kombajn Sampo Rosenlew Comia C12 spisał w żniwa?

Sampo Rosenlew to renomowany producent z Północy, a Comia C12 to jego największy kombajn z sześcioma klawiszami. Testowaliśmy go w zeszłym roku podczas zbioru owsa.
04.03.2024., 08:35h
Artur JakubekArtur Jakubek

Sampo Rosenlew uważa model C12 za konkurenta dla Triona 520/530 i modeli Evion firmy Claas, a także CX 5.90 i CX 6.80 marki New Holland. Poprzednikiem modelu C12 był Sampo Rosenlew 3065.

Sampo ma własny zespół żniwny

Sampo nadal samodzielnie produkuje zespół żniwny, w którym nie znajdziemy części innych znanych producentów. Model C12 wyposażyć można w hedery o szerokości od 5,10 do 6,30 m. Nagarniacz z zębami z tworzywa jest napędzany hydraulicznie od prawej strony – podobnie jak jego pozioma regulacja. Z kolei listwa tnąca i przenośnik ślimakowy są napędzane mechanicznie z lewej strony.

Gdzie w kombajnie Comia C12 schowana jest zapasowa listwa tnąca?

Za kosą jest mała rynna, gdzie wpadają kamienie, a dwie płozy pod hederem śledzą kontury terenu. W ramie zespołu żniwnego jest kompletna zapasowa listwa tnąca, która podobnie jak elektrohydrauliczne szybkozłącze, należy do standardowego wyposażenia. Zespół żniwny jest w czterech punktach sprzężony z przenośnikiem pochyłym za pomocą szybkich zatrzasków.

Płynny przepływ materiału w przenośniku pochyłym kombajnu Comia C12 zapewniają trzy łańcuchy. Podobnie jak zespół żniwny jest on wyposażony w hydrauliczny rewers. W standardzie podajnik ma dwa siłowniki, ale w opcji dostępne są trzy (dopłata 464 euro netto), a nawet cztery.

Zespół omłotyowy w Sampo Comia C12

Kolejnym elementem kombajnu jest zespół omłotowy, składający się ze wstępnego bębna młócącego z oddzielnym, regulowanym klepiskiem o powierzchni 0,41 m² oraz ciężkiego, ważącego 220 kg głównego bębna omłotowego. Jest on wyposażony w osiem cepów i ma średnicę 50 cm przy szerokości tylko 1,34 m. Regulowane elektrycznie z kabiny klepisko z kątem opasania 105° ma powierzchnię 0,62 m². Powierzchnia separacji sześciu klawiszy w porównaniu z poprzednią wersją zwiększyła się do 6,3 m². Nad klawiszami z przodu zamontowano bęben CSP (separacyjny, który kosztuje

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
24. maj 2024 05:52